1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Велигденски јајца

Дискусија во 'Рецепти' започната од cindy, 27 март 2011.

  1. badem4e

    badem4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    178
    Пол:
    Женски
    На мајка ми многу и пукаа ама последниве 2 години ја смени бојата и не знам им става нешто па одлично и излегуваат.Најчесто ги фарба црвени а и мене ми се најубави, само неколку фарбам во боја и ги шарам за помалите во семејството :)
     
  2. Makedonka84

    Makedonka84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    49
    Бакамот што јас го купувам е за 20-30 јајца, и не е како пилевина, прашкаст е, и веке денеска си купив од истиот што и лани купив, од кој сум презадоволна. Но јас секогаш купувам по две кесички, ако пакетчето е за 10 јајца јас две кесички си купувам. На кесичето пишува Варзило-Палета. Погоре видов дека некоја особа има ставено и линк . тоа е тоа што го купувам.
    Оваа година ке фарбам како и секоја 120 јајца минимум.
    Ке се обидам да најдам слики од ланските јајца и ке постирам да ги погледнете.
     
  3. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Јас имам видено порано варзило како пилевина, порано баба ми употребуваше такво ама мене не ми се допаѓаше зошто јајцата излегуваа некако темно црвени, па дури и како кафени изгледаа.
    Makedonka84 каде ги купуваш боите на Палета 7? Секоја година имам проблем да ги најдам тие бои зошто во поголемиве маркети ги нема.
     
  4. MorganMonroe

    MorganMonroe Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2013
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    42
    мене најмногу ми се допаѓаат црвени. кога бев мала нормално мораше да се шарени и шљокичасти :D и овој пат ќе бидат црвени, како и последниве 2-3 години. :)
     
  5. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Штета што немам слика да ви покажам колку убави јајца фарба мајка ми секоја година за Велигден, исклучиво црвени. Исти како на сликата погоре и јас оваа година како млада домаќинка мора да се покажам и да се потрудам јајцата да ми бидат најубави. :)

    Ја купува бојата од пазар со слонче на сликата (исклучиво таа) и еден ден претходно во тенџере со вода става 3-4 кесички боја оцет и сол (пишува во упатството на бојата) и ја остава водата да изврие, затоа што колку повеќе бојата стои, толку е подобра. Нареден ден става јајца, ама да не е преполно тенџерето со јајцата туку да има простор меѓу сите и додава боја колку што сака да и бидат црвени и постојано ги проверува со лажица. Од прилика уште 1-2 кесички на веќе обоената боја. Откако ќе ја добие саканата нијанса ги вади со лажица и одма ги става под чешма со ладна вода, никако триење со раце, се внимава да не се изгребат со лажицата и се ставаат на сува крпа за да не ви остануваат капки на јајцата. После 5 минути откако ќе се изладат се влажни крпа или салфетка со зејтин и нежно се тријат јајцата за да засветкаат малце.
     
    На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Makedonka84

    Makedonka84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    49
    Ги купувам од зелено пазарче... А еве и слики од ланските jajca... Ке ме извините за квалитетот на сликите...
     

    Прикачени фајлови:

    • D111.jpg
      D111.jpg
      Големина на фајлот:
      133,9 KB
      Прегледи:
      718
    • D222.jpg
      D222.jpg
      Големина на фајлот:
      102,8 KB
      Прегледи:
      717
    На GordanaL, midnight.flower, Elennaa и 3 други им се допаѓа ова.
  7. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    Јас пак вака ги правам со Бакам.Прво одбирам јајца.Бели и по можност домашни.после Бакамот кисне една њок со оцет.Другиот ден берам ливчињаод багрем од јаготки,по можност помалечки.Ги лепам ливчињата , јајцето го ставам во хулахопка :lol: , па врзувам со конец и се така Го ставам бакамот и ги варам на тивок оган.Сол не ставам ама овде ставаат да се лупат јајцата оти ако се пресни не се лупат, а не за да фати бојата.Пола час ги варам и стојат во вода додека да се изладат. Штом се изладат го вадам секоеод хулахопката на оние книжни табли за јајца да се исцеди вишокот боја и да се исушат.Со памукче ги мачкам за сјај и да не пуштаат боја.Ке ги видите ај :!:Обавезно ги сликам .На многумина и се допаднале, посебно на децата кои делат искрени комплименти.По нивните реакции ке видите дали сте ги погодиле јајцата. Црвени плус со сликички.
     
