1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како е првиот пат?

Дискусија во 'Секс' започната од PavWellbeck72, 23 мај 2011.

  1. PavWellbeck72

    PavWellbeck72 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    13
    Сакам да прашам како е првиот пат кога имате секс? Мене таа тема ми е слаба страна. Срам ми е да разговарам за тоа со родителите... Зборувам понекогаш со мајка ми кога ја наметнувам темата но некако таа избегнува да разговара со мене. За оваа работа едноставно ме интересира. Јас имам само 14 години и немам помислено да го направам тоа. Но знам дека тоа ме очекува некаде во иднина а мене уште сега ми е страв и ми се свртува во глава кога ќе помислам на такво нешто. Дали е толку страшно како што зборуваат? На која возраст вие првпат сте имале секс и какво е чувството потоа? Дале се чувствувате разочарано или.. :)
     
    На marijaz и fuel им се допаѓа ова.
  2. k.r.i.s.t.i

    k.r.i.s.t.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2011
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    50
    душиче :!: не се брзај има многу време пред тебе имаш само 14 лета :) тоа сепак и не е толку многу страшно,ако го направиш со вистин ска личност со која што сакаш ти,и во времето кога си ти подготвена,ама баш подготвена!внимателно избери кој ке те направи вистинска жена затоа што тоа ке го памтиш за секогаш!на пример за мене стрикно ја изгубив невиноста на 17 год.претходно се најдував во ситуации каде што фалело уште малку делови од секунда да се случи и сум се откажувала,ке се испашев и ке престанев и почнував да плачам и велев дека тоа јас никогаш нема да го направам затоа што се плашам!Но се случи и тоа.Со момчето бевме во врска 2 години,пред се му верував и ми веруваше и бевме многу искрени еден кон друг!Потребна е решителност и голема физичка подготвеност и сигурност во себе дали навистина сакаш оти повеке назат нема! :hai: При првиот однос може да чуствуваш болка додека трае кинењето на хименот,а можеби и не кај секого е индивидуално.Исто така може да протеце крв или не е задолзително и тоа е индивидуално.Кај мене немаше болка и не прокрварив во текот на односто,тоа се случи после ден!малку се исплашив и јас но знаев дека може да ме очекува и нешто такво бидејќи многу читав такви литератури и статии на нет.Првиот пат не можеш да заклучиш како ти е во што уживаш оти си мн е голема возбудата и адреналинот пука а ставот од зад врата демне :rofl: али после ќе знаеш во што најмногу уживаш!
    Сепак пак ќе ти кажам немој да се брзаш имаш многу време додека да ја пронајдеш личноста што ќе биде дел од тој свечен чин.Тоа е е само еднаш и никогаш повеќе немој да се разочараш за тоа ако не биди кога сте го планирале,нека ви дојдие спонтано онака од нигде никаде за да бидиш и ти поопуштена и да не чуствуваш страм,став или непријатност!Рано е,ти сега почнуваш да учиш за животот и што ти носи тој,има време :!: полека полека ке дојде и тој момент!
     
    На srci, hermosa, Aleks96 и 2 други им се допаѓа ова.
  3. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    И јас кога имав 14 ми се лошеше кога ќе помислам дека еден ден ќе имам секс. Кога ќе се присетам подобро, ми се лошеше и кога ќе помислев на „лапање’’.
    Не се замарај на оваа тема, многу ти е рано. Ти си сеуште дете. Уште не си ни развиена правилно.
    А мајка ти најверојатно одбегнува, затоа што смета дека е рано за такви муабети (мада јас мислам не е, добро е да си се едуцираш), или пак се плаши дека нејзината малечка расте.
    Во врска со самиот сексуален чин, тоа е индивидуална работа. На некои им е убаво, на некои не. Мене лично катастрофа ми беше.
    Како што реков, не се замарај со оваа тема, има време за неколку години.
     
