1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Интимни прашања, проблеми и совети

Дискусија во 'Секс' започната од skorpija1992, 30 јануари 2010.

  1. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    Не ги стискај. Веројатно се резултат на некоја инфекција. Обрати се на гинеколог. Со колкава големина се ?? Можно е да се работи за генитални брадавици ако се поголеми, но сепак јас само нагодувам.

    Имаш ли црвенило, зголемено лачење на исцедок со специфичен невообичаен мирис, боја и изглед ? Чешање, пецкање ?
     
    На pinklife му/ѝ се допаѓа ова.
  2. pinklife

    pinklife Активен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2013
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    2
    Немаат боја исто како кожата си се ниту ми смеетаат ниту ме болат или пак пецкат и се многу многу мали дури едвај се забележуваат .
     
  3. blackrosse

    blackrosse Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2012
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Utre treba da mi dojt.. A pred edna nedela imav kafeav iscedok na gakjite. Toa bese samo ednas, vecerta. Prvo mislev deka e od beloto pranje, ama se zagriziv. Vecerta se napiv kafetin menstrual.. Mislev deka ke mi dojdi dr den, no nisto. Dali vi se ima deseno? Whatsorry za kirilicata :)
     
  4. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    И ги кажав сепак симптомите на мајка ми и рече дека сигурно е кандида. Ми купи вагиналитети Кансен и вечерва ја ставив првата таблета па ќе видиме како ќе се одвива. Правев постојано промивка со вода само, и со чај од камилица. Купив и секојдневни влошки, бебешки влажни марамици, за колку што е можно побрзо повлекување зашто ме полуде чешањево :)
     
  5. litt-le

    litt-le Активен член

    Се зачлени на:
    31 март 2014
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    3
    Девојки треба да ми дојде утре но немам некои симптоми само акни ми излегоа прееска по лицето. Во петокот се напив норлево и се обратив овде на темата можеби ќе се сети некој на мене. Па вака сакав да прашам дали може да ми доцни од апчето.
     
  6. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    3.358
    е баш убаво сега уште полошо ке направиш, фрли тоа влошките и марамиците тие уште толку ке те иритираат, гинеколозите најстрого ги забрануваат секојдневните влошки исто како и марамиците, средствата за миење на интима зашто уште толку допринесуваат за развивање на инфекции :worried:
     
  7. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.595
    Допаѓања:
    13.290
    Пол:
    Женски
    Не ти требаат марамиците и секојдневните влошки. Доволни ти се само вагиналетките и честите промивки со камилица. Немој дополнително да си ја иритираш кожата, зошто после ќе побудалиш од чешање. :!:
     
  8. missfortuna

    missfortuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    171
    Вакво прашање имаше некаде по темиве, а зошто не ги читате веќе одговорените мислења, многу од симптомите се слични, па можете да го најдете одговорот, освен ако не ви е итно
    .
    Јас мислам дека таков исцедок се појавува во овулација, како и кога дел од внатрешниот ѕид на матката не бил отстранет со менструалното крварење, па се случува да се појави кафеав исцедок пред или после менструација. Се разбира доколку немаш други симптоми болки, оток, чешање и доколку се случува поретко е во границите на нормалата.
    Ќе ти дојди за брзо не се секирај.
    Мене ми се има појавено, но не е често тоа и по неколку дена ми дојде, па немав потреба да се загрижувам.
    Посети гинеколог ако сакаш повеќе да дознаеш.
    А зошто ги пијаш тие кафетин менструал, имаш болка некаква?
    Порано што маки имав со менструални болки само спазмекс можеше да ги смири, последниве години никакви болки не чуствувам пред или за време на мен.
     
  9. missfortuna

    missfortuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    171
    Норлево ги употреби за ден потоа, нели?
    Мислам дека беа ефективни во период од 72 часа, колку порано го испиеш толку ќе бидат поефикасни.
    Ако веќе си бремена тоа нема да ја прекини бременоста.
    Значи настанува промена во менструалниот циклус.
    Треба да добиеш оваа недела, а се има случено и да се одложи менструацијата.
    Види што пиши во упатството, немој да ги пиеш многу често.
     
  10. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Офф леле не знаев :?: Јас тие ги земав за во школо за кога идам во тоалет да се избришам да не оставам само така.. Ама добро, чим викате дека не е убаво, нема да ги употребувам. Ќе продолжам само со вагиналните и промивките :) Фала што ми кажавте девојки :inlove:
     
  11. blackrosse

    blackrosse Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2012
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    ете ми дојдее.. не немав никаков оток а болки минимални. се напив само затоа што мислев дека др ден ке ми дојди , бидеќи имам доста големи болки првиот ден. А последните неколку менструации пиам таблета вечерта пред да ми дојде со тоа ги намалувам болките така ми рече гинеколог. (тоа го правам затоа што чуствувам дека ке ми дојде. исто мислев така и кога го видов исцедокот затоа се напив, но др ден не добив затоа се загрижив) ти како ги намали болките? мене страшно ме боли ако не земам таблета. ( а знам дека е штетно секакво конзумирање на таблети) :|
     