  8. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    За да се така убави светкави јајцата мајка ми од кога ќе ги вапца,мислам дека одкога ќе оладат или додека се уште топли одозгора со крпче ги поминува со масло за јадење. :)
     
  9. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Како релативно млада домаќица и јас 4 години по ред вапцам со Бакам-Варзило некако ми е најбезбедно и најприродно,без разлика што сите останати бои кои се наменети за јајца се "безбедни" мене ми е шубе кога ќе прочитам од кај се и што се соджат. Една замерка ми е што бакамот не е повеќе ист како порано,кога бев дете и мајка ми ги вапцаше со варзило кое беше со друг квалитет Подобар. Затоа снбдете се со повќе кесички во зависност од тоа колку планирате да фарбате една кесичка е доволна за 20-30 јајца но јас за 30 јајца ставам 2 кесички варзило и поубаво ми фаќа баш убава црвена боја (ако најдам слика ќе постирам) Поубаво фаќаат жолтите јајца за разлика од белите,јас ги варам на најтивко и досега дали 2-3 ми испукале. Лани покрај црвени правев и декупаж кои исто ми искочија фантастични ама си бараат повеќе време и трпение за такви јајца се потребни бели јајца,салфетки по свој избор,четка за премачкување и белка од јајце разматена како фиксатор. Би му дошло вака (сликата не е моја)
     

    Прикачени фајлови:

    • images.jpg
      images.jpg
      Големина на фајлот:
      11 KB
      Прегледи:
      446
    На karenin, sunfemina и Serafima им се допаѓа ова.
  10. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.877
    Допаѓања:
    102.892
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    да ти е жал да ги искршиш! :D
     
    На GordanaL му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Еве една идеја за вашето прво вапцано јајце :angel: .
    Многу години ги меркам, ама оваа година морам да направам барем едно :inlove: .

    [​IMG]
     
    На sweet-star, GordanaL, antonina и 6 други им се допаѓа ова.
  12. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    На Angel4eeee му/ѝ се допаѓа ова.
  13. tinan

    tinan Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2012
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    1.275
    Пол:
    Машки
    ЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕеееее,

    Веќе им бапнав сол и почнав да ги варам.

    Не ми е сефте да фарбам, но оваа година прв пат земав од грчките бои што ги препорача slavica999. Ај да видам како ќе испаднат. Лани не бев задоволен.
    Ќе ги оставам сега на кец па идам да дремнам до 4 |-) . Утре сум на работа.
     
    На slavica999 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. bitol4anka

    bitol4anka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    32
    za mn godini domakinki.gi vapcavte prvite jajcinja?jas da :) jas ke gi ukrasuvam so livcenca ovaa godina.mn mi se bendisvaat taka.pozzz do site domakinki i za mn godini da ni e.
     
    На sanjaeva му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Moonstone.17

    Moonstone.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2013
    Пораки:
    592
    Допаѓања:
    1.862
    Пол:
    Женски
    Да, да веќе мама ги извапцала сите табли со јајца што ги купила. Многу се убави. :inlove:
     
  16. The-Queen

    The-Queen Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    2.139
    Допаѓања:
    2.424
    [​IMG]
     
    На midnight.flower и AIT им се допаѓа ова.
  17. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    И јас и сестра ми станавме уште во 4 часот и ги исфарбавме првите три јајца.
    Ги ставивме во мала корпа, покрај прозорецот да ги фати првиот сончев зрак.
    Многу им се радувам на нашите празници, поготово на овој. Сега чекам да се врати сестра ми од работа и да ги исфарбаме и преостанатите.
    Купивме желатинозни бои, веќе трета година со нив ги фарбам јајцата и многу ми се допаѓаат.
    Штом бидат готови, ќе ставам слика да ви се пофалам :P
     
  18. tace73

    tace73 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    1.395
    Пол:
    Женски
    Јас со години ги користев бугарските бои од кесичка, бидејќи се прехрамбени и да пукне јајцето не сум се секирала. Годинава направивме само црвени со варѕилото од Палета и излегоа преубаво. Варѕилото го купив од Зелен пазар, го има на многу тезги и чини 20 денари.
    Со ќерка ми направивме повеќе работи за декорација со јајца од стиропор, коноп, орнаменти, глина и сушени цвеќиња. Кажете како ви се допаѓаат!
     

    Прикачени фајлови:

    На sunfemina и Silver.E им се допаѓа ова.
  19. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    Еве ги нашите велигденски јајца...
     

    Прикачени фајлови:

    • DSCN4755.jpg
      DSCN4755.jpg
      Големина на фајлот:
      409,3 KB
      Прегледи:
      317
    • DSCN4753.jpg
      DSCN4753.jpg
      Големина на фајлот:
      293,5 KB
      Прегледи:
      314
    На MSkorpionka и GordanaL им се допаѓа ова.
  20. digitron

    digitron Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2011
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    5
    Ви Благодарам девојки