1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сос за шпагети

Дискусија во 'Рецепти' започната од milena-21, 25 ноември 2009.

  1. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Стави го директно во тестенините и остави го малку нека се крчка со нив за да се згусне.
     
    На Adi888 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Butterfly.girl5

    Butterfly.girl5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    114
    Па го ставаш заедно со другите состојки за сосот.не треба ништо друго претходно да му се прави :)
     
    На Adi888 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    А после додека се врели додади изрендан пармезан и малку босилек, амммммм! :)
     
    На Summerlover и Adi888 им се допаѓа ова.
  4. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.164
    Допаѓања:
    23.019
    Пол:
    Женски
    Не да се фалам, ама многу беше вкусно :lol:
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.758
    Допаѓања:
    37.844
    Пол:
    Женски
    Омилен сос кој го приготвувам со додаток на томатело е овој.
    Ситно сечкам тиквичка, поголема така, за околу 4 цела цела тиквичка, пиперка зелена или црвена бабура, една главица кромид ситно сецкана и 2 чешниња лук, и еден мек олупен домат, ставам да се потпржува на масло, потоа додавам маринирани печурки или свежи, повеќе ми се допаѓа со свежи сецкани и оставам да се зарумени и омекне сето тоа.Потоа го додавам томателото најчесто чили оти сакам лута храна и оставам да прокрчка, зачинувам по желба, најчесто со оригано, сол, бибер и босилек на крај, ако е свеж го додавам кога ќе тргнам од оган.Го мешам сосот со предходно сварените шпагети и одозгора рендам некое посолено сирење, послатко ми е отколку со пармезан.Некогаш кога имам додавам и маслинки сецкани.
    Прсти да излижеш, ептен го сакам сосот, а тиквичката му дава посебен шмек.
     
    На Ketchup, Giovanna и Valerin им се допаѓа ова.
  6. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Мене кечапот ми е многу повкусен во сос за шпагети од томателото бидејќи е погуст.
    Инаку ме интересира за претходните рецепти (чинам за болоњезе сосот беше) лукчето го ставате прво да се пржи?
    Лукот нели секогаш се става на крај за да го задржи вкусот? А и нели многу побрзо се пржи за разлика од другите состојки? Не ви загорува?

    Инаку јас си го правам стандардниот сос за шпагети со мелено месо, а овој период од годината му ставам и црвена пиперка (ајварка) превкусен е!
    Пропржувам кромид, додавам ситно сецкана пиперка, свежи или маринирани печурки и на крајот меленото месо.
    Откако сето тоа убаво ќе се испржи, додавам кечап, но внимавам да не ставам премногу бидејќи некогаш поголема количина на кечап знае да даде киселкаст вкус.
    Ставам еден филџан вода, вегета и оставам да проврие.
    На крајот ставам оригано и свеж магдонос!
     
  7. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    7.863
    Пол:
    Женски
    На тато рецептот :lol: :lol: :lol: :lol:
     
  8. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Јас шпагетите ги обожавам со сосче од кечап (посебно ако е домашен) измешан со оригано. Одогзгора рендан млечен кашкавал и босилек. мх мх мх... ми се пријаде сега :angel:
     
    На Ketchup и Antolinaa им се допаѓа ова.
  9. ceca-1

    ceca-1 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    5.092
    Па тоа ми е чудно,зошто се мачите да правите сосови кога има кечап? :wasntme: Купечки сос :D Не знам,мене ми стои многу работа за џабе...ама не мора да значи :D
     
  10. Calla

    Calla Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    1.478
    Дали некој знае каде може да се купи слатко-кисел сос?
     
  11. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.296
    Допаѓања:
    83.252
    Пол:
    Женски
    Сос за шпагети а може и за макарони :D

    Се припржува младо лукче(поубаво е доколку ставите повеќе) се пржи со малку масло, убаво да ја смени бојата и да омекне.Додавате 200-300грама печурки маринирани па заедно се пржи на тивок оган околу 15-20 минути.Додавате ситно сецкани конзервирани домати и оставате да се крчка на тивок оган.Доколку сакате да ви биде потечно се додава томатело.
    Од зачини додавам сол,малку шеќер,рузмарин,нане...
     
    На zhap4e, Ketchup, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Пред неколку месеци пробав еден одличен сос за шпагети, еден од најубавите според мене кој вреди да се проба.

