1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Интимни прашања, проблеми и совети

Дискусија во 'Секс' започната од skorpija1992, 30 јануари 2010.

  1. Cynthia

    Cynthia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    622
    Допаѓања:
    2.368
    Пол:
    Женски
    девојки помагајте.. смртно сум преплашена од првиот пат :sweat: :$
    сеуште ми е рано, многу јасно. Сега засега со дечкото ми мој има само петинг, допирање и се тоа.. Но сите зборат: леле боли, вака е онака е, како да ги мачел некој :^)
     
  2. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Синтија, само 15 години имаш, зашто воопшто размислуваш за секс, кога телото не ти е дооформено и спремно за тоа, а не пак ти психички?!Нормално дека ќе се плашиш кога и не знаеш што е тоа точно секс.Би ти советувала да не мислиш многу околу тие работи и да почекаш барем уште година ипол-две ;)
     
    На Cynthia му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Cynthia

    Cynthia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    622
    Допаѓања:
    2.368
    Пол:
    Женски
    За 3 месеца ќе имам 16 години, но тоа сеуште не менува ништо... Не сум нешто оптеретена со таа тема но кога и да ми дошла на памет во некое рандом време не ми се допаѓа во која насока ми одат мислите.. Како и да е благодарам на совет :*
     
  4. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    смртно преплашена?

    кога ќе пораснеш нема вака да ги дуваш работите.
    кога ќе бидеш смртно заљубена нема да бидеш смртно преплашена од чин кој значи физичка потреба и желба да бидете “едно тело“

    но сето тоа - кога ќе пораснеш :)
     
    На peperutka20 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Cynthia

    Cynthia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    622
    Допаѓања:
    2.368
    Пол:
    Женски
    добро не до толку колку што направив да изгледа, но нешто во тој стил.. Само ми е страв :lol: :$ :$
     
  6. slatkichKa123

    slatkichKa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    598
    Допаѓања:
    341
    Епа ако ти е страв, немој да мислиш да го направиш тоа сега. Има време, кај се брзаш. Уште сте на петинг, нема да се улетате ваљда..
    :)
     
    На Cynthia му/ѝ се допаѓа ова.
  7. sanja-lazanja

    sanja-lazanja Нов член

    Се зачлени на:
    7 септември 2010
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    49
    Синтија, ова е совет до тебе и до соте девојки на твоја, возраст кои, размислуваат да почнат со сексуални односи на тие години. Мој совет е да не брзате знам, во тие години хормоните работат радозналоста исто така, но јас би ви препорачала да се задржите на петигот тоа е допирање кое доведува до оргазам без пенетрирање т.е без да имаат контакт твојот, и неговиот полов орган. И на тој начин можеш да уживаш без никакви последици. Исто така тука е мастурбацијата која може да ти помогне, во ослободувањето на таа сексуална енергија која се собира во тебе.
    Верувајми нисто спектакуларно или многу поразлично нема да се случи доколку имаш секс само ке имаш повеке грижи а и менструацијата сеуште не ти е средена претпоставувам, така да со самиот чин ништо нема да добиеш а ке си ставиш, многу грижи на душата. А замисли недај боже да останеш трудна што тогаш ке правиш? ке го родиш? или пак можеби ке абортираш? што и да одбереш од тие двете резултатот ке биде катастрофа по тебе.
    И не наесднувај на машки убедувања дека се ке направат за тебе, дека ти си лјубовта нанивниот, живот мажите се спремни и да плачат како мали деца самои да додат до пичка, така да добро размисли пред да го направиш тој чин а да не ти ги спомнувам полно преносливите болести итн.
     
  8. sanja-lazanja

    sanja-lazanja Нов член

    Се зачлени на:
    7 септември 2010
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    49
    Секоја чест што убаво ги учиш децата алал да ти е само незнам дали доколку имаш сестра на тие години и нејзе исто ке и советуваш? А што се однесува до смртно заљубеноста па која тинејџерка на тие години не е смртно заљубена, во тие години мислат тој или никој, и веруваат наивно на сите машки лаги всушмост што знаат они на тие години што е вистинска љубов, дури и многу повозрасни кога ке бидат ке имаат дилеми дали е тоа, тоа а не камоли на тие години.
     
  9. Cynthia

    Cynthia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    622
    Допаѓања:
    2.368
    Пол:
    Женски
    Не, не, не... погрешно си ме сватила. Ниту размислувам за такво нешто ниту ќе го правам.
    Прашањето ми беше само дали е тоа нормална појава да ме фаќа толкав страв и покрај тоа што на моменти „ми се сака“ бидејќи тоа е нешто многу далечно за мене, ништо повеќе. А за своите 15 години кои изгледаат прилично малку, сум доста разумна и едуцирана во врска со сексот. :)
    A и со дечко ми имам правено муабет во врска со се, сега засега имаме одлична врска од 1ипол година полна барем со разбирање и почитување.. Дечкото го знам нешто повеќе од пред да „се фатиме“ и е навистина на место, во одлично друштво е а и има прекрасни родители и брат во кој има како да се угледа, за разлика од оние кои постојано ги зборите..

