ТЕМА: Сила (Sila)

  • Во оваа категорија се дозволени само теми од типот Наслов на македонски (Оригинален наслов).
  • Пожелно е при отворање на тема да се стави слика (постер) од серијата.
  • Ако сакате да откриете детали од содржината на серијата, користете го BB-кодот spoiler за да го поставите тој дел од вашето мислење како скриен текст.

Мислење 11 Фев 2013, 03:59

Сила е турска серија од 79 епизоди,снимeна е во периодот од 2006-2008 година
Актери:Cansu Dere, Mehmet Akif Alakurt, Zeynep Eronat, Menderes Samaniclar, Fatoş Tez, Fatoş Sezer, Muhammed Cangören...

еве кратка содржина(претежно) од првата епизода

Приказната за една млада девојка која како мала сопствениот татко ќе ја продаде на едно богато семејство во Истанбул,Сила знае дека овие не и се вистински родители,но не знае дека вистинските родители и се живи.Нејзиниот вистински брат Aзат ќе се заљуби и се обидуваат да избегаат со Нарин сестрата на Боран-Ага,еден од главните аги во Мардин, но нивниот план ќе пропадне. За да се избегне смртна казна, што е според обичаите во ова место Боран мора да се ожени со сестрата на Азат.Азат има уште една единаесет годишна сестра,но мајката не сака да ја мажи толку мала, па на крајот изборот падна на Сила.Џелил таткото на Сила и Азат одат во Истанбул да и кажат на Сила дека се живи но ја лажат дека нејзината мајка е на смртна постела и ја бара Сила да ја види пред да умре.Сила оди во Мардин да ја види мајка си и останува за свадбата на нејзиниот брат,не знаеќи дека во едно тоа е и нејзина свадба. На сила е принудена да се омажи за Боран-Ага, и од тој момент нејзиниот до тогаш прекрасен живот се претвара во кошмар...

Знам дека е уште една од многуте турски серии,но верувајте дека нема да зажалите ако ја гледате :!: моментално мислам се прикажува на хрватската Нова ТВ и се до 37 еп.мислам во Македонија се уште ја немаат прикажано,ако некој е заинтересиран може да ја следи на Balkanje.com
Прикачени фајлови
sila.jpg
sila.jpg (67.82 KiB) Разгледано 2371 пати
Аватар на корисникот
ane.bella

Зелено цветче
 
543224
Мислења: 870
Зачленет: 18 Јун 2011, 13:09
Локација: Somewhere Over The Rainbow
Слика
Meni je Shopping jedini DOPPING

Мислење 11 Фев 2013, 14:08

гледам многу ја фалат тие што ја гледале убава била серијата а и има доста интересна содржина би сакала да ја дадат и кај нас
Аватар на корисникот
heart.stealer

Жолто цветче
 
248429
Мислења: 1004
Зачленет: 10 Апр 2012, 16:01
Локација: во срцето на мојот сакан
Слика

Мислење 11 Фев 2013, 15:49

навистина е пре добра,уште од првата епизода почнува драмата :) нема врткање,содржината е оригинална,цело време држи во неизвесност,не е баш предвидливо да знаеш што ќе се случи понатаму, местото каде што е снимана серијава е прекрасно,и глумците се супер,макар што јас и не сум баш некој обожавател на оваа Cansu Dere,ама си ја бидува женската си глуми без мана.
еве линкови за гледање http://www.balkanje.com/browse-sila-videos-1-date.html

http://www.natabanu.com/serija/sila.html
Аватар на корисникот
ane.bella

Зелено цветче
 
543224
Мислења: 870
Зачленет: 18 Јун 2011, 13:09
Локација: Somewhere Over The Rainbow
Слика
Meni je Shopping jedini DOPPING

Мислење 12 Фев 2013, 10:15

искрено серијава ми е малака. Ја изгледав цела, на турски, уште пред две години. Ама вреди да се гледа само заради лепотанов

Слика
СликаСлика
Аватар на корисникот
nena2010

Жолто цветче
 
29591417
Мислења: 2545
Зачленет: 21 Дек 2010, 15:04
Слика

Мислење 13 Фев 2013, 18:23

А ќе ја даваат серијава, на Канал 5? Или на Сител? Кај? :talk:
Аватар на корисникот
Lella

