1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Предсемена течност (pre-ejaculation fluid)

Дискусија во 'Секс' започната од strawberry18, 20 февруари 2010.

  1. strawberry18

    strawberry18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    25
    Што знаете за оваа течност, има ли шанси да се забремени, колкави се шансите? Од теорија знам дека може, но ме интересира од искуства зашто немам досега слушнато некоја да забременила од таа течност, посебно земајќки го во пред вид фактот дека многу парови имаат скс без кондом и ја користат методата прекината ејакулација.
    Дајте некој пример од животот, имате ли секс без кондом и дали оваа течност некогаш направила беља(не дај боже). Само пишувајте вистинити одговори, не од типот : -да, јас забременив така-, а всушност на дечкото му избегал дел од ејакулатот т.е. не се тргнал на време. Зборуваме само за предсемена течност. Ме интересира темава, пишувајте.
    Поздрав
     
  2. srnicka24

    srnicka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    45
    3 godini imame redovno sex so decko mi bez koristenje na kontracepcija i vo plodni denovi duri i do sega ne se slucila takva belja..
     
  3. EnnieFabulous

    EnnieFabulous Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    399
    Предсемената течност (со друго име може да ја сретнете и како Ковперова течност или pre-cum) е течност која излегува во текот на сексуалниот чин од машката уретра (напосредно пред ејакулирањето). Ретко може да се види, бидејќи е само една мала капка, а мажот не чувствува кога таа излегува (всушност таа е како ’навлажнување‘ на пенисот).Композициски е слична како спермалната течност, што значи дека таа течност им е поволна на сперматозоидите да преживеат во неа.
    Доколку мажот има ејакулирано неколку часа пред појавата на наредната предсемена течност, поголеми се шансите таа да содржи поголем број сперматозоиди, кои по ејакулацијата не се доисфрлиле и останале во уретрата. Значи внимавајте при ‘втора рунда‘. Шансите за забременување постојат теоретски 99,9% но не верувам дека некој забременал на ваков начин.
     
    На Twinkles му/ѝ се допаѓа ова.
  4. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    мене ова исто така многу ме интересираше и пошто слуснав се и сешто ( а не сме љубители на кондом со дечко ми ) уште на почеток кога почнавме со секс, ја дечко ми го пратив на уролог да си праша.
    Доби одговор дека во пред-семената течност може но не мора да значи дека ке има спрематозоид потентен да оплоди јајце клетка. ако да речеме во одредена количина сперма има 100 потентни сперматозоиди ( со соодветна брзина...бла бла ) за оплодување, во пресемената течност има 1 на пример. Теоретски и тој еден е доволен да оплоди...но во пракса ретко се случува. Демек онака на смеа му рекол - да не те боли глава користи си кондом ;)
    Ама ние не користиме кондом- наша контрацепција е прекинета еакулација на време ... :geek:
     
    На Twinkles и machence92 им се допаѓа ова.
  5. strawberry18

    strawberry18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    25
    Do newring86: kolku vreme vi uspeva toa ? i dali gledate plodni neplodni denovi ili se trga navreme i nema problem ? Mwaa
     
  6. divine

    divine Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    28
    e i mene me maci toa prasanje , dali ima sansi ako ne svrsi vo tebe , i prethodno ima oralen seks da se zatrudni?
     
  7. EnnieFabulous

    EnnieFabulous Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    399
    Кажав и погоре, значи ако ејакулирал претходно, поголеми се шансите предсемената течност да присобере сперматозоиди кои останале неисфрлени и заостанале во уретрата. Забременувањето е теоретски можно (шансите се мнооогу мали), но не верувам дека би забременала од предсемената течност, која може и воопшто да не се појави. Но за да ти е мирна главата, користи заштита. Прекината ејакулација не е најдобар избор за заштита.
     
