1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Апче за ден потоа

Дискусија во 'Бременост' започната од Barbie.Girl, 30 март 2010.

  1. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Обично во сите аптеки бараат рецепта, ама фино ќе им објасниш дека нема од каде да набавиш, а дека е итно. Како и да е и да не ти дадат, можеш да земеш во понеделник, нивното дејство е до 72 часа по ризичниот однос.
     
    На Ivaiva123 и SAHARIDIZN им се допаѓа ова.
  2. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Како бе рецепта за Норлево? Врска нема. Јас скоро купив баш во Зегин, никаков рецепт не ми се спомна. И то втор пат кај што купив, а сум купувала и за другарки. Не се бара рецепт за Норлево 100% :^)
     
  3. Shmina

    Shmina Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Во ред, ќе пробам во сите аптеки што се отворени во недела. Се надевам дека во некоја ќе успеам. Не ми се ризикува да чекам до понеделник. Времето си тече... :(
    Фала ви на одговорите. Имајте убав ден.
     
  4. Shmina

    Shmina Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Повторно јас, но овој пат среќна :) Се вратив пак на форумов само за да кажам дека најдов Норлево во една аптека во Буњаковец (од страната на Партизанска), работи и во недела, не ми побараа рецепт (иако во упатството на таблетите пишува дека се издава само со лекарски рецепт) и чинеше 494 ден.
    Го пишувам ова за во случај да се најде некој во ситуација слична на мојата...
    :hai:
     
    На UbavkaBube му/ѝ се допаѓа ова.
  5. brmbrmbrm

    brmbrmbrm Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    0
    навистина 72 часа ?
     
  6. esse

    esse Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    zdravo na site i veruvam deka nekoj bi mozel vistinski da mi pomogne deka sum mashko i neznaev kade pa tuka na fimina iako e forum za zenski ama imam stvarno problem pa se prijaviv tuka neznam stvarno toa plodni denovi kako idat od koga do koga se???
    i dali devojka moze da ostane trudna dokolku nadvoreshno se poprska so sperma poradi skinuvanje na kondomot :(
    i dali ako e somnitelna sitacijava dali moze da se ispie apce za den potoa... na primer i da ne e zacnato dali moze da pie apce :(



    VE MOLAM BIDETE BRZI ;(

    [mod-kirilica:ncshq54b][/mod-kirilica:ncshq54b]
     
  7. anitram

    anitram Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    4
    Сначи вака, сношти ми беше 6ти ден од менструалниот циклус, ама речиси да немав ич крварење, имаб односи со дечко ми и не забележавме дека ни испаднал кондомот :@ И цега сум испаничена, не знам дали да пијам Norlevo пошто имам пиено во Август, па да не дојде до некое пореметување. Ве молам за ваше мислење, дали има шанси да останам трудна во овој период и дали да се напијам апче :o
     
    На Ikicka11 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. kuc

    kuc Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    2.076
    Допаѓања:
    81.888
    Пол:
    Женски
    utrovo se napiv NORLEVO oti ja zgresivme rabotata a sum vo plodni denovi se nadevam deka nema da ima nisto apceto go ispiv posle 11 casa od odnosot prv pat pijam vakvo nesto nekoj neka kazi ako imal prethodno iskustvo so apcinava treba da krvaram ili da cekam da mi dojdi fala pozdrav

    [mod-kirilica:1llxia4f][/mod-kirilica:1llxia4f]
     
  9. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Би требало да добиеш на датумот кога треба да ти дојде, но можно е да добиеш порано или покасно.
    И не се замарај нема да останеш трудна, имаат висок процент на заштита, и плус си го испила во првите 12 часа, тогаш е најсигурно. Имам и јас пиено, па ете сега немам бебе. :lol:
     
    На majastefan му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Cleonika

    Cleonika Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    464
    norlevo se edni od podobrite i poefikani apcinja za den potoa, zatoa ne bi trebala da se grizis, ovie apcinja se 98%
    sigurni. 11 casa, ne se mnogu..znaci do 3 dena od odnosot e dozvoleno da gi pies, iako dejstvoto e najsigurno ako gi ispies shto porano. не се секирај... сигурно знаес дека ако ти се плодни денови, плоден ден има само еден,тогас се ослободува јајцеклетката од јајниците на девојката, јајцеклетката зивее 24 цаса, но затоа спермата 7 дена внатре во вагината. така сто ако ти не си била оплодена, togash apcheto sprechilo toa da se sluchi,no dokolku ti bil ploden den, i spermata stignala do tvojata vekje izlezena jajcekletka,togash apcheto funkcionira taka shto sprechuva oploduvanje na jajce kletkata, potoa sprechuva vgnezduvanje na istata vo matkata, ja pravi kozhata na matkata nepovolna za oploduvanje,taka shto mozhno e da iskrvarish no mn malce,nekolku kapki, a ako ne iskrvarish togash se slucuva ili da ti se loshi od apcheto ili pak da te boli dolniot del od stomakot malce.. a mozhe i da nemash simptomi,,no sepak shtom si prevzela merki, mislam ne bi trebala mn da se grizhish... pozdrav so srekja:P
     
  11. Love-M

    Love-M Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Жени ајде помагајте...
    Ајде прво да ви објаснам некој работи...
    девојчето има здравствени проблеми (тумур) ..а и еднаш има абортирано (тогаш не беше со мене , од претходниот дечко)... ова го кажувам како информација за следното....

