1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали сум бремена?

Дискусија во 'Бременост' започната од marina.maca, 15 декември 2009.

  1. malena86

    malena86 Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Zdravo na site. Jas sum nova na forumot pa sakam da vezamolam za soslusuvanje i ako moze nekojda mi odgovori. Jas sum presno mazena, eden mese. so soprugot sme opusteni zatoa sto sakame da imame detence. mene mnogu cesto mi kasne ciklusot i toa po 2 nedeli.sega posledno imav na 5ti mart a denes koga stanav od spienje gledam na dolnata obleka rozev iscedok. toa go imase samo 2 ili 3 casa i posle go snema. sega pred eden saat osetiv macnina i gadenje pa morav da se pozdravam so veceto. dali se toa nekoi simptomi na bremenost ili moze na sekoj da mu se sluci istoto. odnapred vi blagodaram
     
  2. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    можно е обично кога оплодената јајце клетка се вгнездува во матката може да дојде до прокрваруванје или кога е овулацијата сепак ке морас да поцекас 2 недели за тест искрено се надевам дека е бременост
     
    На malena86 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. malena86

    malena86 Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    i jas se nadevam. mnogu ti blagodaram ubavo e da se slusne tugjoto mislenje
     
  4. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    па затоа сме си ние феминките овде да си помагаме и ние искусните да даваме советчиња на тие што ке побарат така да најубаво е да од денес броено па после 14 дена да си направиш еден тест а после 2-3 дена повтори го мада туку речиси сум сигурна дека ке има нешто убаво а ако има сепак ке ни пишиш
     
  5. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Обично кога се вгнездува јајце клетката исцедокот е кафен или многу бледо розев, со мал интензитет.
    Јас најпрво би те советувала поради фактот што не ти е редовна прво да направис испитувања, зошто доцни. Второ , јас по само 5дена доцнење направив тест кој излезе позитивен, а на само недела од доцнење бев на лекар и ми потврди бременост, што значи немора да чекаш одреден период од 7 или 14 дена за да видиш дали си бремена. Со оглед на тоа дека не ти е редовна, земи го најголемиот период кога ти доцнела и по него води се, ако тоа биле две недели, пр. си добила последно на 5ти март, а ти доцни две недели , прави тест околу 10ти април.
    Само мој совет, никако не се оптеретувај да бркаш симптоми, зошто нема шанси да ги познаеш дека се за бременост. Повраќањето ти е на психичка база, тоа ти гарантирам, зошто вистинскит мачнини почнуваат после 5тата недела, и трааат и трааат уффффф, а се ужасно грозни и неподносливи(иако се зависи од организмот), но еве мене душа ми излегува секој ден иако сум веќе 10та недела.
    Вртоглавици не барај зошто скоро да ги нема, може само нозе да ти се стресат и да ти потклекнат, повеќе е слабост од колку вртоглавица.
    Исто така околу датумот на добивање можен е кафен исцедок(јас имав тогаш, а немав при вгнездувањето на јајце клетката).
    Јас би ти препорачала деновиве да бидете поактивни со маж ти, зошто може да се работи и за овуларно крварење.
    Поздрав и ти посакувам бременост во најскоро време :)
     
  6. Dazzle

    Dazzle Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2012
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.030

    Штом имате незаштитен секс, труди се да одбегнуваш да имаш во деновите на овулација. Другарка ми пред месец дена забремени така- иако дечко и не сврши во неа, вчера направи абортус.
    А дури и да си бремена неможе да имаш сипмтопми толку рано - затоа не се ослонувај на тоа.
    Почекај уште пет дена, ако не ти дојде - направи тест.
     
  7. Gontier16

    Gontier16 Активен член

    Се зачлени на:
    15 март 2012
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Повторно јас...Ќе напоменам пак дека со дечкоми во последните 3недели имавме 3пати секс...предходниот месец ми дојде на 16фебрари...а овој месец требаше на 21Март...Тој тврди и сигурен е дека не свршил во мене 3-4секунди пред да сврши се тргал...па ако може да ми кажете дали времето може да влјае на менструацоние циклус (а и да влјае колку може да касни?) Мене веќе ми касни 6 дена...
    Некој совет? :o
     
  8. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Може да влијае. Ама штом имаш незаштитени односи, секогаш постои ризик, иако е мал затоа што тој не свршил во тебе.
    Доволно долго ти касни за да направиш тест, барем да знаеш на што си.
     
