1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гинеколошки преглед

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од SLATKA23, 17 јануари 2010.

  1. BeautyAndTheBeast

    BeautyAndTheBeast Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    162
    Девојки,неколку пати вртам кај Др.Хаџиевска и никој не ми крева.Знае ли некој што е работава?
     
  2. IvanovskaM

    IvanovskaM Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    245
  3. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.132
    Допаѓања:
    88.394
    Пол:
    Женски
    Пред година отприлика морав да најдам матичен гинеколог по препорака на таа каде што одам приватно. Но воопшто не ми се допадна женава, па не сакам да одам кај неа. Кога последен пат на приватно ми земаа само за ехо 800 денари решив дека морам да најдам фин гинеколог за матичен.
    Дали во социјално треба да ја одјавам оваа што ми е матичен или со самото пријавување кај друг гинеколог автоматски таа престанува да ми биде?


    И колку чини кај матичен ехо, брисеви или тоа зависи од доктор до доктор?
     
  4. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Нема потреба од процедури и одјави, денес е сменето тоа. Со самите електронски картички и новиот систем избраниот лекар сам ке направи измена и нема потреба да одиш по шалтери.
    Пап тестот е беспалтен знеш 1-2 годишно не сум сигурна, а ехото ке те чини одолу 100 денари. Не верувам повеке.
     
    На marama му/ѝ се допаѓа ова.
  5. BRIDEEE

    BRIDEEE Нов член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    слушнав имало некој добар гинеколог кај апче слаткарницата натаму таа улица спроти универзална,дали знае некој како се вика и како да го најдам??
     
  6. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Ако мислиш на Хистера, приватната клиника. Јас живеам во близина, само таа ординација сум ја забележала карши Универзална, ако добро објаснуваш.
     
  7. Sm1ley

    Sm1ley Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2013
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Женски
    Ваљда ти кажале за Д-р Снежана Органџиска. Тука е карши Апче во големата жолта зграда на приземје, помеѓу Кам и Кино Карпош :) Јас сум кај неа и одлична е :))
     
  8. femina2014

    femina2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2014
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    66
    знае некоја добар гинеколог во битола??
     
  9. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Koлку пари е еден преглед ме интерсира ?
     
  10. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Комплетен преглед приватно се движи од 1500 до 2000. Државно, со плави картончиња мислам дека е околу 300-400 денари. Не ме држи за збор, не сум била државно ама толку ќе да беше.
     
  11. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Приватно, со ехо и брисеви може и до 4 и нешто да дојде -толку и земаа на другарка во Систина за преглед.
     
  12. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    ^ Охоо, не мислев јас на Систина, страв ми е и да помислам. :lol: Јас си одам во приватна ординација кај многу фина и стручна женичка.
     
    На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
  13. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Дали обичен гениколошки предглед се наплаќа?
     
  14. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Што подразбираш под обичен преглед, само да те ѕирне таму доле? :D Мислам дека таков преглед нема, и да има се врши ако имаш нешто надворешно во тој дел и сигурно не се вика гинеколошки преглед. А ако мислеше на земање брисеви, секако дека се наплаќа.
     
  15. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Па некаде прочитав или слушнав дека во годината задолжително било барем два пати да се отиде на гениколог за секој случај. А јас немам одено. Тоа ми беше прашањето.
     
  16. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    ^ Мила, тоа е за мене претеризам, тоа важи за повозрасните жени. И не го зборам ова на своја рака, баш минатиот пат кога бев мојот гинеколог (која е патем многу совесна и стручна жена), ми кажа дека со тоа што сум млада и здрава, немам никакви проблеми ни бело прање, ни цисти, ни бактерии, ни инфекции, ни проблем со менструација и имам само еден сексуален партнер, доволно е еднаш годишно пап брисеви колку за превенција од не дај боже лоши болести на репродуктивниот систем. Ти не знам дали си сексуално активна, но и да си ако имаш само еден партнер или пак си добро заштитена, не гледам зашто истово не би важело и за тебе. :)

    Доколку не си била ниеднаш ако чувствуваш потреба оди, мада јас почнав да одам тек кога почнав со сексуални односи и тоа не баш во скоро време. Т.е. на 18 ипол години.

    Некои гинеколози викаат после 18 да се одело, некои после првиот однос, сепак сметам дека вториве имаат повеќе право, сепак се во врска со прегледот произлегува од односите, ни пап ни ништо не можат да ти земат ако си невина. Само обичното ехо може, но со тоа се гледа само состојбата на матката и јајниците, и тоа површно. Тоа не се менува баш два пати во годината за да одиш редовно, ако ме разбираш.
     
  17. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Eloves, jas pod obicen gin.pregled podrazbiram eho pregled i razgovor so ginekologot.Mislam deka i ti na toa mislese :) toj pregled ne se naplaka,barem kaj poveketo gin.I mislam deka ako nemas nekoi dr.problemi,deka e dovolen.E sega pozelno e ako si sex.aktivna,da si napravis pap test i brisevi barem ednas godisno(cisto preventivno).Papot e besplaten kaj maticniot gin.ednas godisno,a brisevite se plakaat.
     
    На eloves му/ѝ се допаѓа ова.
  18. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.643
    Допаѓања:
    95.694
    Пол:
    Женски
    Гинеколошки преглед беплатен ретко веќе кај има, многу ретко. Консултациите да, се бесплатни, но Ехо, Пап и Брисеви се наплаќаат. Задолжително е еднаш годишно гинеколог, ама знаете што е задолжително, мора, а што се мора не е тешко. Јас одам од мојот прв однос, но претходно на консултации сум била, на ехо на јајници, имав некои проблеми, на прв ПАП и Ехо бев на 19, после првиот однос. Немојте да спиете на тоа уво ако не сте сексуално активни дека не треба да идете на лекар, нажалост лошотилото не бара години, девојче има дојдено кај мојот гинеколог на 16 со рак на матка, ни односи ни бутур, затоа со време одете си на лекар, не за џабе е тој таму.
     
    На eloves му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Freya123

    Freya123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    234
    Јас приватно целосен преглед (со пап) платив 1500 :) резултатите ми стигнаа за нешто помалку од 3 недели. Искрено јас секогаш сум повеќе за приватно. Боље ќе платам малку повеќе, ама барем знам дека ќе добијам третман што вреди за тие пари, во поглед на се, точноста на закажаниот термин, стручноста на гинекологот, начинот на кој се однесува итн.


    Инаку, ај препорачајте некој гинеколог од систина? и преглед таму чини 1000, така?
     
  20. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.220
    Допаѓања:
    124.246
    Јас одам кај мојот гинеколог, еднаш до два пати годишно, плаќам некоја ситна сума од 200-300 денари, а брисот сама го носам во државна, и ме чини 60 денари. Ако го носи докторката е 1000 денари. А само преку улица треба да се однесе :) заштеда од 940 денари.
    Другарка ми, оди во Систина. Истиот преглед е 2500 денари. Скоро секоја година „нешто“ им се појавило, па пак ги прават тестовите. Уште 2500 земаат. Колку да се сигурни дека е здрава.
    На крај, она со сите прегледи преплатени, јас со минимум пари, добиваме исти резултати. Разликата е што нејзе и се јавуваат по телефон, а јас поминувам да си ги земам резултатите. Епа 2500 не ми кошта пешачењето.