    -На 13ти Ноември имавме односи без заштита но се пазевме... после односите на 16ти таа имаше менструација... така да не посомнемавме дека можеби е бремена...
    После тоа имавме односи на 24ти ..( зашто таа е од друг град )... е тогаш МОЖЕБИ ја згрешивме работата, но се напи апче за контрацепција NORLEVO...

    E сега е друг пролемот...таа уште пред да го испие апчето се жалеше дека ја болат градите, дека и се лоши ... дека цело време и се оди во wc ..дека ја боли стомак... така што пред да го испе апчето направивме тест да видиме дали случајно е бремена од минатиот пат а сепак да има добиено менструација - но тестот испадна НЕГАТИВЕН...
    Е сега од кога го испи апчето а ги прочитав сите можни несакани ефекти кои што може да се појават ( а веќе ги има, а и денес прокрвари итоа обилно , а се чувствувала и дехидрирано и на крај прими систем на болница ).. но никаде во несакани ефекти не пишува дека може да има подуен стомак ...????Стомакот и е стварно поголем и цврст на допир..?!?!? ... Еве да речиме дека е бремена од минатиот пат (13ти Ноември) ...по некоја моја логика стомакот не би требало да расте ?!?!?...дали сето ова е резултат на апчето или нешто друго стварно не знам....( а претходен сексуален однос се исклучува од можност за бременост )
    Стварно не ми е јасно... а доколку е повторно бремена двајцата сакаме да абортира по ВТОР пат...

    Некоја идеа?!?!?...Совет?!?!?
     
  12. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Имаш 21 година а си толку многу незрел...
    Едноставно немам некоја желба да ти дадам совет, не мислиш дека си доволно возрасен и да размислуваш на последиците ?????? Или ајде на секоја ТВОЈА грешка таа ќе абортира !
    Ми се :puke: од такви неодговорни како тебе.
    Ако не знаеш да се контролираш користи кондом, а не само да ја стресуваш девојката :swear: :swear: :swear:
     
    На detektivka, hejlady и Nastjaaa4 им се допаѓа ова.
  13. Love-M

    Love-M Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0

    Значи прочитај убаво што пишува... Кој се тие мои грешки ??? Тоа што таа претходно абортирала додека јас не ја ни познавав моја грешка ли е ?...
     
  14. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    ТВОЈА грешка е што сега не внимаваш !!!!
     
  15. Love-M

    Love-M Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Значи внимавав! Проблемот е што едноставно ни дојде таква мисла ( а поради здравствената состојба ) се решивме да испие апче ( не смее да остани бремена )
    Јас сакав да прашам зошто и се случува така...кога ете и менстуација и све а стомакот расте ????
     
  16. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Тогаш правец на гинеколог. Инаку кога е таква ситуацијата, бидејќи има тумор, не смеела сама да си зема апчиња на своја рака.Што по брзо одете на гинеколог. Можеби и од туморот и' се зголемува стомакот...
    Не сум доктор да потврдам или негирам нешто, затоа пак ќе повторам, ОДМА на гинеколог!

    редактирам... Ако не си свршил внатре, како може да остане бремена ?
     
  17. Love-M

    Love-M Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0

    мислам дека и ти знаеш колку е потребно за да остане бремена....а како може од тумурот ???
     
  18. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Јас стварно не знам како може да не се грижи девојка ти за своето здравје. Јас да имам абортирано(недајбоже), нема ни да дозволам да ме допре некој без кондом, а не па да пијам апче за ден потоа и тоа плус има тумор. Убаво ти кажа Блонд, правец на гинеколог, штом има несакани ефекти, може само штета да направи. Не ти зборам за лошо, пробај да разбереш. :!:
     
  19. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    зависи на што има тумор,ако е на јајникот тогаш еден од симптомите е тврд стомак кој има тенденција да расте заедно со туморот
     
  20. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.052
    Допаѓања:
    20.750
    Пол:
    Женски
    ц ц ц ц ц какви неодговорни луѓе пред се за девојка му како може така, тумур имала, абортус имала...па ако е толку сериозна работата нас ли ке не прашувате што е, како е, ние не сме доктори ПРАВО НА ГИНЕКОЛОГ не си играјте со живот !!!!
     
    На kristii му/ѝ се допаѓа ова.