1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болки при односи

Дискусија во 'Секс' започната од snake, 25 декември 2009.

  1. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.704
    Допаѓања:
    4.578
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите јас дави кажажм во брак сум двеипол години и исто и кај менесејавуваат тие болки во јајниците при односи само не секогаш ме чуди тоа што некогаш при истата поза ме боли а некогаш не .и може ли тоа да ми направи проблем за забременување пошто работиме на случајот :lol:
     
    На Milenalena му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Closerr

    Closerr Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Zdravo..Bas me interesira zosto se javuva bolka vo jajnicite?seksualno sum aktivna veke edna godina,na pocetokot nemav nikakvi bolki no potoa so menuvanje na pozata i se pocestiot seks pocnaja bolki za vreme na odnosot...bev na ginekolog i mi rece deka samo edniot jajnik e aktiven postojano ama deka ne e nisto strasno sega bas toj jajnik mene sekojdnevno me boli..Bolkite se golemi,,ponekogas se smiruvaat so paracetamol..Toa sto sakav da znam e koj e toj lek sto ke mi pomogni za da ja eliminiram bolkata i pricinata..Ginekologot kade sto bev mi prepisa edni tableti za da nezabremenam no mene stvarno ne mi trebaja pa ne gi zedov..Momentalno ne sum vo sostojba da pojdam na ginekolkoski pregled bidejki ne sum vo Makedonija a ovde pregeldite se mn skapi.Ako mozite da mi kazite koi tableti da gi zemam mn ke mi pomognite..


    Odnapred vi blagodaram
     
  3. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Хм, мислам дека е нормално, но не е и нормално постојано да те болат јајниците. Е сега не знам дали тебе периодично те болат, односно за време и после сексот или постојано?

    Јас го имав истиот проблем и кога го прашав гинекологот ми беше објаснето да внимавам при сексот зошто очигледно дека на партнерот му е скромно речено со солидна величина, па при секакви незгодни пози, ако удира - селски речено до крај, после тоа болат јајниците.

    Плус јајниците болат и за време на овулација. Е сега не знам за која болка станува збор кај тебе. Во тој случај јас употребувам кафетин менструал и такви ми ти апчиња (прашај си во аптека, кај и да си сигурно имаат нешто такво), се разбира само доколку е навистина неподнослива болката. Не би ти препорачала да се навикнеш на хемијата освен ако не е неопходна.
     
  4. Closerr

    Closerr Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Porano me boleja za vreme na seks no poslednive nedeli postojano posebno nasabalje..Ne znam sto da se napijam i pomisliv na toa da pocekam da mi dojdi zs eve mi docni nekoe vreme pa mozi da mi pomini.Inaku ko ke si pojdam vo Makedonija ke pojdam na pregled sekako..Dosega imam pojdeno kaj dva ginekolozi privatni edniot mi rece leviot jajnik ti e pogolem dr mi rece nisto nemas mislam deka pojma nemaat i dvata samo rabotat kolku da ti zemat pari nisto drugo:)edniot bese vo Plodnost bt..
     
  5. LadyEvil

    LadyEvil Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2011
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    13
    Девојки дали некогаш некоја од вас имала вагинални грчеви? Јас го имам овој проблем уште многу одамна, пред да почнам со односи. Навистина се непријатни додека трае згрченоста, болката е ужасна, но и откако ќе се опушти мускулот болката останува, некогаш до тој степен што не можам нормално да седнам.

    Е сега во последно време ми се случи неколку пати и за реме на односот, поради што моравме да престанеме. И после тоа цел ден сум „сексуално неспособна“ :Ѕ
    Ме интересира дали некој знае што ги предизвикува и дали и како се лечат. Правев пап и кулпоскопија и се беше во најдобар ред, освен што сум склона на кандида никаков друг проблем не сум имала до сега .. а колку што можев да приметам и повеќето од вас се.

    Доколку некоја од вас има некаков совет однапред благодарам :)
     
  6. EmilyR05e

    EmilyR05e Активен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Девојки
    Сакав да ве прашам ( се однесува за тие девојки што имале болка при првиот однос) колку пати сте чуствувале болка или само првиот пат кога ќе се скини хименот?

    Невиноса ја изгубив ноември месец, и имав големи болку ( ни незно ни полека ни ништо не помагаше да се намали ) но проблемот е во тоа што и наредните 4 пати кога пробавме со партнерот сеуште ја чуствувам истата болка.
    Не се работи за неспремнот ( се чуствувам спремна и свесна за последиците) или за однос присилен од партнерот, не се работи за сувост ....

    Ве молам за помош дали некој друг го има истиов проблем?
     
