ТЕМА: Тостерки

Мислење 24 Јун 2011, 00:24

Ме интересира како се прави тестото за тостерки и како ги обликувате? Па пишајте некој рецепт :)
Аватар на корисникот
Barbie-mwa

Жолто цветче
 
475473
Мислења: 1230
Зачленет: 20 Дек 2009, 14:49
Don’t play the stupid game
Cause I’m a different kind of girl

Мислење 24 Јун 2011, 17:03

Еве вака: ставаш 2чаши маст,2ипол чаши шекер и добро ги изработуваш. Потоа додаваш една чаша млеко,4јајца и брашно по потреба, 1пециво, 1лажичка сода и 1 рендан лимон. Тестото треба да е ниту многу меко, ниту многу тврдо.. Правиш топчиња како бомбици и ги ставаш на тостер.. И ги вадиш по 2-3 минути :)
поздрав
формата ја добиваат самите.. т.е тостерот ги обликува :)
Последна редакција: k.i.m на 27 Јун 2011, 14:25; редактирано еднаш.
Причина: Користете го копчето „Редактирај“ наместо да пишувате постови еден под друг.
Аватар на корисникот
Kittyy

Фем почетничка
 
30
Мислења: 10
Зачленет: 23 Јун 2011, 17:05

Мислење 24 Јун 2011, 17:08

Кити а може бе маста да ја замениме со нешто. :doh: , овде нема теорија јас да најдам маст. Или некоја друга смеса за тостерки нема? :tmi:
Аватар на корисникот
macence85

Жолто цветче
 
754754
Мислења: 1217
Зачленет: 30 Авг 2010, 14:35
Слика Насмевни се, утре ќе те нема Слика

Мислење 24 Јун 2011, 17:17

Имам и др рецепт за тостерки без маст само.
Ставаш 5 јајца,400гр шекер се меша и се додава 250 гр млеко,250гр зејтин,800гр брашно,1пециво,2венилици и ги ставаш на тостер. :)
Аватар на корисникот
Kittyy

Фем почетничка
 
30
Мислења: 10
Зачленет: 23 Јун 2011, 17:05

Мислење 24 Јун 2011, 17:32

Овие тостерки се слични на вафли или?
И дали ги правите со обичен тостер?
Аватар на корисникот
Cacy

Жолто цветче
 
15265610
Мислења: 2244
Зачленет: 26 Јул 2010, 14:07
Локација: In my dreams!
If you never try,you would never know!

Мислење 24 Јун 2011, 17:35

Да да се прават во обичен тостер :)
Аватар на корисникот
Kittyy

Фем почетничка
 
30
Мислења: 10
Зачленет: 23 Јун 2011, 17:05

Мислење 25 Јун 2011, 11:54

А какви чаши? И кој рецепт е поубав? :wasntme:
Аватар на корисникот
Barbie-mwa

Жолто цветче
 
475473
Мислења: 1230
Зачленет: 20 Дек 2009, 14:49
Don’t play the stupid game
Cause I’m a different kind of girl

Мислење 25 Јун 2011, 12:56

Па средни чаши. Јас го преферирам првиот рецепт :)
Аватар на корисникот
Kittyy

Фем почетничка
 
30
Мислења: 10
Зачленет: 23 Јун 2011, 17:05

Мислење 26 Јун 2011, 14:21

Јас правев вчера по вториот рецепт и прсти изедовме мммммм. Многу убави испаднаа, ама многу смеса тоа, па многу време и ги правев ама се убави. Само се благи многу со 400гр шеќер, ако правите по тој рецепт 300 ставете. Инаку :mm: Ти благодарам за рецептот.
Аватар на корисникот
Barbie-mwa

Жолто цветче
 
475473
Мислења: 1230
Зачленет: 20 Дек 2009, 14:49
Don’t play the stupid game
Cause I’m a different kind of girl

Мислење 26 Јун 2011, 17:00

Јас денес можеби ќе направам :D
А со што ги украсувате мислам само ги ставате во тост вадете и се става нешто?
Со што се декорират?
Аватар на корисникот
Cacy

Жолто цветче
 
15265610
Мислења: 2244
Зачленет: 26 Јул 2010, 14:07
Локација: In my dreams!
If you never try,you would never know!

Врати се на Рецепти

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 4 гости