1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гинеколошки преглед

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од SLATKA23, 17 јануари 2010.

  1. Lunaria

    Lunaria Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2012
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    1.087
    Пол:
    Женски
    Дечки, во сабота планирам да одам на гинеколог, во меѓувреме настинав и пијам антибиотик, кажете ми, дали тоа ќе смени нешто на резултатите од пап-от, треба да почекам да ја завршам терапијата или...сигурно менува, но пак да прашам :) Благодарам
     
  2. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    влијае да , ако има бактерија некоја нема да покажи ради антибиотикот, заврши го па после 10 дена прај пап ;)
     
    На Lunaria му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Squirrel

    Squirrel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    433
    Препорака за добар гинеколог од Прилеп, ве молам.
     
  4. Squirrel

    Squirrel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    433
    Препорака за добар гинеколог од Прилеп, ве молам.
     
  5. lepa.milena

    lepa.milena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2011
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    161
    Мене денес мојата матична докторка ми ја препорача д-р. Мимоза од Св. Пантелејмон болницата и ми закажаа за утре. Болницата се наоѓа кога се врти од солидност на кај патот за Скопје.
     
  6. alexsandraa

    alexsandraa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    737
    Пол:
    Женски
    Здраво. Сакам да прашам од кога треба да се почне со гинеколошки прегледи... досега немам појдено на гинеколог, но знам дека треба после првиот сексуален однос, или нема врска тоа :^) ... Па ме интересира, што се вклучува првиот преглед, колку чини, и доколку сакате да ми кажете повеќе за понатамошните прегледи. Благодарам однапред.
     
  7. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.949
    Допаѓања:
    20.773
    Откако ќе стане девојката сексуално активна треба да си има матичен гинеколог и редовно да го посетува.Првиот преглед вклучуваше пап тест и вагинално ехо и ме чинеше 500 ден.
     
    На alexsandraa му/ѝ се допаѓа ова.
  8. krufce

    krufce Активен член

    Се зачлени на:
    18 август 2014
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    21
    леле женски дајте совет како да се опиштам на гинеколог, тоа спекулумот кога ќе ми го стават ми се плаче ;( . ми се чини дека не се чувствував така и кога ме проверуваа колку прсти сум отворена. Треба да правам пап и колпоскопија и само одлагам заради тој спекулум :worried:
     
  9. Maarina

    Maarina Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    За жена која се има породено ова не би требало да е проблем, искрено помислив дека некое девојче од 13 - 14 години прашува.
    Ако навистина непријатноста е голема или болна, кажи ми на докторот дека имаш проблем со спекулумот може ако сака да ти постави помал спекулум и непријатноста треба да се намали. со лесно :*
     
  10. milickaa11

    milickaa11 Активен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    7
    купи си пластичен од аптека 40 денари за еднократна употреба, ем не боли со него, ем далеку похигиенски е :!:
     
  11. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Pretpostavuvam deka zavisi od doktorot. Mojata doktorka e mnogu vnimatelna. Navistina nisto ne osekam. Mi kazuva malku da dadam napon da se otvori vaginata i stvarno nema bolka. Ama zatoa koga pravev hsg gospod go vidov!! Prvpat vo zivotov da me boli od spekulumot, a doktorot vika ova e kako na ginekoloski pregled. E ne e! :)
     
  12. HEV

    HEV Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    636
    vaka izvinete za lat od tel sum a i nz dali e za ovde prasanjevo znaci imam mn jaki bolki vo celost na levata grada i bolki vo rezot i odozdola celosno me boli osobeno koga treba da dobijam.utre imam zakazno pregled nz sto i kakp e no doktorot mi rece deka e mozna prelada.dali nekoja imala vakvo iskuztvo.pozz
     
  13. krufce

    krufce Активен член

    Се зачлени на:
    18 август 2014
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    21
    ете и тоа пројде направив тест после цели 4 години, и се надевам се ќе биде во ред.
    А инаку земав пластичен спекулум од зегин и стварно е попријатен.
     
  14. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    I kako na doktorot mu kaza ova koristi go?
     
  15. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.722
    Допаѓања:
    3.366
    лесно :D јас со години си купувам таков спекулум и кај матичната и систина кода идам :D само му го давам и он веќе си знае што како. 100 % знам е стерилен а и навистина е попријатен :)
     
  16. lepa.milena

    lepa.milena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2011
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    161
    Јас денеска земав резултати од пап и ја прашувам мојата докторка за тоа и ми вели дека со пластичен болело повеќе...

    Инаку, колку чини да се направи микробиолошко испитување? Во пап тестот ми беше утврдена кандида, друго било се во ред, па требало на сабајле да се зема брис за микробиолошко, па ако треба уште една терапија и после пак да се повторел пап тестот.
     
  17. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    До сега не сум имала проблем со спекулумот. Некои доктори се повнимателни од други. Мене еднствено ме болеше кога ме "спремаше" докторот за хсг. Да треба тоа да го трпам секогаш кога одам на преглед, ќе се прашам дали ќе одам :lol:
     
  18. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    И јас имам проблем затоа ве советувам сите да си купите по еден ПлАсТиЧеН. :tmi:
     
  19. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.722
    Допаѓања:
    3.366
    lepa.milena зашто толку малтретирање за една кандида? нема потреба од брисеви, па после пак пап :tmi:
    чим има кандида на пап треба вагиналетки да ставаш некои за тоа и толку е. Иначе убаво е да провериш брисеви да не има друга бактерија тоа се 4 бриса ( вагинален и цервикален за бактерии и габички, брис за кламидија и брис за уреа/мико плазма) на државно се околу 300-400 ден.
     
  20. love17

    love17 Активен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Здраво девојки,едно прашање до вас.Дали на гинеколог со ехо преглед може да се види дали си скината?