    Потребно ви е:

    - Пакетче шпагети

    - Пакетче fant bolognese

    - Meшано мелено месо

    - Кромид и лук (по желба)

    - Сенф

    - Павлака

    - Мајонез

    - Сол

    Подготовка:

    Прво го пржите кромидот. Откако ќе зарумени го додавате меленото месо кое оставате да се испржи. Додавате вода (соодветно упатството), сол, а потоа ја истурате и содржината од ќесичката. Сето тоа добро го промешувате притоа додавајќи лук (за шмек по желба), и оставате да се крчка 7-10 минути, за сосот да се згусне. На крајот го тргате од оган, и оставате малку да се олади. Откако малку ќе се олади додавате една мала лажичка сенф, и половина од малите пакетчиња павлака и мајонез. На крај сето тоа го мешате со шпагетите.
     
    На zhap4e, Ketchup, blueberry93 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. TheDarkestSun

    TheDarkestSun Нов член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Се извинувам за офтопик ама темава не гласи кој ви е најомилен сос, туку наменета е за рецепти за сосови. И пред да го постирате истиот рецепт како и десет феминки уназад, проверете дали е пишан, ништо не ве чини.. 2мин работа, малку страни се. Се отепавме од читање на едни исти рецепти раскажани на илјада и еден начин.
     
  14. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    За кој пост точно мислиш, зошто не прецизираш?
    Пријави и администраторите ќе си завршат работа, не е биг дил.
    Јас овој на Валерин (ако се однесува за него коментарот) прв пат го приметив во темава, обично сите варијации на сосови се со Томатело.
    И што има врска, секоја додава по нешто поразлично, битно да се крчка нешто вкусно *намиг*. :)
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  15. TheDarkestSun

    TheDarkestSun Нов член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Не прецизирав намерно за да не излези дека сакам да се карам или напаѓам некој, затоа генерализирав без да наведам некој, ама еве пример доматниот сос со лук, оригано или босилек па да не претерам не знам колку пати го прочитав. Не замерувам, само совет давам да се подобри темава. Би пишала и јас рецепти кои ги правам ама ете пишани се веќе претходно. :)
     
  16. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.192
    Допаѓања:
    123.804
    Може досега сум го каѓала, ама ај пак, оти ми е омилен сос.

    Се пропржува една пиперка. Се става ситно сецкан лук (2 чешниња), а после маринирани печурки. Отккао се ќе се пропржи, се ставаат 3 зденки, лажица кисела павлака и се пржи кратко. После се става хопла (онаа со макарони на неа ја користам). Се меша и се додава магдонос малку, оригано, црн бибер, вегета, сол. Кога ќе почне малце да згуснува, се истураат шпагетите или други тестенини се меша и се трга од оган. Рецептов си го измислив, настана еднаш случајно и сега редовно го користам.

    Второрангираниот сос е со мелено месо, слично на погорните рецепти, со тоа што го правам малку лут.

    Кога ме мрзи да правам домаќински сос, правам шпагети со сирење, кечап и мелена сол.
     
    На LollySky, zhap4e, Ketchup и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Lagoon

    Lagoon Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    Брз, едноставен и многу вкусен сос. На загреано масло се пропржува ситно сечкана шунка и печурки, Откако ќе заруменат се додава кашкавал колку да се растопи и на крај се додава солена павлака и се промешува убаво. Зачини може да ставите по желба, а јас најчесто ставам вегета и оригано.
     
    На LollySky, zhap4e и Ketchup им се допаѓа ова.
  18. tigarche1

    tigarche1 Активен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2016
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Ima gotov sos vo KAM preubav e, se przi meleno.meso stavam origano jas otkako ubavo ke se isprzi malku voda i prasokot.mislam sosot go istursm i preubavo e.... nemam zborovi a isto nekogas koga nemam sos gi varam spagetite vo obicna voda megjutoa dodavam od sosot vo vodata i fakticki na nekoj nacin se varat vo.sosot i se so vkus na bolonjeze :3
     
    На LollySky, zhap4e и VladeMila им се допаѓа ова.
  19. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Шпагети со сурими ракчиња

    Шпагетите се варат , а во меѓувреме се подготвува сосот. Одмрзнатите сурими ракчиња се запржуваат 2-3 мин на масло а потоа се додава малку бело вино. Се пржи уште малку додека да испари виното.

    Се прави бешамел сос и во него се ставаат испржените сурими. Во садот со сосот се ставаат шпагетите и се меша.

    Мх мх мх!
     
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
  20. eleonoramardzieva

    eleonoramardzieva Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2013
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Машки
    Devojki itno mi treba sos za spageti ama so stek