1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Карадаj (Karadayi)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од LoOnyD, 18 февруари 2013.

  1. LoOnyD

    LoOnyD Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Серијава почнав да ја гледам само за да видам каква тематика има и морам да речам дека е добро осмислена, и сценографијата, времето на дејството, се е еден убав склоп што ме восхити и сега едвај ја дочекувам секоја епизода!
    Ми личи како хит да е во Турција ама не знам, а најискрено се надевам дека ќе ја пуштат поскоро кај нас, а и да не ја пуштат ви ја препорачувам да си ја гледате на нет зашто се наоѓа и со српски превод и со бугарски!

    [​IMG]
     
  2. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.192
    Допаѓања:
    25.594
    Пол:
    Женски
    Карадаи (KARADAYI)

    атер за главните актери ја претрчав 1 епизода,ама нешто не ме фати одма за око.и ако не се лажам во 1 еп.ја нема Берѓузар?? :?: или пак се појави ама како што скокнував сцени ја скокнав и незе :lol: можеби ќе и дадам пак шанса на серијава ;)
     
  3. A.Fenty

    A.Fenty Нов член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2012
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    124
    Карадаи (KARADAYI)

    а ќе може накратко за што се работи во серијава? :)
     
  4. LoOnyD

    LoOnyD Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Карадаи (KARADAYI)

    Ја нема, да! Таа е судијка во делото на тој што го уапсија, стариот, Назиф Кара!
     
  5. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.192
    Допаѓања:
    25.594
    Пол:
    Женски
    Карадаи (Karadayi)

    еве тука можи да се гледа серијава,до сега има 17 еп.поставено
    http://www.balkanje.com/search.php?keywords=Karadayi
    еве и некоја слика,многу се убав пар овој Кенан и Бергузар,и тука е онаа што ја глумеше Изабела во величенственион
     

    Прикачени фајлови:

    На BI-44 и LoOnyD им се допаѓа ова.
  6. LoOnyD

    LoOnyD Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Карадаи (Karadayi)

    Дејството се одигрува во 70тите! Фамилијата Кара се среќна и сложна фамилија! На денот кога главниот лик Махир треба да се сврши со девојка од маалото, се ќе се промени! Таткото и глава на семејството Кара, почитуван умен и стрплив човек, ќе биде обвинет за убиство што не го направил, и треба да му пресудат смртна казна за извесно време! На тој ден Махир (бунтовен но праведлив по природа) ќе се откаже од својот досегашен живо, само за да дознае кој е вистинскиот убиец и да го спаси таткаси од бесилка! Влегува во судот како адвокат на пракса и лажно се претставува под друго име, зближувајќи се со главната судијка на предметот од татко му и подоцна вљубувајќи се во неа! За цело време пробува успешно да ја наговори да пронајде други докази што водат кон вистинскиот убиец, незнаејќи дека убиецот е точно меѓу нив и успешно ѓи сокрива трагите што водат кон него!

    Тоа е основата , па се надевам дека ќе погледнете за што се работи и ќе ви се допадне иако и јас не бев нешто посебно изненадена од првата епизода, сепак продолжив да гледам и приказната ја доживувам возбудливо! ;) :D
     
  7. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.192
    Допаѓања:
    25.594
    Пол:
    Женски
    Карадаи (Karadayi)

    Како што реков пред неколку дена и така направив, и дадов 2 шанса на серијава (пак ради актерите)и го сменив предходното мое мислење :) навистина интересна серија признавам :$ од апсувањето на стариот па натаму почнува приказната и е многу интересна.моментално сум до 14 епизода,ама гледам на интернет само до 17 еп.ги има со превод,а јас се затрескав и сега ќе треба да чекам :@ а гледам скоро цел месец немаат ставено нова епизода
     
  8. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.831
    Карадаи (Karadayi)

    А на кој канал игра или само на нет ја има?
     
