1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали сум бремена?

Дискусија во 'Бременост' започната од marina.maca, 15 декември 2009.

  1. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Искрено коа видов 95 прво си помислив, толку мала а прашува во тема за секс. Па си викам, ајде бројка е само можеби. И гледам стварно 95 родена. Се прашувам само зошто од толку мали си ги упропастувате детските, оние најубави и најчисти години? Прерано е тоа за секс бе.
    Да ти е страв женско да имаш на денешницава, се плашам за некоја година нашите деца кога ќе започнуваат со секс.
     
  2. Anice95

    Anice95 Активен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2012
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    1

    Мое право е кога ќе започнам, немора одма со критикување и да за 20 дена правам 17 години па така не сум и баш мала а и плус имам долга врска. :) за разлика од моите 16 години некои уште на 13-14 имаат секс.
     
  3. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    ^Девојко, ајде ќе ги оставиме годините на страна, да речеме дека си била подготвена и дека самата си сакала тоа да го направиш.
    Ама зошто без заштита? Ете тоа ти е најголемата грешка, што не смееш да ја повториш во иднина. Нормално дека нема цел живот да имаш заштитени односи, но ако вака паничиш после секој однос, нервите ќе ти попуштат. Затоа внимавај на заштитата, барем мирно ќе си спиеш.

    Инаку во врска со твоето прашање... не, не би требало да си бремена.
     
  4. fosil4e1

    fosil4e1 Активен член

    Се зачлени на:
    28 април 2012
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    1
    vaka,jas i na dr temi go pisav istovo prasanje sakam i tuka i se nadevam nekoj ke mi oddovori :) imav abortus pred 5 meseci,i sega pak mi docni veke 14 dena no nemam nikakvi simptomi kako prviot pat..togas mi bese mn loso me bolese stomakot grbot povrakav mn mi se jadese nemozev kafe da pijam mn loso no sega nemam nisto osven toa sto mi docni..nemam nisto napraveno 99%no sepak mi kaza deka posle abortusot mn lesno se "fakalo"pa i toj 1 %da ne e..nesakam da napravam test zatoa sto mi e strav od rezultatot :( :( :( :( moze nekoe vase mislenje za ova? :) pozz
     
  5. peperutka20

    peperutka20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2011
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Женски
    No hаrd feelings но абортус на 20 години ... ?! Инаку во врска со твоето прашање ти најубаво треба да знаеш дали сте имале заштитен или незаштитен однос... и дали дечко ти свршил во тебе... ако не тогаш мислам дека нема место за страв... а колку е ова поврзано како последица од абортус ( мислам на кансењето) најискрено незнам да ти кажам... а ако поминале две недели од односот тогаш направи си тест.Нема страв,не страв.Само така најсигурно ќе си знаеш.
     
  6. CrazyStupidLove

    CrazyStupidLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    586
    На многу девојки после првиот однос им касни менструацијата, така да 90% е од тоа. Ако не добиеш до 15ти мај препорачувам да си купиш тест за бременост. И во иднина сепак за твое добро практикувај си секс со кондом, јас воопшто немам намера да те осудувам што имаш секс на 16 години, ама тоа што имаш незаштитен секс а уште не си баш искусна ти е многу голема грешка. Ако дечкото се противи на кондом, мој совет не прифаќај секс, премногу голем ризик сама на себе си правиш така.
     
  7. peperutka20

    peperutka20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2011
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Женски

    Никој не те критикува... само ти даваат добронамерен совет. Дека не чини да се започнува сексуален живот толку рано. Долга врска на 16 години??? А да,браво сега навистина се оправда што ни кажа за девојчињата што на 13-14 години имале односи.Ти си им пример,браво. Ах бре деца.
    Во однос на твоето прашање нормално е да ти касни првата менструација после однос пошто ти кажа дека тоа ви било прв пат т.е дека те скинал.Значи нема паника околу тоа... АМА дечко ти што ти спомнувал бебиња најубаво е да си го прашаш дали свршил во тебе или не... бидејќи сепак сте имале незаштитен однос. Поздрав и чим веќе си сексуално активна мисли за следниот пат. Користете ЗАШТИТА.
     
