1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Интимни прашања, проблеми и совети

Дискусија во 'Секс' започната од skorpija1992, 30 јануари 2010.

  1. nat17

    nat17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2014
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    138
    Пол:
    Женски
    не е пречка то воопшто за односи, доколку си спремна ти и имаш доверба во дечкото зошто да не :)
     
  2. moniii.s

    moniii.s Нов член

    Се зачлени на:
    18 април 2014
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    0
    вечерва со дечко ми пробавме да имаме анален секс ама мн беше тешко мене ненормално ме болеше и само што влезе до пола се тргнав одма неможев да издржам премногу ме болеше и не пробавме пак. Дома сега кога дојдов се допрев од позади и имав крв не беше многу ама сепак ..мислите дека е нормално или можно е да има некој проблем?
     
  3. wiyezci

    wiyezci Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2014
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    5
    не е пречка не редовна менструација,ама многу си млада! немој уште сега,ќе жалиш подоцна! позз :*
     
  4. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Нормално е. Аналниот отвор е многу потесен од вагинаниот и затоа при анален секс користете лубрикант (вазелин).Крварењето може да е од испукани капилари или хемороиди.
     
  5. Svince

    Svince Нов член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    кафен исцедоок

    Вака, 7 дена ми каснеше, еве пред 1саат имав болки во кичмата и јајниците и ми протече кафеав исцедок многу малце ставив улошка сеуште ме боли кичмата како за добиено но на улошката нема ништо освен мала кафена точка. Знае некој да ми објасни? Јас нешо барав на нет ова ми искочи:

    Вид на исцедокот

    Крвав или кафеав исцедок
    Што значи тоа?
    Нередовен или циклус кој многу ретко го има – рак на грлото на матката или цервиксот
    Други симптоми
    Ненормално вагинално крвавење, болка во карлицата


    * Но имав незаштитен однос али не сврши во мене а и после секој однос се одмивам и ја и он се бришеме и такви ствари.. Незнам дали да паничаммм??!?!? ;( :^) :|
     
  6. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Се е индивидуално. Јас кога останав бремена, кога требаше да добијам се појави една поголемка кафеава точка и толку. Не се плаши, ако не добиеш до утре задутре направи си тест за беменост ако се сомневаш.
     
  7. Freya123

    Freya123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    234

    Сосем нормално е, но најтопло ти препорачувам да си користите кондоми, штом немаш редовна менструација (а и без разлика на тоа)! Тоа значи дека тешко ќе ти биде да одредиш кои ти се плодни денови, а со оглед на фактот дека имаш 16 години, не верувам дека уште сега сакаш да станеш мајка.. :)) И исто така ти препорачувам, ако решите да имате секс, ти (па и двајцата богами) да се информирате поубаво околу сексот, за да се спасите од нервози.Поздрав и со среќа :)
     
  8. Freya123

    Freya123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    234

    Ако сте имале секс за време на плодни денови, можно е да си бремена. И бришењето не менува ама баш ништо. Направи си тест :)
     
  9. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Си направила повеќе напор за да се регистрираш отколку што би требало да направиш напор да одиш да купиш тест и да утврдиш дали си бремена, и ако си и ако неси потоа правец кај гинеколог. Многу е поедноставно нели? Како може некој од нас да ти каже дали си трудна или не? Навистина не разбирам што би ти значело ако ние ти пишеме, ма не си трудна нема врска, кога неможеме со сигурност да го утврдиме тоа, навистина ваквите прашања ми се нелогички. Имав незаштитен секс и сега ми касни, па ти и тој ако незнаете дали свршил внатре од каде јас или било кој овде да знаеме.
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Freya123

    Freya123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    234
    Ме интересира ваше мислење за ситуацијава, со оглед на тоа дека за да настане бременост, јајце клетка треба да се спои со сперма, и тоа најчесто се случува за време на плодни денови, читав дека е и возможно да се случи неколку денови пред или после менструација, во зависност од тоа колку може да опстане спермата во телото на жената и од тоа дали овулацијата подранила или закаснила. На пример, ако се работи за жена што добива на 24тиот ден, и она има секс на 7 ден откако добила, нормално дека овулацијата кај неа се случува порано + фактот дека спермата може да опстои до недела ден максимум во неа (во оптимални услови), и ете така да забремени. Ме чуди кога ќе прочитам како некои жени останале бремени два - три дена пред да добијат. Ако се работи за жена со редовен менструален циклус, шансите се па скоро и 0. Некое друго објаснување за ова или ќе се согласиме дека се работи за ептен редок случај?
     
  11. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Како може да те чуди дека останала 2-3 дена пред да добие? Па тогаш е полна со зрели јајцеклетки, што има тука чудно? Неплодните денови се рачунаат со почетокот на добивањето. Помалку е веројатно да остане трудна 2-3 дна по добивањето, што е рамно на статистичка грешка или шансите се 0,000, особено првите 2-3 дена кога практично е невозможно.
     
  12. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Жената не е полна со зрели јајце клетки 2-3 дена пред добивање. Векот на живот на јајце клетка е многу краток, и почнува од овулацијата, така што кај повеќето жени недела ден пред циклус е аполутно неплодна. Исклучок се жените со многу доцна овулација, ги има, но тоа само на доктор може да се утврди.

