ТЕМА: Зајачко месо рецепти

Мислење 02 Мар 2011, 16:27

Месото од зајак секаде во светот е високо ценето ( освем овде во Македонија каде шо сеуште поедници веруваат дека може да се спари мачор со зајчица :rofl: )
Вредноста на ова месо је многу голема, корисноста исто така .......... Ова месо се препорачува во исхраната на секој човек. Највише кај спортисти , хронично болни луге кои несмеат да јадат друго месо, кај мали деца, трудници. Богато со витамини и минерали , препорачливо и лица кој имаат проблем со коските пошто содржи високо ниво на калциум.

Еве една рецепта од мене ја често сакам да си спремам зајче и го правам вака :

Потребно е:
Еден зајак
150-200 гр. сува сланина
100 гр. кромид
100 гр. моркови
1-2 дафинови листа
100 гр. керевис
2 лажици вински оцет
200 гр. масло
црн пипер
магданос
сол

Подготовка:
Најпрво правиш раствор за да ја отстраниш миризбата на диво месо - Се проврива во тенџере разен зеленчук и тоа керевис, кромид, пашканат, моркови, сите исечкани на тркалца, потоа дафинов лист, корен од магданос, црн пипер во зрно, сол, по вкус и една до две лажици вински оцет и друго по желба.

Откако ќе проврие растворот се остава да се олади, а потоа во него се става одраниот и исчистениот зајак. Сe остава да отстои 1 ден во овој раствор, а садот треба да биде покриен.

Пред да се динста зајакот се шпикува со сува сланина, а потоа се динста заедно со зеленчук: моркови, керевис, пашканат, кромид, 1-2 дафинови листа и малку вода. При динстањето се додава и малку путер.
Последна редакција: PParaskeva на 02 Мар 2011, 16:30; редактирано еднаш.
Аватар на корисникот
PParaskeva

Сино цветче
 
21342
Мислења: 190
Зачленет: 09 Фев 2011, 17:12

Мислење 02 Мар 2011, 16:30

Леле солзи ми дојдоа...се можам да јадам како месо (добро не се,само месо од птици,мисиркино и пилешко,другите не ми ги сака душава,а и желудникот),ама месо од зајак?!Никогаш!
Колку сака нека е здраво и ЦЕНЕТО у свет...кога ќе помислам на тоа мало бушаво опавче,тие убави,слатки ушиња,тоа плашливо срценце...не,не,не...мене јадете ме ако сакате,него не би го јадела!
Аватар на корисникот
Lilit

Црвено цветче
 
223982826
Мислења: 5614
Зачленет: 25 Ное 2009, 22:51
Локација: Зрно грашок

Мислење 02 Мар 2011, 16:33

Лилит бе, ме насмеа :lol:
Порано кога беше дозволен лов на зајаци, дедо ловеше во шумата. Мама зајакот го правеше со каша и мене ми беше така најубав, на друг начин не. Зајак не сум јадела со години за жал.

Најверојтно знаете како се прави каша, па глупо би било да објаснувам.
Аватар на корисникот
marama

Жолто цветче
 
1983717769
Мислења: 3650
Зачленет: 20 Апр 2010, 17:04
Локација: во плакарот од соништата
„Нам уште убавината ни остана, но на пат сме и неа да ја ставиме под стечај. Време е да ја наостриме и да ја претвориме во погубно оружје“
Горан Трајковски - Мизар

Мислење 02 Мар 2011, 17:04

А морковиве треба зајаков прво да ги изеде или...? :?:

Се шалам, коментирајте си понатака, ама јас рецептов ко да не сум го видела. Едно време чував едно зајче мутаво, големо, со ушиња кои му се влечеа по паркетот - и такво мутле дебело, слатко да го јадам ли?! Па жал ми е и мене :(

Се слагам со Лилит, па сега може да направи она - сам себе го избришал а и мене ако сакал.

Јас зајчиња не јадам! Ни Багс Бани не го јадам.

Duck season, rabbit season, ehmm what's up Doc? :)
Аватар на корисникот
Phyramide

Жолто цветче
 
144869357
Мислења: 3009
Зачленет: 12 Јул 2010, 08:54
Локација: Сегде само не тука
Those of you who think you know everything, are annoying to those of us who do.