Жолто цветче
 
27135792
Мислења: 1961
Зачленет: 02 Јан 2013, 23:07
Локација: На лулашка под облак ♡
I'm in a relationship with my cat. Not oficial. But, it's pretty serious.
..
Слика

Мислење 14 Фев 2013, 02:57

Lella напиша:А ќе ја даваат серијава, на Канал 5? Или на Сител? Кај? :talk:

не знам дали ќе ја даваат,за сега не верувам,а се надевам за брзо ќе им се згреши па ќе ја пуштат,многу е добра серија вреди да се емитува на некоја од македонскиве канали,ама како што гледам се збудалеја па и грчки глупи серии даваат |( ,така да можи на оваа никогаш нема да и дојди ред :( .моментално на Тв Нова хрватската игра
Аватар на корисникот
ane.bella

Зелено цветче
 
543224
Мислења: 870
Зачленет: 18 Јун 2011, 13:09
Локација: Somewhere Over The Rainbow
Слика
Meni je Shopping jedini DOPPING

Мислење 14 Фев 2013, 13:18

ane.bella напиша:
Lella напиша:А ќе ја даваат серијава, на Канал 5? Или на Сител? Кај? :talk:

не знам дали ќе ја даваат,за сега не верувам,а се надевам за брзо ќе им се згреши па ќе ја пуштат,многу е добра серија вреди да се емитува на некоја од македонскиве канали,ама како што гледам се збудалеја па и грчки глупи серии даваат |( ,така да можи на оваа никогаш нема да и дојди ред :( .моментално на Тв Нова хрватската игра

Што се однесува до мене не мора да ја даваат ни оваа ни ниедна друга зашто и онака ги уништуваат со синхронизацијата.
Аватар на корисникот
nena2010

Жолто цветче
 
29591417
Мислења: 2545
Зачленет: 21 Дек 2010, 15:04
Слика

Мислење 14 Фев 2013, 14:50

nena2010 напиша:
ane.bella напиша:
Lella напиша:А ќе ја даваат серијава, на Канал 5? Или на Сител? Кај? :talk:

не знам дали ќе ја даваат,за сега не верувам,а се надевам за брзо ќе им се згреши па ќе ја пуштат,многу е добра серија вреди да се емитува на некоја од македонскиве канали,ама како што гледам се збудалеја па и грчки глупи серии даваат |( ,така да можи на оваа никогаш нема да и дојди ред :( .моментално на Тв Нова хрватската игра

Што се однесува до мене не мора да ја даваат ни оваа ни ниедна друга зашто и онака ги уништуваат со синхронизацијата.

и ти си во право,значи колку и да се трудат со синхронизација не можат да го стигнат она оргиналното,а да не правиме муабет што овие нашиве не ни се обидуваат,на пример еден актер го позајмува гласот за 3 разлини ликови во истата серија |(
Аватар на корисникот
ane.bella

Зелено цветче
 
543224
Мислења: 870
Зачленет: 18 Јун 2011, 13:09
Локација: Somewhere Over The Rainbow
Слика
Meni je Shopping jedini DOPPING

Мислење 16 Фев 2013, 16:15

а можеби и има малку надеж да ја гледаме Сила и кај нас :?: или НЕ???
ама како и да е вреди да се види некоја слика на линков :$
http://www.tvpaket.com.mk/foto/1929-2013-02-16-12-27-28
Аватар на корисникот
ane.bella

Зелено цветче
 
543224
Мислења: 870
Зачленет: 18 Јун 2011, 13:09
Локација: Somewhere Over The Rainbow
Слика
Meni je Shopping jedini DOPPING

Мислење 16 Фев 2013, 23:03

ane.bella напиша:а можеби и има малку надеж да ја гледаме Сила и кај нас :?: или НЕ???
ама како и да е вреди да се види некоја слика на линков :$
http://www.tvpaket.com.mk/foto/1929-2013-02-16-12-27-28

Исто мислам :) И за ифет објавија вака на некои сајтови и се сетија да ја дадат ;)
Да се надеваме стварно би било убаво.. :inlove:
Аватар на корисникот
cansuuuu

Сино цветче
 
107116
Мислења: 199
Зачленет: 25 Ное 2012, 01:39

Врати се на Серии и емисии

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: LadyinBlack21, malecko5, Tanja03 и 17 гости