  9. Gontier16

    Gontier16 Активен член

    Се зачлени на:
    15 март 2012
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Досега (ќе го наречам "Бело Прање") Никогаш не ми се создавало толку брзо и толку многу ова ми се дешава прв пат....Е некаков симтом за бременост или нема врска? :o
    А исто така пред околу 2 недели имав розевкасти капки на гаќичките??? :/
     
  10. malena86

    malena86 Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    zdravo. znaci prvo fala na site za mislenjeto i za sovetot. istiot iscedok go imase pak sabajle i toa vo bledo rozeva boja. ciklusot mi kasni cel zivot od koga znam za mene i sum ispituvala i togas za togas so nekoi tableti ke se sredi i posle pak isto. bitno doaga. e sega mi e mnogu cudno sto e mnogu rano za ciklusot. a ova bledo rozevo go imase i vcera od sabajle i denes od sabajle i toa so mnogu neubav miris.
     
  11. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    Гонтие никој од нас не може да ти каже со сигурност дали си или не си бремена. Зголемен бел исцедок може да биде последица на бременост, исто како и розевите капки. Ама и не мора, може си настината или имаш некоја инфекција и затоа и ти доцни. Последно што сакам да правам е да те плашам или да ти солам памет. Ама кога не сте спремни за да бидете родители зошто бре деца не користите заштита. Знае тој твојот дечко дека постојат сперматозоиди и во предсемената течност. Значи "не свршив во тебе" не е 100 % заштита никогаш. 6 дена не се многу ако ти доцни можеби е од стресот за кој сум сигурна дека го преживуваш сега. Оди купи си тест и ќе знаеш за сигурно. Јас искрено се надевам дека ова е само една лажна паника.
     
  12. Gontier16

    Gontier16 Активен член

    Се зачлени на:
    15 март 2012
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Сум и настината малце....но навистина под голем стрес сум чекам до петок уште 2 дена ако нема реакција купувам тест држетеми срејќа ВИ БЛАГОДАРАМ!!! <3
     
  13. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Кога последен пат беше на преглед??? Кога ти беше последниот брис??? Верувам дека е ова овуларно крварење, меѓутоа мирисот не е во ред, сметам дека итно треба да отидеш на лекар. Всушност пред да почне жената да планира семејство , т.е. да прави деца, задолжително треба да ги направи сите испитувања, брисеви, пап-тест, колпоскопија ...
     
    На malena86 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. 1221

    1221 Активен член

    Се зачлени на:
    28 март 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Zdravo devojki....Sakam edno prasanje da ve prasam i mnogu sum nervozna...Znaci vaka pred 2 dena imavme seks so decko mi bez zastita a 15 min. pred toa imase svrseno nadvor no nemavme seks...Dali e mozno da ostanalo nesto :worried: i koga ni tekna deka pred 15 min imase svrseno go stisna penisot i iskoci samo taa tecnost koga ke se napali .... mozno li e ta ostanalo nesto ??? :/ blagodaram
     
  15. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Можно е
     
  16. barbiegirl123

    barbiegirl123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    84
    здраво феминки,значи бака јас со дечко ми имаме секогаш незаштитен однос ( беке 2годиини) и никогаш не ми се случи нешто несакано овој месец требаа да ми дојдоа во 8 март ама уште денес ми немаа дојдони,,,тек денеска направив тест и ми излезе негативен,,,сакав да ве прашам колку сигурни се овие тестови и дали има шанци за бременсот??
     
  17. MalataNena

    MalataNena Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2011
    Пораки:
    219
    Допаѓања:
    181
    секогаш постои,посети гениколог :)
     
  18. malo-bebe

    malo-bebe Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2011
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    4
    zdravo...mojata drugarka mi barase sovet..vaka..znaci taa imala odnosi minatava nedela so odecko i on ne svrsil vo nejze(taka i kazal) no ona vika deka deka ne i go kazal toa kako da e premnogu siguren..go prasala a on ne svrsiv i rekol,sekogas go izvadiv pred da svrsam...sekogas mens...i doajgalo dva dena pred datata minatiot mesec imala na 1,,a sega treba najkasno do 3 da i dojde a seuste i nemalo dojdeno....mi barase mislejne sto sum mislela jas dali moze da e bremena?? i kade da vidam za plodni denovi da i prenesam.??? aj sto mislite vie,,znaci znam deka ne znaete so sigurnost ne ste bile tami..zatoa baram samo mislejne?....poz
     
  19. kuklicka

    kuklicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    9
    нека напрај тест за бременост....постој шанса да биди бремена, сепак можи да остани бремена од таа предсемена течност (ако навреме го извадил,а во случајов не е сигурно ни тоа)
    а можи да и касни од други причини,стрес,нервоза,промена на клима,ако пија некој антибиотици....
     
  20. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Многу поедноставно и посигурно е да си направи тест. Нема потреба од тоа да мислите дали свршил или не, кои и биле плодни денови и не знам уште што. Најубаво е да си направи тест или да оди на гинеколог и да ги расчисти дилемите