    На missfortuna му/ѝ се допаѓа ова.
  12. missfortuna

    missfortuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    171
    :) Јас порано искрено не можев да станам од болки.
    Ме болеше толку многу што морав да пијам апче, пијав спазмекс и делува многу брзо.
    Порано имав нередовен циклус.
    Кога бев на гинеколог ме прегледа и ми рече дека демек едниот јајник ми бил постојано активен и бил зголемен, затоа сум имала плус нередовен циклус плус болки.
    Ми препиша некои таблети, хормонски.
    Јас не ги зедов, но појдов на преглед кај друг гинеколог, при што тој ми рече дека тоа што другиот ми го кажа нема везе.
    Не знаев на кого да му верувам. И не ми беше јасно како едниов гледа нешто на ехо, другиов ништо.
    Мислам како е можно и двајцата се гинеколози да не ги разбираат тие работи.
    Е сега како што поминуваше време, болките не поминуваја.
    Имав потреба од апче за ден потоа ИТНО. Ова ми се случи два пати пред две години во една година.
    Од тогаш немам болки пред или за време на менструација.
    Заклучив дека веројатно имаше некаков дизбаланс во моите хормони.
    Па со овие таблети за ден потоа ми се средија некои работи.
    Но да напоменам дека не ги пијав за да ги подобрам хоромоните, туку морав заради несакана бременост.
    Исто така почнав со поголема физичка активност.
     
  13. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.106
    Допаѓања:
    88.080
    Пол:
    Женски
    Добив пред два дена. Првиот ден беше обилно, но вечерта слушнав страшна вест, која многу ме потресе. Вчера речиси и да немав ништо, а денес воопшто немам. Болки имам страшни, ни кетонал ми помага, ма ништо.
    Да пијам нешто друго за болкиве, да очекувам продолжување? :worried:
     
  14. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    ^

    Можеби дошло до хормонален дисбаланс заради стес. Оди на гинеколог, ама мислам дека толку беше од крварењето. Големи болки не се добар знак, таблетите кои обично ги земаш за ублажување на тегоби за време на менструација би требало да ти помогнат.
     
    На marama му/ѝ се допаѓа ова.
  15. oktomvri13

    oktomvri13 Нов член

    Се зачлени на:
    16 април 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Mi ispadna del od himen, pomosh :worried:

    Znachi mnogu se plasham, so dechko mi sum 6 meseci, pred dva meseci pochnasve da imame odnosi toj mi e prv, i teshko ni odeshe krvarev posle sekoj odnos, ama po malku dva tri dena po nekolku kapki i pred tri dena me skina skroz ama ne me boleshe voopshto mi behse epten ubavo, ama koga otidov vo wc vidov deka dolu neshto mi visi i ispanichiv dojdov kaj nego mu kazhav i mi se svrte, ushte go imam me pecka koga mocham, bev na ginekolog me vide i mi reche deka e del od himen i deka so nekoja hirushka operacija mozhe da se iseche za 30 sekundi kje go nema cini 1200 denari, dechko mi pak se rasprashal kaj drug ginekolog i mu kazhala deka toa nemozhe taka i da idam u sabota da me vidi , nemozham golema panicharka sum i postojano placham zoshto bash mene :worried: vi se ima li slucheno takvo neshto ili dali znaete dali e strashno dali ima posledici :worried:
     
  16. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    Mi ispadna del od himen, pomosh :worried:

    Прв пат среќавам проблем од овој вид. Мислам, буквално никогаш не сум слушнала. Вистина е дека постои таква интервенција. Кога прв пат почнав со односи, хименот не се скина веднаш и само се рашири. Подоцна забележав дека ми создава непријатност при однос како да имаше стега околу отворот. Гинеколог ми предложи со сличен зафат да помогне, но никогаш не отидов. Сега веќе го немам тој проблем, веројатно се скина некогаш и негде без да забележам.

    Не е скапо, не чекај. Ако си сигурна во својот гинеколог направи го тоа што поскоро, ако не побарај второ мислење. Апстиненција е задолжителна во ваков случај.
     
  17. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Девојки, завчера ми заврши менструацијата и вчера имав односи, но прееска кога се избришав имав светло розева крв и после само кафеавко на гаќите и сега ништо. Според мене веројатно се доцедува сеуште, но сепак сакав да се консултирам? :) Дека обично не ми се случува вака.
     
  18. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    Не гледам причина за загрижување :). Крај на менструација било, можеби и имаше остатоци од крв врз партнерот, тоа е нормално, се случува во вакви околности.
     
  19. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.902
    Допаѓања:
    30.639
    Пол:
    Женски
    Lovely93 срцка не е ништо страшно.Мене ми се има случено така.Немој да ми се грижиш. :*
     
  20. H-a-n-a

    H-a-n-a Нов член

    Се зачлени на:
    17 април 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Pomos

    Devojki..Dali ima od vas nekoj pieno palin tableti...i dali posle vi doceno mene mi docni 1 mesec..gi imav pieno od prilika na 1 2 mart a trebase da mi dojde na 23 mart no seuste ne mi e dojdeno..