ТЕМА: Велигденски јајца

Аватар на корисникот
figgiMK

Црвено цветче
 
22242501
Мислења: 6953
Зачленет: 23 Дек 2010, 15:38
СликаСлика

Мислење 29 Мар 2013, 17:46

Какви бои користите за бојадисување на велигденските јајца? Јас ги бојадисувам со Танимак. Каде можам да купам поквалитетни бои?
Аватар на корисникот
SummerGirl

Црвено цветче
 
6050
Мислења: 5291
Зачленет: 10 Мар 2010, 20:43
Локација: Скопје

Мислење 29 Мар 2013, 18:04

Омбре трендот на велигденски јајца :)

Слика Слика Слика Слика Слика
Аватар на корисникот
sunfemina

Жолто цветче
 
8131145
Мислења: 1731
Зачленет: 17 Фев 2011, 23:11

Мислење 18 Апр 2013, 09:41неколку блога со убаво ишарани Јајца ( за оние кои имат потреба од машта)(
Аватар на корисникот
figgiMK

Црвено цветче
 
22242501
Мислења: 6953
Зачленет: 23 Дек 2010, 15:38
СликаСлика

Мислење 22 Апр 2013, 19:25

Забележав дека маркетиве (тинекс,рамстор,веро) годинава се преплавени со бугарски бои за велигденски јајца од најразличен тип (обични,во капсули,желатински,седефни...).
Аватар на корисникот
sunfemina

Жолто цветче
 
8131145
Мислења: 1731
Зачленет: 17 Фев 2011, 23:11

Мислење 24 Апр 2013, 12:20

sunfemina напиша:Забележав дека маркетиве (тинекс,рамстор,веро) годинава се преплавени со бугарски бои за велигденски јајца од најразличен тип (обични,во капсули,желатински,седефни...).

Да, ама овие грчки се најубави

Слика
Аватар на корисникот
slavica999

Жолто цветче
 
34642157
Мислења: 3692
Зачленет: 27 Дек 2009, 00:31

Мислење 24 Апр 2013, 14:21

Девојки кажете некој начин на варење на велигденски јајаца а да не ти испукат сите:( жално
Аватар на корисникот
digitron

Фем почетничка
 
51
Мислења: 38
Зачленет: 19 Апр 2011, 13:30

Мислење 24 Апр 2013, 18:40

digitron напиша:Девојки кажете некој начин на варење на велигденски јајаца а да не ти испукат сите:( жално

Фарбам од 120 до 150 јајца секоја година.... Техниката е во тоа да јајцата се варат на тивок оган....
Мене ми се случува да ги варам и по половина саат 30тина јајца...
Најмногу ми имаат испукано 2-3 јајца од 150... ;)
Аватар на корисникот
Makedonka84

Фем почетничка
 
4015
Мислења: 35
Зачленет: 24 Апр 2013, 17:38

Мислење 24 Апр 2013, 19:03

digitron напиша:Девојки кажете некој начин на варење на велигденски јајаца а да не ти испукат сите:( жално

Ќе ги вариш на тивок оган и ке ставиш сол во тенџерето (нема мерка за количината на сол, како за макарони :D )
Аватар на корисникот
Alondra

Зелено цветче
 
355198
Мислења: 897
Зачленет: 17 Мар 2011, 11:02
Ако морам да паднам, ќе се потрудам да паднам на отскочна даска!

Мислење 24 Апр 2013, 19:48

Alondra напиша:
digitron напиша:Девојки кажете некој начин на варење на велигденски јајаца а да не ти испукат сите:( жално

Ќе ги вариш на тивок оган и ке ставиш сол во тенџерето (нема мерка за количината на сол, како за макарони :D )

Па мислам дека тоа со солта се бабини деветини... и мене ми кажуваа вака така онака... но откако искусно лице ми посочи дека треба јајцата да се варат на тивок оган, па дури и 20 до 30 мин. од тогаш од 120 јајца ми имаат испукано максимум 2-3...
Аватар на корисникот
Makedonka84

Фем почетничка
 
4015
Мислења: 35
Зачленет: 24 Апр 2013, 17:38

Врати се на Рецепти

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: converse.brown, fila, jagotka7, SmilerGirl и 31 гости