  8. bubamar4e

    bubamar4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zdravo zenski sakam da ve prasam dali postoi moznost da sum bremena bidejki mi docni 6 nedeli no nemav nikakvi simtomi do sega duri deneska mi se sluci samo da imam malo losenje no nemozam nikako da povratam.Do sega mi ima mnogu pati docneto no ne olku mnogu, no seto mi e cudno bidejki so deckomi imame skoro sekogas zastiten sex a dokolku ne koristime kondom pred da evakuira go vadi od mene.Ve molam pomognetemi sto da pravam.
     
  9. memory

    memory Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2011
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    9
    Ме интересира дали кафеав исцедок на крајот од менструација може да биде знак на бременост? Менструацијата трае 3-4 дена од кои само вториот е нормална а останатите слаба. Знам дека постои бременост со слаба менструација во првите месеци. Една другарка ме праша не знаев да и одговорам. Рече дека дечко и не свршил во неа а не користеле кондом. Но загрижена е поради кафеавиот исцедок.
     
  10. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Па што ако имала абортус на 20 години? Не разбирам, ако имала абортус на 25 као демек ќе го оправдаше? :^) Нејзино право ако абортирала, не била спремна за бебе и крај, фала богу не сме во Иран.

    Инаку, ако ви касни одма направите тест. Сте се плашеле од резултатот...
    Сакале не сакале мора да дознаете и ќе дознаете, само што порано тоа подобро. Вака се измачувате само. :)
     
  11. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Да се надоврзам на мислењево,може ќе звучи лошо,ама верувајте со најдобро ви го кажувам....
    Долго ја читам темава, и што се не се изначитав....заклучок: неинформираност,а навлагање во бурни игри. :!:
    И после некој ќе рече лелеее ама мала сум за бебе....чекај а не беше мала за во кревет? Луѓе, сексот не е игра, сексот е првенствено љубов помеѓу партнерите, но како и се во животот и тој си носи свои ризици и последици.Едно нешто морате да сватите,штом месецот сте имале односи,можноста за бременост постои,а дали таа била 1% или 99.9% тоа е веќе друго.Едноставно не играјте ризични игри ако не сте спремни да ги сносите одговорностите,последиците.


    Никогаш не сум и рекла на некоја членка,ниту пак ќе и кажам: ејјј што прашуваш глупости,иди прочитај едуцирај се,купи тест ние овде не сме лекари, итд. :swear:
    Само од една проста причина,штом некој дошол во состојба за такво нешто да пише на форум,значи има или недоволно знаење,или сака совет и поддршка. :) едноставно речено туѓо мислење. Ако веќе пишала зошто па мене да ми е тешко да и одговорам мое мислење.Но сега е прашањате,зошто одговорот не го знае? Повторно недоволна информираност.Но доколку е поддршка,ок ќе разберам.

    Зборовите се плашам да направам тест:...сте требале да се плашите да не го направите бебето,а не тестот. Тестот ќе ви даде одговор на проблемот.Ќе ви ги скрати маките,несониците.

    Навистина сето ов не го кажувам со ароганција,ниту на некого да солам памет,но ете барем малку потрудете се да бидете озбилни на темата секс.
    А нормално ние сепак ќе бидеме тука,да одговороиме со онолку информираност колку што знаеме. :)
     
    На S-Sister.91, peperutka20, CrazyStupidLove и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Snow-Queen јас на ова би додала и дека треба да се направи една петиција , да се соберат гласови(кога веќе очигледно нешто е потребно да се превземе), да се испрати сето тоа до министерството за образование и конечно да се воведе “Сексуално образование“ во школите. Ова јас би кажала дека е задолжително уште од 7мо одделени(ако не и порано). Да се свикнат децата на оваа тема, да не биде табу, срамно да се праша, зошто очигледно од страв, срам е целата оваа неедуцираност.
    Жално е ова кога сите сме свесни дека денешните генерации многу рано се впуштаат во сексуални односи, пред се од радозналост. :x
     
    На Snow-Queen му/ѝ се допаѓа ова.
  13. peperutka20

    peperutka20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2011
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Женски
    Не као демек на 25 да го оправда,туку на 16 години ... е тогаш сфаќам дека стварно не си спремен за бебе... а 20 години,треба да се мисли малце што се прави а не одма право абортус. Ама не ја окривувам неа за тоа и реков ноу хард филингс можеби си имала јака причина девојчето ,секој си има свои проблеми во животот. И да не сме во Иран ама последиците од абортус? молим лепо али ... треба малку да се мисли!
     
