1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прекината ејакулација (рикверц метода)

Дискусија во 'Секс' започната од strawberry18, 23 февруари 2010.

  1. strawberry18

    strawberry18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    25
    Дали ја користите оваа метода и дали ви успева? Што мислите по ова прашање? подрав ;)
     
  2. glow

    glow Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    3.023
    Допаѓања:
    1.264
    Никогаш не сум ја користела оваа метода. Практикувам користење на кондом. Што е сигурно,сигурно е. ;)
     
  3. strawberry18

    strawberry18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    25
    Искрено, и јас не сум за оваа метода, ама последниот пат ми се случи зашто бевме малку пинати ( за Валентајн). Сепак не сврши во мене, тоа сум 100% сигурна. Проблемот е што ми беше 16ти ден во циклусот и страв ми е да не ми се случило нешто. Инаку, отприлика за една недела најмногу треба да добијам, градите и стомакот почнуваат да ме болат одвреме навреме. Нормално си јадам, немам симптоми на преголем апетит, гадење и слично.
    Што мислите? Ми треба вашата поддршка..страв ми е поради тоа што можеби бил плоден денот..
    Бацки :***
     
  4. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    Јас со оваа метода не би можела мирно да спијам.
     
  5. jasmin

    jasmin Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2009
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    35
    Ја практикуваав оваа метода дури бев помала... Тогаш и помалку мислиш, хормоните ти вријат. Сега сакам бременоста да ми биде планирана, а не да ми се случи на грешка, па затоа само заштита. Може еднаш-два пати за радост да влезе „гол“, ама не повеќе :)
     
  6. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    lele...jas ja praktikuvam 5 godini so decko mi :? :? i do sega se pokaza kako mnogu uspesna...nemam bebce de.... :lol:
     
    На bunny19 и MaTo им се допаѓа ова.
  7. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    I jas ja praktikuvam metodava skoro dve godini :D nemam bebeeee :clap:
     
    На bunny19, MaTo и ljubicicaa им се допаѓа ова.
  8. Melanie

    Melanie Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    87
    I jas ja praktikuvam ovaa metoda poslednive 2 meseca i super e do sega inaku pred toa redovno zastita sme koristele i ako nekogas se slucese bez mnogu se zamarav,se nervirav sega veke 2 meseca taka i za cudo ic ne mu ja mislam se nadevam i ponataka se ke bide ok :D
     
  9. srnicka24

    srnicka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    45
    jas ja praktikuvam 3 god so decko mi i do sega ne se desila belja:)
     
  10. strawberry18

    strawberry18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    25
    Ете ми дојде, и тоа 3 дена порано. Што е работава стварно не знам, важно испадна добро :)
    Сепак, што се однесува до методава, ми изгледа прилично несигурна, не би ја користела барем уште некоја година, сега никако не сакам да забременам имам други планови. Иако многу ми е поубаво без кондом, поприродно е чувството и повеќе уживам во чинот. Кондомите некако ми сметаат, не ми се удобни. Размислувам да корситам контрацептивни таблетки, но страв ми е да не се здебелам. Што мислите за ова??
     
  11. lebarka

    lebarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    26
    Јас користам контрацептивни пилули веќе 2.5 години и можам да кажам дека не влијаат на мојата тежина и моето расположение. Откако ги користам моите менструации не се болни, а и кожата на лицето ми се подобри. Мислам дека ако се консултираш со доктор не треба да се плашиш дека ќе имаш некаков негативен ефект од користење на контрацептивни пилули.
     
  12. celebrity

    celebrity Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    0
    eeee, kako li samo sakam da svr6i on u mene i da si napraeme edno bebence i da si se zememe...
    ama pameten mi e on, znae koga da si izleze i ne mi dava ni malce da osetam kako bi bilo koga bi svr6il vo mene.
     
  13. Pain

    Pain Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    45
    6 месеци ја користиме со дечко ми методава :) и досега ништо не се има случено односно немаме бебе :) така да доколку се е во прав момент нема причина за паника ... мое мислење позззз ;)
     
  14. Butterfly87

    Butterfly87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    634
    Пол:
    Женски
    Скоро 5 години ја користиме методава секако не стално, но често, успешна е до сега.
    А за контрацептивни пилулки исклучиво кај лекар ќе си прашаш, јас сакав ама по природа не можам да памтам стално кога треба .... и лекарот зашто ме знае дека сум таква не ми препорачува, вели прво морам да имам рутина на живот за да не ги заборавам ;)
    А кој може си уживка :P
    Поздраааав
     
  15. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    И јас би пиела контрацептивни, ама поради некои здравствени проблеми не можам. А кај и да е ќе почнеме со методава, зашто во последно време заклучивме дека воопшто не е исто. Ама мене многу ми е страв, па тоа не кочи.
     
  16. Butterfly87

    Butterfly87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    634
    Пол:
    Женски
    извини но би го жртвувала здравјето?
     
  17. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    Хмм па реков дека би пиела ама дека не можам. Значи не пијам и не би го жртвувала.
    Aaaaaa не мислев на пилулите на методата, туку на прекинатата ејакулација :)
     
  18. Butterfly87

    Butterfly87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    634
    Пол:
    Женски
    Лелееееее RainBow извини, дека пиша кај и д е ќе почнеме со методава, помислив ќе почнеш апчиња да пиеш, пребрзо прочитав не размислив извини.
    А за методава не се плаши многу многу. Прво многу е важно да му веруваш, да знаеш дека се грижи за тебе и твоето здравје, да прави тоа што и двајцата сакате. И секако важно е дали го правел тоа порано, зошто има машки кои понесени од моментот забораваат да го извадат....
    На почетокот правете го тоа исклучиво во неплодни денови за да си сигурна и додека не стекнеш потполна доврба.
    Јас не ги бројам деновите, но ние сме долго заедно и му верувам!
    Среќно и извини лошо што те сфатив!
     
  19. unknown

    unknown Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    8
    Колку години имаш и од колку почна да ги пиеш? И како се пијаат? Секој ден или...?
     
  20. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    Нема гајле,јас па не видов како сум го сврзала муабетот :lol:
    Него јас сум си многу паничарка, а за довербата нема проблем. Заедно сме си долго и ако на некој му верувам тоа би бил он. Затоа и почнав да се размислувам. Ај ќе видам што како ќе биде. Поздравче и до тебе ;)