  4. L0ve

    L0ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2011
    Пораки:
    337
    Допаѓања:
    199
    14 години сеуште е рано, но добро е што прашуваш барем ќе знаеш што те чека во иднина... првиот пат сум слушнала дека кај секој е различно, тоа зависи од тело до тело, но најважно е ти самата психички да си подготвена.. никој да не те присилува на тоа, или да ти кажува како на пример "ако немаме секс ќе ти се скарам" и слично... важно е ти да го сакаш тоа..
     
  5. adelajda

    adelajda Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Сакам да ве прашам за нешто што сум многу загрижена овие денови.
    Јас и дечко ми идеме повеќе од една година и пред неколку дена имавме секс и после тоа крварев малку ама после тоа после два дена имавме пак секс и пак крварев и јас и дечко ми се чудевме многу и не знаев зошто ми се случува истото пак ве молам ако знае некој нешто во врска со ова нека ми каже... :(
     
  6. slatkichKa123

    slatkichKa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    598
    Допаѓања:
    341
    Не е ништо сташно ,не паничи. Се случува да потече крв и следните неколку пати. Сепак ако ова продолжи и понатака, консултиирај се со гинеколог.
     
  7. paulina2

    paulina2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    419
    Допаѓања:
    122
    Мене првиот секс ми беше во втора година средно.Се сеќавам дека ме болеше,а прокрварив дури на вториот пат.Не е ништо страшно,но не беше ништо посебно,бидејќи ти е прв секс во животот и не можеш многу да се опуштиш и уживаш.Треба да помине подолго време за тоа.
     
  8. anngelique

    anngelique Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    2.484
    Допаѓања:
    5.832
    Пол:
    Женски
    Никогаш не ми било страв бидејќи моите одамна збореле отворено со мене на таа тема.. Првиот пат кај кого како ама обично не е нешто посебно пошто си здрвена, исплашена и слично.. Тоа е само официјално прв пат, а убавото доаѓа понатака :)
     
  9. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Првиот пат не треба да очекуваш да пукне огномет.
    Не е страшно, воопшто. Тое е природна работа. Така да, треба да си дојде спонтано а најважно е да бидеш подготвена.
    Веројатно ке те боли, кога ке се скине хименот можно е да ти потече крф но сигурно нема да искрвавиш до смрт. Не се секирај, може и нема- кај сите е различно.
    Тогаш сите сме уплашени, здрвени и не знаеме што да очекуваме така што првиот пат не поминува баш најсјајно. Убавото доаѓа после тоа. ;)
     
  10. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Поубаво е ако првиот пат дојде спонтано и неочекувано. Најважното нешто е да си опуштена и спремна за тој чекор, не да го направиш само затоа што веќе сите имале секс а ти уште не. Колку си поопуштена, толку болката ќе биде помала. Не е ништо страшно, може да ти потече крв, може и не, тоа е индивидуално.
     
  11. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Некој го боли некој не кај некој има крв кај други не зависи ама се на се не е нешто спектакуларно.
     
  12. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    Некои велат дека сексот е како кога го чешате увото со прстот - додека прстот само ја „опипува“ внатрешноста на увото, на увото му е боженствено. Меѓутоа, ако предлабоко навлезете со прстот, почнува да боли. Истото е применливо кога е сексот во прашање ;)
     
  13. NEA

    NEA Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    522
    Пол:
    Женски
    Првиот пат и не е нешто многу посебен. во глава ти се вртат илјадници прашања од типот: Дали треба? Дали сум подготвена? Дали ќе ме остави после тоа? ( иако повеќето негираат дека помислуваат на ова), итн

    Мојот прв пат не ни можам да го наречам ,,секс`` од проста причина што не ни беше тоа. Не осетив никакво задоволство, туку некој голем товар и огромна болка и реков дека нема повеќе да се случи- колку глупаво од мене.

    За разлика од тој фамозен прв пат, вториот третиот...се до последниот, се се подобрува и усоврсува и секојпат е се подобро и поубаво и ми причинува поголемо задоволство.