  9. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.279
    Допаѓања:
    101.237
    Пол:
    Женски
    Карадаи (Karadayi)

    на интернет ја има, не ја дават кај нас зашто е нова серија, сега почна да се емитува во турција. И ве молам до сите кои отварате теми за серии кои не се емитуваат на тв кај нас тоа да го наведувате во насловот.
     
  10. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.192
    Допаѓања:
    25.594
    Пол:
    Женски
    Карадаи (Karadayi)

    Има многу теми отворени за серии што не се емитуваат на нашиве телевизии,не зборувам само за турскиве туку општо,никаде во насловот не е наведено дека таа серија не оди на македонскиве тв.мислам нема потреба од километарски наслови :!: и си има пишано дека се надева ќе почни да се емитува и кај нас,а ако не препорачува да ја гледаме на нет,eте тука сите ќе сватат дека не се дава по нашиве телевизии :)
     
    На tace73 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Карадаи (Karadayi)

    За тие што ја имаат приграмата АТВ-а може да ја гледаат и оваа серија која минатата недела почна и игра од пон-чет во 22 и 20.ЈАс ја имам програмава ама сеуште не ми е загледан убаво, може понатаму ќе биде поинтересна.
    Инаку во главните улоги требало да бидат ТУБА БУЈУКУСТУН (АСИ) и КЕНАН (ЕЗЕЛ), ама во последен момент оваа улога и ја дале на БЕРГУЗЕЛ бидејќи и требало добра серија за да се врати повторно на екраните после паузата од 2 години.
    Оваа серија е една од најнаградуваните серии во Турција, прогласена за најдобра серија и Кенан за најдобар актер.
    http://www.atvbl.com/tvprogram/2013/07/18/karadayi/
     
  12. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Карадаи (Karadayi)

    Ми се допаѓа содржината,само не ја преферирам многу судијката т.е Бергузар ама јбг :lol: го гледам на Хајат плус го даваат,се надевам ќе го пуштат и кај нас :D
     
  13. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.279
    Допаѓања:
    101.237
    Пол:
    Женски
    Карадаи (Karadayi)

    Линкот ти е грешен.
    Еве го точниот
    http://www.atv.com.tr/

    инаку гледајте ја серијава прекрасна е.


    [​IMG]
     
  14. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Карадаи (Karadayi)

     
  15. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.279
    Допаѓања:
    101.237
    Пол:
    Женски
    Карадаи (Karadayi)

    Polsko се извинувам не знам дека има некоја таква теевизија а карадаи ја даваат на турската АТВ па затоа помислив. Инаку оди и на Hayat TV!
     
  16. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Карадаи (Karadayi)

    Ќе може некој да ја раскаже накратко серијава и дали ќе заврши среќно т.е. дали Махир и Фериде ќе бидат на крајот заедно?
     
  17. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.279
    Допаѓања:
    101.237
    Пол:
    Женски
    Карадаи (Karadayi)

    Е тоа никој не знае зашто серијата уште се снима. Вчера беше првата епизода од втората сезона .
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Карадаи (Karadayi)

    Сакам да го дадат и кај нас,мада си го гледам со превод :P ми се допаѓа филмот,има убава содржина
     
  19. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.192
    Допаѓања:
    25.594
    Пол:
    Женски
    Карадаи (Karadayi)

    Летово си ја запоставив серијава и конечно вчера продолжив да ја гледам,до 24 еп.сум,незнам како сум издржала толку време да не ја гледам серијава,секоја епизода е од интересна по интересна.И баш ми е мило што Берѓузар ја добила улогата,ако била Туба мислам не ќе можеше толку добро да го долови ликот на судијката Фериде,и со Кенан ми се нај убавиот турски пар :inlove:
     
  20. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Карадаи (Karadayi)

    Не се согласувам со тебе дека Туба и Кенан немаше да бидат добар пар, напротив јас мислам дека Туба многу подобро ќе ја одглумеше оваа улога. Се надевам дека во некоја друга серија ќе ги видам заедно

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]