1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Секс после породување?

Дискусија во 'Секс' започната од KiT, 2 октомври 2012.

  1. KiT

    KiT Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    1.257
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Ајде оние со искуство.. после 40 дна од породувањето смее ли да се има секс или треба повеќе да се почека? :D
     
    На Eli23 и Angelceto им се допаѓа ова.
  2. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    после 40 дена смее да се има односи ,пред тоа не е пожелно заради разни инфекции и најважно заради раната доле што е шиена може да ти испука и ајде па на шиење или ако се занемари може и така да ти зарасне ако не е толку во критична состојба да крвари сепак како и да е треба пазење ,и мажите нека се стрпат :lol: ако ние самите не се грижиме за нашето здравје никој нема :)
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    КИТ после породувањеможе да се има секс после 40 дена демек порано не може уствари и може порано зависи од тоа каков бил порагајот колку жената е спремна на однос најчесто се ненаспани и уморни па не им е до секс дојдено али половина од жените имаат односи и пред 40 дена еве јас пример крарев30 дена не бев шиена имав лесен порагај и некаде 32-33 ден имавме односи па што ми е ништо се зависи од желбата на двајцата
     
  4. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    heart.stealer да те исправам раната не е можно да испука после 10 дена од шиењето самата рана е зарасната и конците испопагани е сега до 10-15 дена не верувам дека некој ке се осуди на однос
     
  5. kristinaaaaa84

    kristinaaaaa84 Активен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    5
    pred 40 dena ne smee da se ima odnos treba da se poceka da se zemi molitva za bebeto a dotogas majkata treba da bidi cista (vo smisla za odnos).....не ви бега сексот гледајте си ги бебињата......pozzzzzzzzzzzzzzz
    [mod-kirilica:32h4fspa][/mod-kirilica:32h4fspa]
     
    На Мецаа91 и kuklaaa им се допаѓа ова.
  6. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Всушност медицински секс после породувањето се препорачува од кога ќе се направи првиот гинеколошки преглед. После престанување на крварењето, се оди на задолжителен преглед, каде се проверува што во каква ситуација е, по тоа се добиваат понатамошни инструкции/одобренија од гинекологот.
     
  7. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    може, и јас не бладам туку така пишувам од искуство не мое туку туѓо има секакви луѓе кои некои можат и да се осудат на вакво нешто мислејќи дека нема ништо да се случи кога и паднаа конците после некое време имала односи и малце на крајот испукало местото и по една недела пак имала односи и пак го разранила местото споро и зараснувало а таа не чекала мислам не е она крива има секакви мажи и сеа откако поминаа неколку месеци на секој однос првпат кога ќе влезе ја пецка ,и зошто да не веруваш? има секакви луѓе со разни сваќања и мислења ,може некој и се осудил и порано кој ти знае
     
  8. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.429
    Допаѓања:
    47.571
    Пол:
    Женски
    морам да бидам офф со коментаров ама WTF ????? :roll: :roll: :worried:hock: :worried:hock:

    Иначе мислам дека не се препорачува однос порано заради тоа што матка а и "пријателката" уште се прилагодуваат од шокот ако може така да се нарече што го доживеале за време на пораѓајот.Секако тука е и периодот на зараснување на раната која секако треба убаво да зарасне,можноста од инфекции бидејки нежно и осетливо е тоа место,а и болката.Сепак раѓањето не е мала работа , телото се соочува со големи физички промени и потребно е време да се прилагоди на тие промени и да се врати пак во нормала.
     