"Je suis l'as trèfle qui pique ton cœur."
"Je suis passé pour être présent dans ton futur."
MC Solaar

Мислење 02 Мар 2011, 18:03

Уф див зајак леле обожавам и тоа направен на цветиниколски начин :) со сосче печено со кромидче, моркови брокулка уф уф убавини
Аватар на корисникот
SOVRSENSTVO

Жолто цветче
 
1475567
Мислења: 2795
Зачленет: 20 Сеп 2010, 13:25
Локација: далекy од реланоста...
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, дури и кошулата од грбот - но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.

Атентат - Јасмина Кадра

Мислење 02 Мар 2011, 18:26

Свекор ми е ловец , свекрва ми знае совршено да подготви зајак. Прво го вари цела вечер во мирудии, става оцет,ловорови лисја,магдонос,лук , кромид. После го става во тава за печење,сечка моркови на тркалца и додава претходно испржен кромид. Му полева малку вода и бело вино, го затвора со капак и го става да се пече 1 час. После џабе колку да кажувам, вкусот нема да ви го доловам :)
Аватар на корисникот
ciribiribela

Жолто цветче
 
569332
Мислења: 1264
Зачленет: 12 Авг 2010, 16:11
Слика
Животот е борба, ако не се бориш ќе изгубиш!!!
Слика
Кога господ затвора една врата, друга отвара!

Мислење 02 Мар 2011, 22:01

ако сакате да приготвите див зајак,прво треба добро да се свари за да може месото да биде меко и вкусно,по овој процес се зачинува може да се пече во рерна,исто така може и под вршник,и најдобриот начин зачинетиот зајак се мота во фолија се премачкува со дебел слој кал се копа една дупка отприлика 30 цм се става жар во дупката потоа се става замотаниот зајак па се става пак жар се покрива сето тоа со земја се чека 4 до 5 часа,ова е толку вкусно сто почесто ке го применувате.
јас имам печено под врсник и во кал и двете се вкусни,на овие начини се приготвува и пиле ,јагне...
vidoe

Фем почетничка
 
10
Мислења: 9
Зачленет: 29 Јан 2011, 18:45

Мислење 04 Авг 2011, 23:26

Еднаш пробав и никогаш повеќе ! :shake: :shake: :shake: Залакот ми допираше во грлово џабе .... :puke:
Не можам и не можам ... Имав зајче милениче послатко нешто не сум видела ... Не не го јадев тоа не сум до толку :D и си мислам има многу месо не сум допрела до прекрасниве животинки едни од поомилените ...

Змии , гуштери , крокодили , волци ,ајкули ... Да ми речеш :lol: :rofl: ова НЕ !
Аватар на корисникот
vendiii

Жолто цветче
 
2332454
Мислења: 1361
Зачленет: 13 Фев 2011, 15:02
Локација: Планета Земја
Слика

Мислење 05 Авг 2011, 08:59

Леле кај улетав пак во темава?! И добро, сериозно си го јадете зајчево онака со сласт или? Па не ви е жал? :(
Ова ко Французине мрднати да ми простите, и они зајаци на тони јадат....ама добро они јадат и жаби и полжави, некоја чудна Вили Ква Ква сорта се тие.

Патем ве поздрави буцево :sweat:

Слика
Аватар на корисникот
Phyramide

Жолто цветче
 
144869357
Мислења: 3009
Зачленет: 12 Јул 2010, 08:54
Локација: Сегде само не тука
Those of you who think you know everything, are annoying to those of us who do.

"Je suis l'as trèfle qui pique ton cœur."
"Je suis passé pour être présent dans ton futur."
MC Solaar

Мислење 05 Авг 2011, 10:13

Добро ајде сфаќам, домашни животни кои со години и години се чуваат во заробеништво, и се користат за прехрана, ама диви животни?? Страшно луѓе, најубаво ќе биде да почнеме меѓу себе да си се јадеме, да се истребиме да заличи светов на убаво место, дур не сме го уништиле целосно. Сметајте ме за налудничава колку сакате, ама јас попрво би изела човек него диво животинче.
Аватар на корисникот
Jojoba

Зелено цветче
 
690833
Мислења: 868
Зачленет: 25 Апр 2011, 15:48
Слика

Врати се на Рецепти

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 28 гости