    Поздрав
     
  14. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Сега се спремаме за на одмор со дечко ми, идеме веќе повеќе од година и спремна сум да се случи нешто таму, тој до сега никогаш не навалувал, не ме присилувал, јас сега самата сум си спремна на тој чекор, свесна сум за се што следи понатаму, но прв како прв пат нормално малце трема и страв од болка. Е од ништо друго не ми е страв како од болка, што човек ќе бев... Плашливка :D
    Кажете ми многу боли? Истрплива болка е или...? Незнам каква болка да очекувам како пецкање или како? Ах мајко бре.. сите од друго се плашат неспремни ова она, јас од болка :D
     
  15. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    кај сите девојки е различно неможеме да знаеме кај некои боли кај некои не, јас не осетив никаква болка
     
  16. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.305
    Пол:
    Женски
    Цветче,не е белким толку да се плашиш.Ијас кревав паника,се плашев од прв пат,море фобија имав.
    Ако партнерот е внимателен,веројатно и нема да те боли.Крв може одма да ти потече,а може и наредниот ден.
    Мене воопшто не ме болеше,само безвеза кревав паники,мислиш на клање ме носеа :lol: ,и кога бидна-не ми се веруваше дека не осетив ништо,освен половиот орган на дечко ми внатре :)
     
  17. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Епа еве да ви кажам сега :D бевме, многу убаво поминавме и да се случи тоа и искрено сега ми е смешно колку паники кревав, буквално ништо не осетив, добро мало пецкање само ама јас како што очекував да ме боли, ни третина од тоа немаше :D Многу сум среќна сеа, а и немав воопшто крв ни тогаш ни следниот ден.. имав само после една недела кога добив :D :D
     
  18. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Кога јас,
    на која константно и се лоши кога ќе види крв :D
    преживеав, што останало натаму. Инаку, првиот пат немаше некоја си голема или остра болка, нешто слично на пецкање беше, ама затоа пак лубрикантот одлично си ја изврши работата :lol: Крв сосема малку, иако бев опремена со дневни влошки - искористив само една :D :D А страв од прв пат - што беше тоа, не се сеќавам. Значи максимално опуштено ако сакате да го осетите задоволството, иако не е тоа тоа првиот пат.
     
  19. tea19

    tea19 Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    23
    Глупаво а ниту пак можам да речам дека беше чин од љубов (со дечкото не бев во врска малку време, меѓутоа јас посакав не навалуваше тој.. не сакав да правам прво муабет ај да ми бидеш прв па страв ми е па што ќе мислиш за мене.. воопшто не гледам на тоа како да му ја подарам невиноста на човекот од моите соништа туку да си ја отворам вратата на задоволствата :wasntme: сега може ќе ме осудувате за тоа ама од такви плачки кои киснат два месеца пред првиот пат и три после него.. апа не дај боже да ги остават светот им се руши.. :puke:
    Никаква трема немав, ни страв.. опуштена и подготвена,. само тој ебачот иако искусен не се покажа нај нај, прво едвај влезе во мене, и тамн болката ја осетив и помина што се вика си сврши човекот и толку од првиот секс :lol: крв ми течеше и првиот пат отпосле и вториот малку за време на сексот..
    Многу девојки се плашат од болката, или ако ги боли малку повеќе страв им е од втор, трет пат,. најбитно е после првото искуство (сега веќе без да бидете под притисок дали е тоа правилно, дали е тој човекот што заслужува, што ќе рече мама за ова..) да се опуштите и да уживате.
     
  20. zWaTuShKo

    zWaTuShKo Активен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2012
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    10
    Како е ? Боли ? Влага одма или како што прочитав низ форумов не може да се скине ?Мора да тече крв или не ? Дали мора со кондом или може и со апчиња ? И ако да,колку се сигурни апчињата ?Не планирам сега да имам,само сакам да сум информирана :) Паа...пишете !