    На butterfly.mk и heart.stealer им се допаѓа ова.
  9. kristinaaaaa84

    kristinaaaaa84 Активен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    5
    незнам зосто ти е чудно ова со го написав а го написав од искуство,јас ко се породив ми рекоја дека треба да бидам чиста за молитвата а ако ми рекоја мене значи важи за сите жени . најдобро е да се распрасате пред да ме коментирате. влезете вцрква и прашајте со значи молитвата за бебето и дали мајката треба да е чиста или не. не мислев да навредам никој само го казвав моето искуство ....иначе јас имав секс после 3 месци оти бев многу сечена и многу шијана а нормално и стравот беше голем ......поз
     
  10. KiT

    KiT Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    1.257
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Јас уште малце ќе полнам месец дена од породувањето, задолжожително ќе чекам да поминат 40 дна, а за понатака ќе видиме, не знам дали да отидем на преглед после 40 дна.. некои жени одат некои пак не
     
  11. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Се зависи од тоа какво било породувањето нормално/царски, стресно или не ,од тоа дали родилката сеуште крвари или не,а најважно од се колку е таа спремна за такво нешто.Јас и со двете првиот однос после породувањето го имав после 40 дена ,можеби и повеќе ,затоа што не се чувствував спремна ,а и конците не ми беа паднати.
     
    На allann му/ѝ се допаѓа ова.
  12. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    јас земав молитва како и сите....
    крварењето ми помина по 1 месец и измеѓу имав секс...какво олеснување и лек за против стрес...
    искрено леонството ми е глуп заостанат турчизам ама ај да не се делам од останатите.........
     
    На thelittle17, didisi, verena и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    имавме секс точно 27 дена по породување,не бев ни сечена ни ништо,си излее само,не можев да чекам :D а за болење шо знам... малку првите пати ... пошо рачунај пред 30 дена излегло нешто а сега влага :clap: ама не чекав 40 дена :rofl:
     
    На allann и ADOKI им се допаѓа ова.
  14. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Искрено имав нели компликации со раната првите 2 месеци и не ни помислував.
    Па бев кај моите не бев дома, па и кога бев имав добиено се така некако не водеше кон тоа.
    Конечно после 4месеци од породувањето се случи и тоа.... :inlove:
     
  15. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    девојки речиси после 2месеца сношти имавме секс ама многу ме болеше исто како кога ја изгубив невиноста тоа страшно ме болеше на почетокот а потоа се си беше во ред е сакам да прашам дали нонстоп ќе боли така или? Инаку имав сосема нормален пораѓај и многу малку бев шиена, а раната ми помина за недела дена па не би требало од тоа да е
     
    На Dushi0102 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Дали сексот ви е ист по природно породување? Порано слушав дека жената се проширува после порагајот а сега го осетив и на своја кожа тоа. Па ме интересира дали со тек на време си се враќа на свое место, се стеснува повторно или вака ќе си остане :?: мм вика дека му е исто, но јас осеќам дека не е исто. Ме разбирате на што мислам :$
     
  17. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Јас се породив со Царски па сексот не ми беше ист речиси 4-5 месеци. Мене лично ме болеше иако немав природен пораѓај. Мислам дека е до хормоните и промените кои ги трпи телото. После извесен период се се враќа во нормала.
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  18. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Јас болки немам, а желбата е зголемена. Но чувствувам дека сум многу раширена , искрено како да имам отворена дупка иако скроз малку распукав на пораѓај, имав само 2 конци. Се прашувам дали некогаш ќе си се врати на старо??
     
    На anina му/ѝ се допаѓа ова.
  19. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Не си прави филмови и немаш дупка и не си многу раширена. Факт е дека во тие 40 дена се си доаѓа на свое место и шиеното нема ни да го приметуваш и ќе биде како порано.
     
    На thelittle17, anina и chocolade им се допаѓа ова.
  20. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.707
    Допаѓања:
    136.659
    Пол:
    Женски
    treba nekoe vreme da pomine da se vratis vo normala....isto se cuvstvuvav i jas i hormonite i zamorot igraat golema uloga....posle prviot porogaj prviot pat mi bese epteeen bolno dolgo vreme ne sakav seks .ovojpat ne me bolese ama i jas ne se cuvstvuvav isto ko prethodno...plus sega nekolku meseci imam i nekoi zdravstveni problemi hormonski predizvikani pa na momenti go zalam mm :D
     
    На chocolade и anina им се допаѓа ова.