1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зошто девојките чекаат машкото да го направи првиот чекор?

Дискусија во 'Сингл' започната од Tyrion, 20 април 2012.

  1. singer97

    singer97 Активен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2012
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    Така е се соглесувам со Аnia96 ... точно и девојката придонесува за однесуванјето на момчето .!
    Но сепак девојко ти биди паметна и ако плаираш нешто со ова момче не дозволувај така! За твое добро ! :)
     
    На Ania96 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ania96

    Ania96 Активен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2012
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    9
    леле SINGER омилен/а си ми ,секогаш ме подржуваш и ми даваш совети .ти благодарам
     
    На singer97 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Artist14

    Artist14 Активен член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    13
    Зошто да не дејствуваш,едноставно овој живот се состои од дејствуванја,ако постојано стоиш од страна и чекаш тој да ти пријде никогаш нема да ја почувстуваш среќата и задоволството,се разбира дека не треба да бидеш нападна, но зошто да не му дадеш некој знак, сепак зависи и од твојот став,доколку си многу горделива (како што сум јас) ќе чекаш нешто да се случи на среќа,што и не е баш добра идеја,а доколку не си толку горделива ќе стапиш во акција и ќе го добиеш посакуваното,ќе се задоволиш,а и да не добиеш ништо тоа е еден вид на искуство,наредниот пат ќе бидеш повеќе запознаена околу овој пристап...само не се разочарувај,па пиши што си направила ;)
     
    На Ania96 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ania96

    Ania96 Активен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2012
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    9
    Благодарам за советот артист овие денови ќе се обидам да му дадам до знаење дека ми се допаѓа , па ќе видиме што ќе се случи.многу поздрав
     
    На Decibel му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Spring17

    Spring17 Активен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    6




    И јас имав нешто слично,само што тој ме викна пред 3 години,и јас не сакав.... И сеа нешто почна да ми се врти низ глава,па јас го викнав и прифати ( т.е денеска треба да биде ДЕЈТОТ) :D стегај те палци. :inlove:
     
  6. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Зошто чекаат? Зашто се смотани, горди кобили, ете зошто.
    Таков ни е менталитетот - мора машкото прво да пристапи, мора машкото прво да ги започне муабетите околу предлог за врска, веридба, брак и ред други работи. |(
    Не е толку тешко женското прво да пристапи, ете јас пробав и не ме чинеше ништо, ами добив многу.
    Кај не сакав врска со мојот, на крај ми се допадна и сама му предложив, во стилот „да станеме официјални“ и да пробаме да ја одржиме врската онака како што сме терале и пред тоа официјалното.
    Не болеше, се разбравме како луѓе и сигурна сум дека го добивме тоа што и двајцата го сакавме.

    Мене ми е крајно глупаво кога вака стварно ќе подразмислам на темава, ама што е тоа е и тука е - сме се навикнале така и ќе тераме на истиот начин до Бог знае кога.
    За грев сме, секоја чест на исклучоците - ако ги има.
     
    На Decibel, Vitaly, Annath и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. SEKSI.BARBI

    SEKSI.BARBI Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2011
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    43
    :lol:
    блазесити :?: и јас би сакала да е така лесно ама не ми е баш а влјубена сум до бесвест :!: Но имам дога врска и се плашам ако ја прекинам врската да не останам сама а ако пробам нешто вака мислам дека во неговите очи ке бидам лесна девојка :envy: а иначе мислам дека и јас му се допаѓам ама не знам до каде би одела работава и затоа не почнувам ништо се плашам да не бидам повредена :u: Но и вака не можам нонстоп се карам со овој со кој сум во долга врска затоа што на моменти не можам да го поднесам а во другиов веќе 7 месеци сум лудо влјубена :inlove: не знам што да правам...
     
  8. sunrise17

    sunrise17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2011
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    17
    прва работа што ми било страф е да не ме одбие и да бидам повредена , но коа ќе размислам можам само да добијам , а и да изгубам не е крај на светот , во мојов случај јас сакам да го направам првиот чекор , бидејки сум заљубена во многу близок другар , не можам од негова страна да очекувам бидејќи е многу срамежлив , не викам дека и јас не сум срамежлива но сепак сакам да ја споделам оваа мала тајничка со него макар и послем да не биде истото пријателство што било :D
     
  9. owl-ribbon

    owl-ribbon Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    678
    Има машки што уште кога ќе ги видиш знаеш дека тие убедливо ќе го направат првиот чекор , но има некои друууууууууууугииииииииии :!: ШТО НЕ ГО ПРАВАТ ТОА.
    еве нешто што мене ми се случи :На фб ми пишува дека ме свиѓа а во живо не ми се доближува и кога излеговме беше ептен глупо веќе немаше што да се каже и јас како јас крејзи чајлд му се пуштив :D
     
  10. Marjan007

    Marjan007 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    3.926
    Треба нешто ние машките да сватиме дека девојките се пасивниот пол, а машките се активниот пол кога иде збор за првиот чекор......што значи сето тоа? Тоа значи дека секогаш би требало машките да го направат први без разлика колку и да се срамежливи, секој чуствува страв или пак несигурност кога се приближува на непознат но тоа е нормално.....само со искрена насмевка се ќе биде во ред......бидејќи никогаш не се случило барем во најголем број во случаевите девојка веднаш да те одбие кога ќе и пријдеш како што треба, девојките по природа се пријателски настроени, дружељубиви и никогаш нема веднаш да мавнат "корпа" се додека убаво не те запознаат и не ти ги прочитаат намерите освен рака на срце некои кои немаат никаков карактер и веднаш започнуваат како луди да се смеат и да си ја дигаат цената дека не си ти за нив дека се поубави ова она бла бла :!:
     
    На Victory15, Ilusionist, Ella.313 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Затоа што се`уште живееме во општество кое има сфаќања дека жената е крива за се` и каде што жената многу побрзо и полесно може да добие непожелна етикета, за разлика од мажите. Затоа што живееме во општество во кое се`уште сме дискриминирани и тн и тн и мора да бидеме претпазливи :D .
     
