1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што подразбирате под мување?

Дискусија во 'Сингл' започната од kate16, 14 април 2010.

  1. kate16

    kate16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    0
    во ова денешно време уште што нема да се измисли :) така да ве молам со ваши мислења кажете што подразбирате под поимот "мување" дали може да претставува понижување... ??? :?:
     
  2. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Под „мување" како еден модерен поим подразбираме (барем јас) кога се бакнувате со еден партнер со кој не сте во врска. Којзнае? Можеби некој друг има поинаква дефиниција. Ама со сигурност не е понижување. Тоа во никој случај.
     
    На Twinkles, Jenniffer, Zalubenoto и 2 други им се допаѓа ова.
  3. SpoiledBaby

    SpoiledBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    890
    Допаѓања:
    302
    За мување дефиниција мислам како врска без никаква обврска онака само бакнување со партнер...
     
    На Twinkles, Dora-S, Maarija и 5 други им се допаѓа ова.
  4. kate16

    kate16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    0
    дада :) но почесто го практикуват машките, за разонода пошто не се они за "долги врски" :D
     
  5. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.747
    Допаѓања:
    32.112
    Пол:
    Женски
    Под мување подразбирам врска без обврски, само за разонода.
     
    На WildMk, Twinkles и Lyly им се допаѓа ова.
  6. Amore

    Amore Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    71
    Зависи и до годините. Кај тинејџерите само бакнување, онака без обврска, додека кај повозрасните може да се вклучи и сексот. Кај нас во Македонија, тоа со сексот не е многу популарно, ама во другите држави -да. Сепак мувањето значи да бидеш со некој, без да се обврзуваш кон него, туку само од задоволство.
     
    На duso му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.381
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Мување-да бидеш со некого чисто онака од мерак или од досада, најчесто скришно од другите :) И секако само бакнување, ништо повеќе.
     
    На Twinkles и Nine25 им се допаѓа ова.
  8. lylaby

    lylaby Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    631
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    Да се гледаш со некој но без обврска притоа да разменувате бакнежи можеби и да имате секс но без никаква обврска значи утредента кога ќе те боли глава ти излегла најголемата мозолка на чело :Dпр имаш пмс и сакаш да се пожалиш или истуриш на некој тоа нема да е дечкото со кој си спиела си се бакнувала или штотија знам вчера! :)
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  9. fairytale

    fairytale Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    24
    Се согласувам потполно со сите.
    Во никој случај не е понижување. Далеку од тоа. :)
     
  10. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    мување = ке се залапате неколку пати + ќе се испофаќате по телото малце....ќе си се опуштите и ќе си направите ќеф на душичката....се разбира без никаква грижа на совест и обврска....краткотрајно задоволство....да не кажам едновечерно....и во никој слушај не е лошо доколку сте млади и слободни :rofl: :rofl: :rofl:

    ова морав вака да го дефинирам поописно :lol:
     
    На LittlePinky, Monique995, 13Maca13 и 13 други им се допаѓа ова.
  11. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.216
    Пол:
    Женски
    Така е Гоу. Се сложуавам потполно. Уф ова мувањево ми беше модерно некое време, па на некои дури ни име не им знам.
    Ми се случи еднаш еден тип ме сретнува и ме поздравува како да се знаеме сто години, а јас немам поима кој е. И ме информираа другарките дека сме се мувале некоја вечер, а јас камен сум била, па не ми ни текнува дури :^)
    Среќа веќе ова не се случува :whew:
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  12. girl12

    girl12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    43
    Под мување подразбирам бакнување но без никакви обврски ..
    како што спомна суммергирл врска без обрвски :)
     
  13. elenadaceva

    elenadaceva Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2010
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    5
    ееее лапање ..драпање...и тоа се за една вечер..потоа или не се знаете или другари сте :rofl: или ќе се смува со некоја вашата другарка па леле и ја го муваф леле ова она...глупости...ама ич не ми е од мерак мувањето..јас сакам посериозни врски :D
    а ако се сретнувате почесто и се мувате без обврски тоа веќе сте 'in open relationship' ко што би рекол фб-кон :rofl: :rofl: :rofl:
     
    На Vaga03 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. LadyStyle

    LadyStyle Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    121
    Мување...
    Мување е пример кога си се свиѓате и сеа ти викаат другарите ај бе смувајте се...
    И коа ќе се смувате...тоа е бакнеж со јазик шо трае некои 3-4 секунди...тоа е мување според мене...
    А иначе сум слушала многу теории за мување,те на српски,те на ова,те на она...али оваа е онака попозната (ваљда) :)
     
  15. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Мување според мене е да си го истераш ќеифот за една вечер,а од утре како ништо да не било.(значи се се сведува на лапање и фаќање,никако на секс :!: )
     
    На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    мување - веза без обавеза :D :D ... па според мене се сведува на една или неколку вечери , бакнување без секс , иако во другите држави сексот за една вечер е се попопуларен. Но знам и девојчиња чии врски започнале со мување , еднаш ќе излезеш па уште еднаш сакаши така од мување ќе стане нешто повеќе иако не било така планирано ...кога се некого се чувствуваш убаво сакаш да го задржиш покрај себе :) сепак ни мене не ми е од мерак мувањето :D
     
    На Magnolija му/ѝ се допаѓа ова.
  17. LaChiquita

    LaChiquita Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2010
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    463
    Едно време мојава другарка се "муваше " со еден тип додека имаше дечко. И така тоа нивното мување траеше негде 2-3 месеца, јас секако знаев за нив двајца, дури и ги криев :sweat: (за тепање сум) ама тоа е. За мене мување беше што знам јас, бакување, галење, се, ама не и секс.
    Аферата помеѓу нив заврши, и една вечер бевме соберени со другарките и така пиејќи вотка (вотката е крива!) другарка ми почна да расправа како нејзиниот дечко немал редовен секс последниве месеци, а таа имала скоро секој ден! Мене пињето во грло ми застана. Искрено, се чувствував ко малоумна...јас мислев дека мување е лапање, ама ете, не било САМО тоа. како и да е, мој личен став е, ако не си во врска, мувај се, прави што ти душа сака. Ама мување како секс... е тоа некако не е мој избор. :?:
     
    На viktorija26 и ana-banana им се допаѓа ова.
  18. aquafortune

    aquafortune Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2010
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    23
    За мене мувањето е понижување,од причина што се сваќа како врска без обврска,но се прават истите работи како во врска.Дечко и девојка решаваат да се муваат,под изговор рано е за врска,не се знаеме,а се љубат,се сексаат.За мување го сметам една вечер помината со некој дечко и потоа се останува на поздравување во образ,на пријателски разговори.Подолгото мување сметам дека е понижувачко бидејќи јас треба да бидам во исчекување до неговиот повик,до неговата покана да излеземе,додека со дечко е различно.И плус се вљубуваме,ја нема онаа сигурност кога си во врска,се разбира зависи се од партнерот. :)
     
    На Street.chic му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Мувањето е одлична забава, ама може да прерасне и во нешто поозбилно, еве јас на пример со мојот сегашен дечко прво се мував, во тоа време јас имав друг дечко а он девојка. Ама ни се заарни заедно и раскинавме со овие и се фативме и ден денес одиме веке 8 години 8)
     
    На eleni982 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Pavlin4e

    Pavlin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    9
    Definitivno e taka, se slozuvam..........