    Дополнително, кај повеќето жени во текот на циклусот се создава една јајце клетка што е водечка и спремна за оплодување, без оглед на тоа што сесоздаваат повеќе фоликули. Токму затоа бројот на близнаци неврзани со вештачко оплодување и не е голем.
     
    На Lovely93 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Ќе се сложам со darcy и ќе се надоврзам, значи шансите за зачнување се ПОГОЛЕМИ после почетокот на новиот циклус со оглед на тоа дека сперматозоидите можат да преживеат неколку дена во вагиналниот канал.
    Пред крајот на циклусот (пред добивање) се ПОМАЛИ шансите затоа што настанува рапиден пад на хормоните а со тоа и пропаѓање (изумирање) на неоплодената јајце клетката.

    Лично јас останав бремена со однос на петтиот ден од добивањето, само што заврши крварењето.
     
    На Lovely93 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. deckoto

    deckoto Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2012
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    138
    некоја искрена женска особа у порака нека пише ако сака ми треба искрен совет ?
     
  15. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    ^ Пиши тука де, затоа и се темите. Инаку секој ќе бараше совет во ЛП. ;) Никој не те знае што се срамиш. :D

    Бај д веј, со почетокот на твојата реченица ептен потсеќаш на оние СМС поракине што идат за време на спотови пуштање на ДМсат. Барам женска особа..... итн итн. :lol:
     
    На natemila му/ѝ се допаѓа ова.
  16. S.J.Parker

    S.J.Parker Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    7.314
    За сите погоре мислења во однос на плодни и непллодни денови, јајце клетки и сл. Жената нема само една јајце клетка во тек на еден месец. Зависи од плодноста на жената, значи од самиот организам дали таа ќе има само една зрела јајце-клетка или 10. Имате два јајника, што ако и двата испуштат по една јајце клетка еден по друг??? Значи автоматски плодноста за едната јајце клетка не значи плодност за другата. |(
    Незз што е толку комплицирано во кондомите и во coitus interruptus (прекинат сексуален однос) каде што шансите за бременост се помали отколку рачунање на плодни и неплодни денови.
     
    На Lovely93 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Freya123

    Freya123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    234

    Се испушта само една јајце клетка, не значи дека секој месец ќе биде од истиот јајник. Меѓутоа ова е најчесто кај жените со редовен менструален циклус.
    Multiple ovulation can occur and is when two or more eggs are released in a single cycle. Both eggs are released during one 24 hour period and are responsible for the birth of fraternal twins.

    За сите што ги интересира нешто повеќе :)

    http://americanpregnancy.org/gettingpre ... ionfaq.htm
     
  18. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Ќе ве прашам само едно прашање сите вас што тврдите дека последната недела е неплодна, дали вие последната недела користите консдом или пазите или одите до крај со ејакулација во вас?
    Секако дека пазите затоа што овуацијата неможе да се предвиди па дури ни со гинеколошки прегле, ќе треба секој ден да одите на ехо што е неизводливо. Да можеше да се предвиди овулацијата ќе беше многу лесно, лугето ќе си уживаа во сексот после 21 ден или па ќе си правеа деца од прва штом ќе посакаат.
    Со оглед на тоа што спермата може да преживее до 72 часа пред да оплпди јајцеклетка безбедни се само првите десет дена од добивањето, значи вклучувајки ги и деновите кога имате добиено. Дали ќе има 1 или повеќе фолекули тоа зависи од организмот, и може да биде различно секој нареден циклус. Времето кога ќе созрее фолекулот е исто така непредвидливо и може да осцилира, а неретко се случува и воопшто да не созре и да биде исфрлен од организмот преку менструацијата.
    Ова го кажувам не за да некому нешто докажувам туку за да им укажам на младите кои сега почнуваат со сексот, да не се лажат спортед овие ваши теории и да имаат незаштитен секс последната недела пред добивање, мислчејки дека ова се 100% проверени информации.
    Мој совет никогаш не се опуштајте па дури и првиот 2-3 дена по добивањето кои се милион посто неплодни, но можете баш вие да бидете тие единствени во милион што ќе закачи на таков начин.
    Исто како што има луге кои се тотално неплодни, со лош спермограм а добиваат дете и со помалку живи сперматозоиди од тие 30 милиони колку што е теоретскиот минимум, под кој докторите советуваат вештачко оплодување.
    Како поткрепа ви го ствам текстов кој го кажува истото што и јас, нема неплодни денови и дека дури и кога има добиено жената може да забремени.
    http://kajgana.com/ljubov-i-seks/nema-% ... eksot.html
     
  19. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Па генерално и јас истото го реков, само доктор точно може да утврди кога е овулацијата, па затоа човек не може да се потпре на календари.
    Она што го спорев е реченицата дека има многу зрели јајце клетки во последната недела - две години чекав да останам бремена, со куп прегледи, и читање на информации на темата, како и консултации со доктори и секаде последната недела ја ставаат исто толку неплодна колку првата - но како што и ти рече, секогаш има исклучоци.
     
  20. S.J.Parker

    S.J.Parker Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    7.314
    Самата себе си се контраш. Во превод ова значи:Повеќе јајчана овулација може да се случи кога две или повеќе јајце клетки се испуштаат во еден циклус. Две (или повеќе јајце-клетки) се испуштаат во рок од 24 часа и се причина за раѓање на близнаци. Мислам дека ,ако не знаете некој кој има, сите сте прочитале за бремености кои завршиле со раѓање на две, три, четири па и шест близначиња и тоа по природен пат.