    Сања-лазања, никаде не напоменав смртно заљубена.. токму обратното од тоа го напишав- преплашена. Станува збор за недоразбирање :!: ;)
     
  10. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636

    кој дел не го свати?

    кажав дека кога ќе созрее се ќе си дојде на свое.

    или требаше да кажам - боли , стварноооо боли и тоа смртно и толку многу што и ние пробавме и жими се беше еднаш и никогаш повеќе - од што боли секако.
     
  11. sanja-lazanja

    sanja-lazanja Нов член

    Се зачлени на:
    7 септември 2010
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    49
    Ок не прочидав дека си напишала кога ке пораснеш а инаку болката нема никаква врска, јас зборувам дека е премногу мала воопшто да помислува на тоа а камо ли да го направи, но не од причина дека боли или не туку дека сеуште и е премногу рано.
    Инаку извини не видов дека си напишала кога ке пораснеш ке сватиш туку помислив дека тоа се однесува на сегашно време.
     
  12. m.i.s

    m.i.s Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2011
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    319
    :( Здраво женски.. Повторно јас со проблем. Менструацијата ми беше редовна (секој месец ми доаѓаше односно на 28 дена зависи). Но пред предходниот месец ми дојде двапати. И ништо викам се случува и мајка ми е доктор ми кажа може сум измрзнала и слично. После тој вториот пат кога ми дојде менструација се беше океј и пак ми дојде за 28 дена. Но еве сега две недели откако поминаа мене пак почна да ми тече крв. Не знам што да правам. Што може да ми е? Има некој искуство. Страв ми е :worried:
     
  13. Lady-Ciklama

    Lady-Ciklama Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2011
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    4
    читав по форумов ама сепак не можев да најдам исто прашање како моево.... :?:
    дали ако сврши во кондом, а уште е во тебе има шанси за да залута некој сперматозоид?!??! :o
     
  14. vlubena

    vlubena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    627
    Нема никакви шанси ;)
     
  15. sanja-lazanja

    sanja-lazanja Нов член

    Се зачлени на:
    7 септември 2010
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    49
    Дали направи гинеколошки преглед или само се консултираше? Ако не си направила гинеколошки преглед обавезно да го направиш затоа што можеби тоа сега што го имаш не е менструација туку крварење. Значи јас ништо не констатирам само ти препорачувам да не веруваш на стрини, тетки, вујни кои ке ти викаат ништо не ти е и мене исто така ми се случува итн туку, да одиш на лекар да направиш испитувања ако треба, направи и пап тест да бидеш сигурна дека се е во ред со матката и јајниците.
     
  16. paulina2

    paulina2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    419
    Допаѓања:
    122
    и мене ми се има случено истото не верувам дека е нешто страшно...мајкати е во право веројатно си само настината се случува тоа поради голем бр прицини
     
  17. Jasmina.mina

    Jasmina.mina Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2011
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Dali misli na druga ili ne ?

    Dolgo se mislev dali da go napisam ova,konecno se resiv i ke vi biam blagodarna ako dadete svoe mislenje na ovaa tema. Moite prasanja se............
    Koga imate odnosi so vasiot partner dali ocite vi se otvoreni ili zatvoreni?
    Dali na vasiot partner ocite mu se otvoreni ili zatvoreni?
    Dokolku mojot partner gi zatvara ocite od vreme na vreme za vreme na seksot znaci deka misli na druga????
     
  18. m2m2m2

    m2m2m2 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    1.517
    Допаѓања:
    1.059
    Dali misli na druga ili ne ?

    :)
    Мене лично кога како а и на дечко ми, некогаш отворени некогаш затворени колку што сум приметила, зошто во тој момент баш и не се концентрирам на очите :lol:
    Инаку нема правила никакви според кои ќе дознаеш дали мисли на друга(поготово тоа дали му се затворени или отворени очите), освен ако не те нарече со друго име.
    А ти уствари зошто се замараш со тоа, има некоја причина или?
     
  19. calliope

    calliope Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    15.989
    Пол:
    Женски
    Ние преферираме да си „ѕвериме“ во очи, и што знам, поубаво ни е така, ама пак некогаш кога ке те понесе моментот убаво е и да ги затвориш. Впрочем, во тој момент и воопшто не мислиш на тоа дали очите се отворени или затворени, се` се прави според чувствата.
    И не, ти ако ги затвориш очите ке мислиш на друг? Не.
    Исто и партнерот. Тој со тебе има односи, што значи, тебе те посакува. Ако ги затвори, или ептен ужива или се подзаморил од гледање. :D
     
  20. Jasmina.mina

    Jasmina.mina Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2011
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Нема некоја посебна причина. сум прочитала некаде (не знам точно каде) дека доколку партнерот за време на сексот ги има очите затворени голема е веројатноста да мисли на друга. Значи да има секс со тебе но си замислува дека е со друга. Дали некој/а имал/а секс со партнерот а мисли на друг/а и при тоа ги затвара очите?