ТЕМА: Сос за шпагети

Мислење 13 Јан 2010, 15:25

LaRagazza напиша:Slanina seckana na parcinja malku se proprzuva,posle se cedi zejtinot samo sosema malce da ostane na tavceto.Posle toa se dodavaat pecurki,malce da se proprzat i na kraj se dodava BLAGA hopla (ama ke ja posolis so vegeta ili sol i ke stavis kari i origano malce) Se przi se zaedno desetina minuti dodeka ne stane gusta hoplata.Se jade so makaroni,vkusot e prekrasen ne se osekja deka hoplata e blaga.Probajte

Како бе блага? Онаа што е за торти? :o
Аватар на корисникот
maja8

Жолто цветче
 
1334575
Мислења: 2249
Зачленет: 03 Јан 2010, 22:46

Мислење 19 Јан 2010, 23:35

Најубавоо иа и многу го јадам го обожавамм ИТАЛЈАНСКИ сос БОЛОЊЕС СОС прекрасноо..
gorgi-dzole

Фем почетничка
 
10
Мислења: 2
Зачленет: 19 Јан 2010, 22:33

Мислење 31 Јан 2010, 11:54

Eve vi domasen recept za bolonjeze sos za spageti. Zemate 2-3 glavici kromid i 2-3 morkova, kromidot go seckate mnogu sitno a morkovot go izrendate na rende na najsitnata strana, polijte so voda da ja pokrie celata smesa i malku povekje voda od smesata. Seto toa se vari na tivok ogan dodeka ne ispari celata voda. Pred da ispari celata voda dodavate 400-500gr meleno meso i malku zejtin (puter...) i go przite dodeka ne ispari celata voda i se isprzi mesoto. Pred da se isprzi mesoto dodadete sol, vegeta...zacini po zelba i kecap okolu 200-300gr zavisi po zelba.Seto toa dobro go isprzite. Spagetite gi samo svarete i izmijte so ladna voda, ne gi prevaruvajte da ne bidat tolku meki i posipete so sosot. Vo sosot po zelba moze da se dodade i 2-3 lukcinja iseckani sitno ili drugi zacini po zelba, nekoi stavaat origano, no prvicnata ideja e taa i e fantasticen ke vi se dopadne ;-)
Аватар на корисникот
slavica999

Жолто цветче
 
34562155
Мислења: 3688
Зачленет: 27 Дек 2009, 00:31

Мислење 22 Фев 2010, 11:15

Прочитав се и тотално утнување-можно ли е толку нездрави продукти да конзумирате, само прженици и тоа месишта, грозно. Храната динстајте ја секогаш со малку вода, поклопено тавче на тивок оган. сланина и такви причинители за болести се оут, покрај овој турбо ацтион, стресен начин на живот.
Аватар на корисникот
Ivana3

Фем почетничка
 
10
Мислења: 5
Зачленет: 19 Дек 2009, 08:01
Трофеи: 1

Мислење 22 Фев 2010, 11:21

Доволно е да издинстате печурки, не додавате вода во нив,зашто како знаете тие самите пуштаат значителна количина од нив самите, значи сосема малку-може и на крајот одкако течноста ќе испари, попрскувате маслиново масло или масло по желба и еден испасиран лупен домат, се зачинува по желба и тоа е тоа-здраво и вкусно. задолжително сецкано лукче на крајот, повторно по желба на конзументот...
Аватар на корисникот
Ivana3

Фем почетничка
 
10
Мислења: 5
Зачленет: 19 Дек 2009, 08:01
Трофеи: 1

Мислење 12 Мар 2010, 15:23

вака:ставате маслиново масло или масло за готвење,откако ќе се загрее се истура сос од домати или може замена кечап..(може претходно и сецкани домати малку заедно со сосот)..се пропржува малку па се додава лукче сецкано,може чили или ако сакате сецкана лута пиперка..бибер,сол..тоа се се пропржува..колку малку да згусне сосот и на крај босилек..ова најмногу оди со шпагети..а може и со макарони или др тестенини кој си сака..за да биде јадењето до крај целосно вкусно, со ова јадење оди и чаша црно вино ;)
Аватар на корисникот
julie77

Црвено цветче
 
102568428
Мислења: 5320
Зачленет: 02 Фев 2010, 15:31
Локација: Special land
Слика

Мислење 17 Јун 2010, 21:21

Сос за шпагети купувам од КАМ во кесичка е и тоа се пржи со мелено месо.За мерак :D
Аватар на корисникот
annii

Жолто цветче
 
918769
Мислења: 2770
Зачленет: 16 Апр 2010, 12:22
Локација: California
“Wake up and live”

Мислење 19 Јун 2010, 23:59

annii напиша:Сос за шпагети купувам од КАМ во кесичка е и тоа се пржи со мелено месо.За мерак :D

Да, одличен е. ;)
Што се однесува до здравиот начин на живот, не верувам дека некој ги јаде секој ден. Така да еднаш во неделата сите можат да си дозволат каков сос сакаат, макар бил и со сланина. Мое мислење. Животот е за уживање и нема да трае 150 години, а да се разбереме - тие прженици се далеку повкусни од секакви блуткави, безлични, безвкусни додатоци и јадења. ;) Колку години од животот може да ти одземе сосот за шпагети како нездрав додаток? Јас сум подготвена да ризикувам :D признавам гурман сум, сакам зачинето, сакам убава храна.
Скоро сите сосови ми се допаднаа, ќе ги пробам сите, до еден ;)
Аватар на корисникот
Trendafilka

Црвено цветче
 
2680812903
Мислења: 5945
Зачленет: 28 Дек 2009, 15:12
Локација: 221B Baker Street
Don't Trust Anything That Bleeds for Five Days and Doesn't Die . . .
Што е убав овој свет - онде го*но, овде цвет.
СликаСлика

Мислење 20 Јун 2010, 00:11

Јас многу го сакам овој сос кој често го правам и многу е едноставен и вкусен.
Се пржи еден кромид,потоа му се додава лук,па печурки се тоа се пржи заедно и на крај кечап(пикантно лут) и се меша додека да се згусне.Јас ставам и оригано за мирис :)
Аватар на корисникот
tinkerbelll

Жолто цветче
 
44473837
Мислења: 2024
Зачленет: 15 Мај 2010, 21:20

Мислење 21 Авг 2010, 02:15

Потребни состојки:
малку Црн пипер
500 грама Тиквичка
малку Сол
50 грама Печурки
1 Мешан зачин
75 милилитри Маслиново масло
2 чешниња Лук
100 грама Домат
1 Главица лук
300 грама Шпагети


Време за подготовка: 15 мин.
Време за готвење: 20 мин.

За сосот од тиквички, излупете и тенко исецкајте ги лукот и кромидот, а тиквичките исецкајте ги на долгнавести парчиња.

Остатокот масло загрејте го во тава за пржење, додадете го лукот, кромидот и тиквичките, па динстајте околу 3 минути, повремено мешајќи.

Додадете ги зачинските билки и динстајте на тивок оган уште 1 минута, па додадете ги печурките, солта и црниот пипер.

Доматите исецкајте ги на ситни парченца и додадете ги во тавата.

Кратко загрејте, повремено мешајќи. На топлите шпагети ставете им го сосот од тиквички и послужете.


Доста вкусно ми изгледа ова. :)
Аватар на корисникот
Waka-waka

Жолто цветче
 
22712239
Мислења: 1737
Зачленет: 02 Јул 2010, 11:47

Врати се на Рецепти

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: De-lovely и 32 гости