    На animegirl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Skromna

    Skromna Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    118
    .. :D .мислам проблемот е во нас самите..останало нели од правека и сега е така,жената е понежен и помил пол,мажите се тие што се силните и појаките.. :D однесувањето на машките е од секогаш се сметаат дека се над жените физички и во улога на јунаци,сакаат да ја изненадат девојката или жената да се борат за нејзината наклонетост и симпатија,па наоѓаат начини како до тоа,дали преку песни,стихови,други ситни поклончиња.... :D ..жената си останала така да чека да биде освоена и во сенка...сега во 21 век малку се променети работите сменети се улогите во општеството,жената изби во прв план рамо до рамо е со мажот и се чуствува јака и силна да ја превземи иницијативата во свои раце,што не секогаш успева, сеуште во свеста мажите носат дека ако жената прва им пристапи е лесна женска и сл... :envy: .за жал.... :envy:
     
  13. aways

    aways Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    660
    Имам покането еден фраер што ми се допаѓаше на кафе...потоа се мувавме и супер беше... но тој е мнато...сега со дечко ми што одам...тој го направи првиот чекор :D
     
  14. Dvolicen

    Dvolicen Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2012
    Пораки:
    1.431
    Допаѓања:
    3.485
    Премногу балкански,патријахално воспитани и за мене чудно гледање на работите е така.Сепак имам впечаток дека повеќе девојќи не го практикуваат тоа и едноставно не сакаат да си испуштат можност за да бидат среќни и да уживаат .Малце не ги разбирам оние така наречени пребирливи (не ваков дечко не таков - ЕРПА КАКОВ бе сестро :D ) .Мислам дека сите имаме свој критериум за личноста што ја сакаме или да биде барем приближно до тоа но да не знаеш што сакаш,туку да чекаш што ке ти се понуди е тоа е веќе за жалење |(
     
  15. vitomir

    vitomir Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    2.095
    Допаѓања:
    3.628
    Zatoa sto se plasat,toest gordosta da ne si ja narusaat,kako da ne jas ke mu prijdam ma nema sansi,a toa deka ke dobija etiketa deka se lesni toa se samo izgovori,samo tuka taka se razmisluva.
     
  16. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Во мојот случај, јас го направив првиот чекор но тој одлично ми ги разбра знаците. :lol:

    Да се појаснам, тој прв ме викна на кафе, но јас со некои работи индиректно му ставив до знаење дека ми се допаѓа. Сме си се допаднале де. :D
     
  17. stojanovskata

    stojanovskata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    121
    Прв чекор? :?:
    Па ако ми се сивѓа некој да би му дала до занаење некој поглед,покрет или нешто такво :$ али да му пријдам прва да го смувам или да го викнам на кафе(може и тоа али да не бидеме само ние двајца :D )
    Затоа постојат машко и женско..Ако е машко и има ''муда '' ќе го преброди стравот и да ќе пријде..не е толку страшно :rofl:
     
  18. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Затоа што немаме к*р. Извинете на изразувањето..

    Па машко е машко, се знае. Или пријди прв или ништо.

    А имам направено прв чекор кај машко, сеуште се каам. Ете затоа женските не треба да прават прв чекор. Прво и прво ќе ги сметаат за лесни, а второ може да бидете одбиени на некој и не баш фин начин.
     
    На stojanovskata му/ѝ се допаѓа ова.
  19. vitomir

    vitomir Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    2.095
    Допаѓања:
    3.628
    Има девојки што приоѓат,еве сега брзо мене ми се случило и се за почит,и така во неврзан разговор со неа ми кажа дека девојка која е сигурна во себе и знае што бара и каков тип на дечко и се допаѓа таа оди и се запознава со дечкото без разлика дали ке ја смета за лесна или не,ми кажа дека не ја интересира што мислат за неа,туку битно и е тој што и се допаѓа не сака да го испушти,интересна девојка,со став,свое јас,ова се цитирав самиот дека некој работи се менуваат кај нас.

    Пс Како да не ке си го изневерила.многу глупо размислување пд негова страна,а тој кога прв им приоѓа на девојките тие не изневеруваат а? Свашта,а и драго ми е што си била храбра chips.for.free,и нема правила за неверствата.
     
  20. chips.for.free

    chips.for.free Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2013
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    37
    Низ разговор така, дечко ми ми рече дека никогаш нема да имал ништо сериозно со некоја која ќе го направела првиот чекор. Ќе си мислел, чим на него прва му пришла, ќе пријде и на друг.. дека можела да го изневери..

    А од друга страна пак, не му текнува дека јас прва го викнав „да се прошетаме после школо, оти убаво е времето“ :$ па еве, година ипол сме заедно :lol:
     
    На SV1911 и vitomir им се допаѓа ова.