  14. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.498
    Допаѓања:
    2.723
    ^^

    Нормално оти треба да се мисли де. Сите мислиме, некој повеќе, некој помалку.
    Али темава е за тоа дали е бремена девојката, а не да се соли памет за дали била во право кога абортирала. Тоа си е нејзино право и со сака може да прави во нејзиниот живот.
    А има и посебна тема за дали го оправдувате или не абортусот, мислењето таму можеш да си го искажеш. ;)
     
  15. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Јас сум за право на избор. Ако една жена не е спремна за бебе, не е. Без разлика дали има 15, 20, 25 или 35 години. Во помлади години можеби од непсремност и нормално, нема секој желба за бебе толку рано.
    Во постари години можеби од финансиски причини. Мажена, немажена, ако непожелно остане бремена, и ако не сака да го роди, ќе абортира и тоа е.
    Што можеш на 20 години да му пружиш на дете? Ама добро, нема секој исти приоритети и цели во животот. Јас имам сега други планови, и во никој случај не сум спремна за бебе, без разлика колку ми се годините. :)
    Инаку, и јас сум за сексуално образование, и тоа во најскоро можно време! Какви религии, веронауки, глупости... барем нешто корисно да учат.

    Едно тестче и ќе го знаете одговорот. :) Јас само така се смирувам, ги збогатив аптеките, не знам ни сама колку тестови сум направила досега. :D
     
  16. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.498
    Допаѓања:
    2.723
    Се согласувам. И јас сум за право на избор!
    Ако тоа дете расте во мое тело, нормално јас ќе одлучам што да правам со него, оти се работи за мој живот. Зборот ми е дека никој нема право да осудува некоја што направила абортус, аман веќе со тие приказни!

    Офф сум со две мислења веќе, можете да ме бришете. :D
     
  17. fosil4e1

    fosil4e1 Активен член

    Се зачлени на:
    28 април 2012
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    1
    фала на сите..но вака да бидам искрена првиот пат ја згресив работата но си бев спремна да си ги сносам последиците без разлика сто имам 20 години,нема да бидам ни прва ни последна со дете на 20 год..но имав големи проблеми сто немасе санси да го доносам бебето и зтоа морав да абортиам,абортирав во 12 недела (чекав дека ке се подобри несто но се идеше на полошо)и затоа морав не сте свесни полсе тоа колку има последици особено на психата но тоа е што е животот оди понатака...од тогаш нон стоп имам заштитен однос а кога немам мн пазиме со партнерот но сепак стравот е тука затоа штое е мн тешко пак да поминуваш ни истото..сепак најдобро е знаам а си купам тест па што биде нека биде :( инаку се согласувам дека секој има право да одлучува дали ке абортира дали не јас сум против тоа но не ги осудувам тие сто абортирале дури ни самата затоа што јас морав но кога сме кај тоа еве еден линк погледнете го и.....
    http://www.youtube.com/watch?v=Ov-Q-XbQ_KE
    ne odgovara na temava no ubavo e da se pogledne pozz do site :)
     
  18. peperutka20

    peperutka20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2011
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Женски
    Ништо не го нападнав и не го окривив девојчето а најмалку пак да го осудам,дури и самата посочив дека може од различни проблеми да дојде до тој абортус. Секој си има право на свој избор,точно е тоа но последиците на тој абортус се страшни и самото девојче кажа, дали биле од психичка или физичка природа. А и на оваа тема има многу да се дискутира а и малце на грешка тема пишуваме.
    А инаку фосил4е1 по тоа што го кажа јас мислам дека не би требало да си бремена.А и направи си тест.Ние сме со тебе.
    П.С. Се наежав од видеово ! И премногу се вознемирив!
    Позз
     
  19. fosil4e1

    fosil4e1 Активен член

    Се зачлени на:
    28 април 2012
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    1
    fala peperutka 20..se resiv ke napravam utre test obavezno..moram :( :(
     
    На peperutka20 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. carol

    carol Активен член

    Се зачлени на:
    2 април 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Здраво феминки не знаев каде да побарам одговор па еве овде дали некој ги има пиено слим лине и дали е точно дека откако ке ги пиеш неможе да се остане бремена? поздрав