  7. ViktorijaMari

    ViktorijaMari Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    463
    Допаѓања:
    159
    е и кај мене исто ме боли исто како првиот пат..а веќе откако ја изгубив невиноста 4 пати пробуваме мене ме боли
     
  8. sofiii

    sofiii Активен член

    Се зачлени на:
    10 март 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    здраво дечки, имам еден проблем што би сакала да го споделам со вас..пред два три месеци имав секс со дечкоми за прв пат но се беше ок нормално почуствував болка али се бесе нормално,вториот секс ни бесе пред недела дена (поради тоа што дечкоми не беше овде) но јас неможев да ја издржам болката и прекинавме :worried: ве молам помогнете ми... зошто почуствував огромна болка што не се изджува
     
  9. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    Сеуште си тазе затоа. Можеби ете од малку срам и страв не си била доволна опуштена и влажна. Друга работа е што поминало доста време помеѓу односите,па затоа се јавила болката (дека не работена :$ ) Јас првата година секогаш на почетокот од односот имав болки. Ќе помине. Само ти опушти си се и уживај :)
     
  10. hurrem

    hurrem Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2012
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    10
    Zdravo devojki :) Sakam da prasam dali nekoj znae zosto za veme na odnosite vaginata mi stanuva epten suva i kako da se spravam so ovoj problem ?
     
  11. soncenceto.matea

    soncenceto.matea Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2012
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    57
    Hurrem пробај да се опуштиш максимално,а ако нема ефект користи лубрикант
     
    На hurrem му/ѝ се допаѓа ова.
  12. hurrem

    hurrem Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2012
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    10
    blagodaram sonce za sovetot, no alergicna sum na lubrikant :worried: a za opustanje opustena sum nz do sto drugo e problemot :worried:
     
  13. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Не си доволно запалена па да се навлажниш
     
  14. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.940
    Допаѓања:
    10.071
    Не мора да значи, има девојки си послаба секреција на жлездите. Инаку има различни лубриканти, некои се на база на масло, а други се на база на вода можеби не си алергична на сите.
    На крај краева нека посвети дечкото повеќе внимание на орален :)
     
  15. ilovecupcake

    ilovecupcake Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    77
    Мислев дека најдобро да го поставам прашањево овде ... Последниот пат одкако имав односи со партнерот, веднаш после тоа ме болеше многу стомакот. Заштита користиме секогаш и ептен внимаваме на тие работи. Тие болки продолжија и во текот на наредните денови. Сексуално сум активна 8 месеци и првпат ми се случува ова. Од што би можело да бидат тие болки???
     
  16. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.241
    Допаѓања:
    21.647
    Пол:
    Женски
    Не знам како не сум ја видела темава до сега. Имам пишувано на друго место дека и јас имам болки при односи со дечко ми. И тоа ме чуди што, првата годинаипол воопшто ништо не ме болеше додека имавме односи. Се почна од лани, пред НГ некаде, тој период. И од тогаш, се поретко имаме односи поради мојот предвремен страв дека пак ќе ме боли. Бев на гинеколог, правев ПАП и се е во ред, само сум склона кон кандида. Ама немам секогаш кандида за да секогаш ме боли :!:
    Не уживам за време на односите, ретко кога ми е убаво последнава година. Партнерот го знае тоа, и не инсистира на секс. Не знам од што може да е така, доволно сум навлажнета и запалена, пробуваме различни пози, ама мене ме боли странично, не знам како да објаснам, осеќам дека ме болат ѕидовите внатре... Што е проблемот? Да напоменам дека одамна сум сексуално активна, ама после првиот пат кога почувствував болка, секој следен е болен и едвај чекам да заврши. :worried:
     
  17. HermioneM

    HermioneM Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    25
    Сексуално сум активна од октомври 2011, и активна ако може да се нарече секс еднаш во две недели.. И до ден денеска имам болки при пенетрацијата како што имав првиот пат. Ме боли и ме пече како нож да ми влегува внатре а не к.. Дечко ми просветува внимание на оралниот, опуштена сум и доволно влажна, незнам во што може да е проблемот... Можно ли е да постои некаква инфекција? Не сум била на гинеколошки преглед, само на ехо сум гледана 1000 пати затоа што до неодамна имав циста, и сеуште земам контрацептивни пилули...
     
  18. maleckata17

    maleckata17 Активен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2012
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    Болка за време на секс

    девојки го имам истиов проблем.имав секс пред 3 дена но се случи набрзина.прв пат ми беше со тој партнер и додека имавме мн ме болеше стомакот.најверојатно пенисот влезе длабоко.и покрај болката издржав само за да сврши тој.плус тоа јас веќе имав свршено.и откако го извади пенисот имав големи болки.дури плачев од болки.утре планирам да одам на гинеколог (сама ќе одам) и ве молам кажете ми како да му објаснам на гинекологот.ќе умрам од срам.можно ли е да ми е оштетена матката? :( :(
     
  19. portokalova

    portokalova Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    32
    Болка за време на секс

    сексуално сум активна неколку месеци и последниве неколку пати ме боли многу :( ќе почнеме и ќе прекинеме зашто ме заболува. се плашам многу. знам дека треба да се консултирам со гинеколог и ќе одам, ама ве молам ако сте имале вакво нешто КАЖЕТЕ МИ одприлика за што се работи и што може да биде! ;(
     
  20. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.475
    Допаѓања:
    8.166
    Пол:
    Женски
    Болка за време на секс

    Portokalova,i jas imav takvo iskustvo na pocetokot,me bolese mnogu,sigurno e nedovolna navlaznetost pri penetracija a ako ne e od toa togas pojdi si na ginekolog- najpametno!!