1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали сум бремена?

Дискусија во 'Бременост' започната од marina.maca, 15 декември 2009.

  1. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    еве ти се што те интересира околу тоа :) :)
    http://ginekomedika.com.mk/?p=288
     
  2. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Spored mene denovite posle menstruacija se najplodni,jas ostanav bremena vo periodot posle menstruacija..dve nedeli po menstruacijata probuvavme so mm i recisi sum sigurna deka znam koga se fati..kaj sekoja zena e individualno.zavisi na kolku dena ti doagja i dali ti e redovna.plus ne ocekuvaj od prv obid da se fati..si saka rabota na slucajot :D se izv za lat od mob sum
     
  3. paradise123

    paradise123 Нов член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Ми дојде менструација на истиот ден како и претходната менструација,но јас повраќам скоро секој ден.Дали е можно да бидам бремена и кога е време да направам тест,зошто читав можно е да останеш бремена иако добиваш менструација..Па сега прашувам ,,две недели откако ќе ми заврши?[/quote]



    тестот би требало да е точен две недели после односот во твојот случај бидејки менструацијата веројатно веке ти завршила, но, менструацијата е всушност исфрлање на неоплодена јајце клетка а ти кога си имала незаштитен однос не би требало да има време за нова јајце клетка бидејки после тоа си ја исфрлила твојата неоплодена.. а додека е жената бремена нема менструација туку крварење што трае два три дена и е многу послабо па, веројатно можеш да споредиш дали ти била менструација или нешто друго поздрав, и пиши како си поминала со тестот :) незнам зошто не можам да ти испратам лична порака :^) се надевам помогнав ако нешто сум згрешила некој нека ме поправи[/quote]

    Направив,негативен излезе ...
     
  4. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.848
    треба да ми дојде на 05.02
    ...секс заштитен имавме... незнам дали ми е за овде прашањево

    ме боли долниот дел од стомакот,и кога седнувам остра болка осеќам на десната страна,се утоплам малкуми поминува..и пак почнува,ми се поду стомакот...дали е некоја инфекција или измрзнатост...

    исто така "доле" ми се појави исцедок-на бело е малку лигаво...(ми се случи еднаш бев премрзната но сега незнам)

    Лек,чај,совет?

    прашања во врска со болки во долниот дел од стомакот.
    Јас би ви кажала дека болката може да биде различна и од различни причини.
    1. Слепо црево- доле десно. Болка до свивање на снагата на два ката
    2. Јајници- кога се воспалени. Ова може да биде и од настинка, измрзнатост, шетање со голи половини или голо нозе (стапала) (знам дека звучам како старите баби ама реално е така)
    3. Стандардни болки во долниот дел од стомакот, како сиптом од ПМС, пропратен најчесто со подуеност во градите.
    4. Цистит- инфекција на уринарните патишта, каде болката е во најдолниот дел од стомакот, поблизу до вагината, и со постојано чуство за мокрење.
    5. Стомачен вирус
    6. При овулација на јајце клетките, доколку не се оплодат, тие пукнуваат, а притоа можно е да повредат некој крвен сад (ова е мнооогу ретка ситуација но сепак е постоечка со можност 1:10000), а со тоа да предизвикат големи болки во делниот дел од стомакот, околу перпоните накај внатрешноста, како и задниот дел- накај анусот. Болка до ситуација да не можеш да седеш, да стоиш, едноставно се препотуваш. Истото вообичаено е пропратено со анемија.
    7. Болен менструален циклус
     
  5. Slikaprilika

    Slikaprilika Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2014
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    3
    sunny
    istusiraj se i svari caj od kamilica i koga ke se izladi isplakni go intimniot del kamilicata gi vadi site bakkterii i gi smiruva site bolki mozes id a se napies caj od nane ili kamilica pozdrav
     
  6. Slikaprilika

    Slikaprilika Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2014
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    3
     
  7. feminka94

    feminka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2013
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Можеби ова прашање не ни треба да го поставам во оваа тема затоа што самата сум свесна дека не е можно да сум бремена, всушност можеби повеќе барам утеха од вас за да се смирам и да си добијам одколку совет дали сум или не сум.. Вака... Минатиот месец добив на 21, предходните два на 23.. Е сега, ми се случувало и порано да ми закасни по некој ден, всушност никогаш не сум имала редовна менструација, или покасно 2-3 дена или порано 4 дена, некогаш на истиот. Е сега, имавме заштитен секс, он се тргна на време плус, надвор беше кога сврши така да како што кажав свесна сум дека не е можно нешто да тргнало наопаку, ама психа ме убива, реков, ми се случувало и друг пат ама сега незнам зошто ептен сум уплашена, само на тоа мислам дали ќе добијам.. Нешто посебно причина за да ми касни како стрес, настинка, промена на клима не сум имала можеби и затоа не сум мирна... Дури мислам дека од што мислам цело време на тоа бетер си правам да не ми дојде.. Совет, или утешителен збор да се смирам и да добијам можеби? :)
     