  8. mirka

    mirka Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    13
    isto i jas so decko mi ne koristime kondom i dosega ne se slucilo nisto nesakano... potrebno e vnimanie i higiena za seksot bez kondom,a predsemenata tecnost nekogas moze i da ne se pojavi(kako sto mi kaza decko mi i kako sto sum zabelezala jas pri oralniot seks)
     
  9. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    Do strawberry18 - skoro dve godini ;) plodni denovi ne racunam zasto mojot ginekolog mi rece deka na moi godini0 24 znaci :lol: site denovi mi se plodni. ako se zeme u predvid deka spermatozoidite ostanuvaat zivi i sposobni da oplodat i po nekolku dena, smetanjeto plodni neplodni denovi nema vrska. plodni denovi ke smetas koga ke pocne bioloskiot casovnik da titka :D
    Pozdravcinjaaaa
     
  10. beautiful87

    beautiful87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    116
    Mnogu se mali sansite da se zabremeni od predsemenata tecnost, no jas znam primer na devojka koja zabremeni. So deckoto si imaa odnosi bez kondom ali deckoto nikogas ne svrsuval vo nea i op odednas trudna i i kazaa od predsemenata tecnost. Taka da mozno e no sansite se mnogu mnogu mali
     
  11. sonja.atanasovska

    sonja.atanasovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    кога излегува таа предсемена течност?
     
  12. zverka

    zverka Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    31
    преку предсемената течност се пренесува ХИВ вирусот :geek:
     
  13. zverka

    zverka Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    31
    Се создава од уретралната жлезда и се лачи секогаш кога пенисот е во ерекција (кај некои повеќе, кај други помалку) 8)
     
  14. zverka

    zverka Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    31
    А да додадам уште нештo: за да биде оплодена јајце-клетката потребна е концентрација на сперматозоидите од 20 милиони по милилитар (т.е. околу 40 милиони/мл по ејакулација). Бидејќи ваквата концентрација во Ковперовата течност е невозможна, сперматозоидчето кое оплодило јајце-клетка, а потекнува од неа, е едно среќно копиленце Значи, нема шанси за забременување од неа. :rock:
     
    На swarovski му/ѝ се допаѓа ова.
  15. plavusha

    plavusha Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    124
    НЕМА ШАНСИ ако се забременуваше од предсемената течност до сега ќе родев 5 деца :D
     
  16. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    не знам и мене ми е страв од оваа течност :?:
     
    На Angelche му/ѝ се допаѓа ова.
  17. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Леле браво Ѕверка, ме изнасмеа со
    “Бидејќи ваквата концентрација во Ковперовата течност е невозможна, сперматозоидчето кое оплодило јајце-клетка, а потекнува од неа, е едно среќно копиленце„

    :D :D :D

    Инаку да, шансите се премногу мали!
     
  18. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.057
    Допаѓања:
    20.760
    Пол:
    Женски
    Шансите се мали ама постојат. И на други теми имам пишано пример за ова, моја пријателка остана бремена од предсемена течност имале 2-3 *рунди* како што ги викате, значи првиот пат нема шанси ама после секој друг е ризично зашто може да има останато сперма во каналот ПАЗЕТЕ
     
  19. Radmiwce

    Radmiwce Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    44
    На теорија и вонземјани постојат :D Јас немам слушнато дека некоја забременила од предсемена течност,не знам колку е веројатно да се случи такво нешто,но потемелно да се побара може и да се најде нешто такво :D Се на се сè е можно според мене...
     
  20. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Дечкото никогаш не свршувал во неа, ок, ама за се постои прв пат, доволна е само 1 секунда да задоцни во прекинувањето на сексуалниот однос и доволно за забременување. Може тој за тоа не е ни свесен.

    Инаку баш прочитав во едно списание за ова и вака нешто гласеше:
    Шансите за забременување од предсемена течност се исти со шансите да ти се скине кондом и пак да забремениш. Значи и таму и таму постои ризик, ако ви е судено ќе забремените и без и со кондом :D
     
    На Lovely93 му/ѝ се допаѓа ова.