1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Оргазам

Дискусија во 'Секс' започната од ev4e, 27 ноември 2009.

  1. marc

    marc Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2013
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    јас едвај почнав нешто да осеќам за време на секс и покрај тоа што осеќам, многу ме боли и не знам со надеж дека конечно ќе доживеам оргазам преку секс
     
  2. opusteno

    opusteno Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Машки
    Не постои жена што неможе да доживее оргазам, постојаат само мажи што не знаат тоа да го овозможат :devil:
     
    На Pucanka, crazylady, icona.pop и 14 други им се допаѓа ова.
  3. Freya123

    Freya123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    234
    Хахах се согласувам со коментаров од горе.. Мажите имаат стварно голем удел во тоа. На почетокот кога почнав со секс, осеќав едно големо НИШТО, и тоа траеше со месеци, не можам да ви објаснам колку се бедирав, само барав по интернет совети и мислења. Кога престанав да се замарам со тоа зошто не ми е убаво, почна да ми биде и сфатив колку само не сум била опуштена. Не сум доживеала вагинален оргазам, ама се поблиску сум до него и да ви кажам право, тоа ме прави среќна :D
     
  4. Katherie

    Katherie Активен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2014
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    5
    Ако те сака,ќе те прифати таква каква што си,не се оптеретувај,само опушти се :)
     
    На Makedonn му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.068
    Допаѓања:
    13.143
    Пол:
    Женски
    Јас преходно имав петгодишна врска и сегашниот ми маж не ни прокоментира нешто во врска со тоа па јас 25 години и толку долга врска што би требало да мисли :)
    во секој случај ако вистински те сака тоа нема да му биде важно, бидејќи иамв случај со една другарка нон-стоп се караа за тоа со дечкото ја обвинуваше цело време и викаше ти било убаво си го сакала затоа си му дала и таа се правдаше цела вецер ееех колку денови и поминаа на телефон немаше нормален живот тоа девојче...сега веќе не живееме она е од друг град нема ни фејс оти не и дозволуваше ( а он главен на социјалните мрежи) незнам што се случи со неа. Ама господ да и е напомош :lol:
     
  6. Makedonn

    Makedonn Нов член

    Се зачлени на:
    3 август 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    3
    Da postoi golema odgovornost kaj maskiot partner..no mislam deka naj golem problem e ako ne se otvoreni eden so drug ili ne se poznavaat dovolno nitu kako licnosti nitu intimno..komunikacijata se sveduva na ograniceni interesni podracja i komunikacijata tuka zavrsuva...imas odnosi nekolku meseci moze i godina a seuste ne mozes da svrsis...tuka ima problem...sekako deka ne treba da se optovaruvas so toa premnogu..no nesto treba da se prevzeme ili da menuvas nesto...
     
  7. opusteno

    opusteno Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Машки
    "There are no women that can't achieve orgasam, there are only men who don't know to f..k"

    Крај на муабетот
     
    На icona.pop, SleepyBeauty, WORRIED.BT и 4 други им се допаѓа ова.
  8. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.922
    Допаѓања:
    20.468
    Не се согласувам.
    Ако сам не направиш да ти е убаво,никој друг неможе да ти помогне.
    Јас додека самата не сватив што е тоа што грешам,што треба да правам,џабе ми е и тоа што ме чекаше,и што менуваше пози,и што имавме предооолга предигра и се.Демек бев опуштена,напалена и се друго,оргазмот никаде го немаше.

    Откога јас почнав да си работам на случајот,се се смени!
     
    На Elence93 и anggell им се допаѓа ова.
  9. opusteno

    opusteno Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Машки
    Се согласувам со тебе но пак ке ти фалат останатите 50 % т.е машката страна. Во секој случај за да се постигне врв на задоволството не е доволна стимулација на ерогените зони. Потребно е многу повеќе од тоа. Тоа беше поентата на муабетот во претходниот пост.
     
  10. una-magia

    una-magia Нов член

    Се зачлени на:
    20 август 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    читајќи ја темава, гледам дека поголемиот дел или поголем број на девојки не успеваат да доживеат вагинален оргазам додека имаат однос со партнерот, а е нешто многу прекрасно т.е. тоа е и поентата на самиот однос или секс, да бидат задоволени двете страни... сум имала 2 зборам сексуални партнери, првиот не го ни бројам зошто беше колку ете да имаме, немавме некое искуство двајцата и по 3 пат престанавме да имаме,се создаде одбивност, но со сегашниот мој дечко, партнер е многу поинаку... и тој беше неискусен во тој поглед, а јас сеуште немав доживеано вагинален оргазам, но сега откако почнавме, а сме активни доста, секој пат кога имаме јас нема шанси да останам незадоволена и тоа без никаков допир, некогаш и без некоја предигра и тоа колку и пати да имаме, секој пат си завршувам јас, значи се случува и во еден ден или во еден, два часа да имаме три пати и тоа секако секој пат со кондом и во сите нив ја си завршувам и тоа што е најдобро од се е дека често, да кажам во тие пример 3 пати 2 од нив се судири со мојот дечко,од што уште повеќе сме задоволни кога ќе ни се случат и уживаме во сексот токму заради тоа што знаеме дека е многу ретко да се случи, а нас речиси како навика ни е... така да како што почнав, читајќи низ темава, не ми е јасно зошто и како некој воопшто не може или ретко им се случува, а јас пак немам таков проблем, а сепак немам некое претходно искуство.. или сме погодени со дечкото или јас сум од тие ретките кои имаат многу среќа ова што ми се случува xax... :)
     
    На chicaboom3 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. amaranth24

    amaranth24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2013
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Оргазмот е можеби најголемото задоволство, но тоа иде кога најмалку мислиш на него. Џабе ќе се опетеретуваме сите по барање на интернет како до оргазам бла бла, па после се обидуваш да направиш нешто од тоа што си прочитал, ама не сме сите исти, секој различно реагира на се. Жените имаат голема улога во тоа, ама сепак скоро ист удел имаат и мажите. До крајната цел се доаѓа спонтано, односно не треба да почнеш со односи со помислата „морам да доживеам оргазам“, така само се мачиш себе си доколку не ти се оствари целта. Поентата ми е - уживајте во сексот, кој сам по себе го носи оргазмот. :)
     
  12. Pepelaska25

    Pepelaska25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    553
    Пол:
    Женски
    Оргазмот е наука а не физичка работа, многу малку зависи од физичкиот дел дали ќе доживееш оргазам или не, пред се зависи од вашиот ум. Вашиот ум е тој кој ве доведува до оргазам а не пенисот на партнерот, или да бидам по прецизна иако неможе тика да се зборува за проценти, но процентот со кој пенисот учествува во оргазмот е помалку од 30 посто.
    Секако тоа не значи дека треба да престанете да истражувате во смисла на пози, на темпо..... Но пред се треба да работите на психологијата, значи ги затворате очите, и се препуштате на својата фантазија додека тој работи на вас.
    Точо е дека нетреба да се оптоварувате со тоа дали ќе доживеете оргазам, но исто така неможе се да оставате на случајноста и да правите секој пат исти работи иако сте свесни дека тие не даваат резултат.
    Исто така една од работите кој помага а речиси никој нема јавно да ја подржи е промената на партнер. Не во смисла на раскинување или развод, туку едноставно повремено изневерување кое ќе внесе свежина во вашата врска.
    Секако дека исто така ако партнерот прави нешто пофрешно или неправи нешто што ви се допага тоа треба да му го соопштите.
    Но исто така постојат жени кои за жал никогаш неможат да доживеат оргазам, но немој никогаш за себе да кажете ете јас сум една од многуте и неможам да доживеам оргазам. Ни8когаш немоје да се обесхрабрувате пред да ги испробате сите овие работ. Никогаш нетреба да престанете да трагате по оргазмот, тоа е вечна битка која ја добиваат само истрајните.
     
    На Myst1e му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Myst1e

    Myst1e Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2014
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
     
  14. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    Сте доживеале ли оргазам додека сами сте се задоволувале,која е техниката нначинот на тоа задоволство како сте се чувствувалр,знам дека секое тело е различно и не може ... ;)
    Ако сакате да ми кажете нешто повеќе и за клиторичен оргазам :$
     
  15. Princess.A

    Princess.A Активен член

    Се зачлени на:
    19 август 2014
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    За оргазам треба и умствено да бидете опуштени, сконцентрирани само на сексот и ништо друго дополнително во моментот и пробајте во омилената поза. :D
     
  16. Dziv

    Dziv Активен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Dali ako maskoto nemoze da svrsi e vo mene problemot?
    So partnerot dosea imavme 3 pati odnosi prvite dva pati svrsi(vtoriot duri i prebrzo) a posledniot pat i posle saat i pol nemozese da svrsi i na kraj mu padna.I sega se custvuvam mnogu loso i nesposobno mislam deka jas sum vinovna
     
  17. zekzeki

    zekzeki Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2012
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Ne e vo tebe problemot..
     
  18. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Штом два пати свршил, не е во тебе проблемот.
    Не велам ни дека постои воопшто некаков проблем. Едноставно некогаш се случува.

    И доста ми е искрено да читам како се обвинувате самите за тоа што вашите партнери останале незадоволени. Ти сврши ли? Ќе се загрижи ли тој ако не свршиш ти дали е во него проблемот?

    Олабави малце, на почеток на вашиот заеднички сексуален живот сте. Со секакви ситуации ќе се сретнувате.
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  19. lola90

    lola90 Активен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2014
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    9
    редовно доживувам оргазам ..секогаш можам да се доведам до тоа... има ли и други ? или јас сум само изрод ? :P :)
     
  20. lola90

    lola90 Активен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2014
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    9
    anyone? :)