  8. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Смири се и не мисли на тоа и ќе добиеш. Не е можно да си бремена, ем сексот бил заштитен, ем се тргнал на време..... целосно невозможно е, опушти се. :)
     
    На feminka94 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Slikaprilika

    Slikaprilika Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2014
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    3
    Точно е мила не си бремена не се секирај веруј на денешницава од сите што употребуваме алхохол цигари и разно мн повеке ослабува плодноста но да се вратиме не си бремена не се секирај се е тоа до психата што мислиш не фрлај пари на тестови такво нешто не е можно и да сврши во тебе можеби пак нема да се фати не се оптеретувај :*
     
    На feminka94 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.688
    Пол:
    Женски
    Неможе да си бреме, но нервозата и стресот си го прават своето.
    Опушти се, не мисли на тоа и ќе се среди.
    А иначе како што кажа ти, до психата е, а не си бремена.
     
  11. L.i.n.a.a

    L.i.n.a.a Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.687
    Пол:
    Женски
    Имавме незаштитен однос на 19ти овај месец. И од другиот ден јас осеќам болка во долниот дел од стомакот. После 1-2 дена ми се појави и болка во долниот дел од грбот, градите ме болат, ми се гади често.. а треба да ми дојде накај 31-1 фебруари . А и настината сум. Дали се ова симптоми на пмс или бременост . Страв ме фаќа :(
    И чекам уште неколку дена да видам дали ќе ми дојде, за да правам тест :(
    Што мислите вие?
     
  12. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.192
    сврши во тебе?
    не е возможно ден после однос да имаш симптоми на бременост. доколку не свршил во тебе немај гајле :)
     
    На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
  13. L.i.n.a.a

    L.i.n.a.a Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.687
    Пол:
    Женски
    Па незнам дали свршил у мене. Ден после тоа раскинавме и сега немам никаков контакт со него :sweat:
    Ама како може да ги имам сите овие симтоми? :doh: После колку време минимум се јавуваат симптомите?
    Еве помина една недела од односот, а јас уште со истото. Утрово и ми се гадеше ;(
    И пред неколку месеци ми беше слично (без болка во грбот и помалку гадење) вака пред да добијам, па сега се тешам со тоа :$
    Што мислите, можно е овие симптоми да се од тоа што треба да добијам? И сум малце настината? :(
    Многу прашања поставив, ама бе луѓе ме убива психава :(
     
  14. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.192
    верувај да свршил во тебе ќе знаеше т.е он ќе ти соопштеше, пошо се еднакви паничари со нас ако не и повеќе. опушти се ова се ти се случува од пмс плус психа....ако мн се оптеретуваш дури може и да ти касни been there done that .... симптоми за бременост нема шанси дефинитивно ден после односот така да женска опушти си се и уживај, ќе видиш се ќе биде во ред и ќе си добиеш. ете и сама веќе си искусила гадење како пмс а и јас исто
    relax ;)
     
  15. L.i.n.a.a

    L.i.n.a.a Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.687
    Пол:
    Женски
    Се надевам дека е така. :)
    Фала ти мила, ми олесна малце :$ :* :*
     
  16. Bajaderka

    Bajaderka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    339
    Вчера изутрината направив тест, земав Sure check, на него пишува дека резултатот е видлив по 5 минути, но не повеќе од 10 минути. Јас кога капнав во делот кој што си е предвиден за тоа, двете линии веднаш ми се обоија, значи секундарно, па потоа онаа Т линија изгуби малку на интензитет, меѓутоа е сеуште јасно видлива. Прашањево ми е дали тестов е нешто пореметен или нормално така си реагира?
     
  17. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    Kако пореметен? Aко излегле две црти како што кажуваш тоа е тоа.
     
  18. L.i.n.a.a

    L.i.n.a.a Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.687
    Пол:
    Женски
    После колку дена минимум се јавуваат било какви симптоми на бременост? :?:
     
  19. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.192
    срц, ако се сомневаш направи тест не чекај знаци затоа што кај секој е различно...може и воопшто да ги нема
     
  20. beyonce.69

    beyonce.69 Активен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Здраво девојки, имав добиено на 10ти Јан. обично ми трае некаде околу 5 6 дена и на 14ти Јан. имав односи истовремено ми траеше уште, дечко ми сврши во мене два пати. Колкава е веројатноста да настане оплодување ??? :sweat: :sweat: :sweat: :worried:hock: