1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Белешките на Лајла Грејс и на неа сличните

Дискусија во 'Слободно време' започната од Miss-dior, 22 октомври 2012.

  1. AziskaStrslenka

    AziskaStrslenka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    412
    Допаѓања:
    3.509
    Пол:
    Женски
    Можела барем малку од малку,да припази на граматиката и да олабави со србизмите.
    Тоа дека рецепт за мекици е поинтересен и подлабок од нејзините дела,е веќе општо познат факт. Но,нешто што највеќе ме иритира кај нејзините нафрлени реченици без никаква смисла,е тоа што немаат апсолутно никаква емоција. За да си уметник,писател,сликар,било што... најважното нешто кое што треба да го имаш,се чувствата. Најстрашното нешто ми е површноста во нејзините зборови. Состојките на мојот шампон,на сите јазици,кои ги читам додека извршувам голема нужда ми предизвикуваат повеќе чувства од било кој нејзин текст.
     
    На CameliaMiller, ku4ence, Shmizzla и 3 други им се допаѓа ова.
  2. korejka

    korejka Активен член

    Се зачлени на:
    15 март 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Марија тако звана Лајлица ја знам уште од основно и девојчето отсекогаш си живееше во некоја нејзина бајка. :puke: Тој период беше популарна серијата "Млади бунтовници", а она се преправаше дека е па дури и сама си се викаше Миа Колучи... цело школо и цела населба ја мразеа,а она мислеше дека сите и љубоморат.Неколку пати се имаше случено девојчиња да сакаат да ја тепаат а она ке се заклучеше во собата кај педагогот и ке го чекаше херојот тато да дојде и да ја спаси,кажувајќи им на сите дека тато има пиштол и тешко на оној кој ке се обиде да и направи нешто :rofl: Беше опседната со еден тип во школо,1 година постар,нормално како и сите девојчиња на тие години му го знаеше распоредот на часови,го бркаше низ ходниците и училниците во школо ама нејзиното сакање беше еден тип на болест.Пошто знаеше каде живее,девојката навечер неколку месеци по ред во најладното со бунди,капути и чизми ќе седнеше пред неговата куќа и ќе набљудуваше кој што прави,кој влегува и излегува и кога се прибира дома нејзиниот сакан.Тука беа и љубовните писма кои му ги испраќаше дома.Сите знаеја за нејзината љубов према него,дури и он самиот.Он си имаше девојка а Лајлица беше цврсто убедена дека и покрај се он само неа ја сака иако дечкото ниту еднаш не и даде прилика за таквото мислење,отсекогаш бегаше од неа.Дури и се имаше и јавувано од говорница на девојката на симпатијата со закани за да го остави зошто инаку лошо ке си помине... Никој од девојчињата од нејзиниот клас не се дружеа со неа.Дури и песната за во алмонахот сама си ја состави пишувајќи дека била Миа Колучи и дека сите машки по неа вртеле глава(нешто во тој контекст,не се сеќавам баш најдобро)... Најлошо од се е што мајка и знаеше се,значи од шпиунирање на куќи,до јавувања и закани и во се си ја поддржуваше милата си ќерка! Значи не ја хејтам Лајлица,и посакувам искрено се најубаво,ама пошто ја знам од 11 години и знам каква беше и каква се замислува сега дека е стварно ми се :puke: од таквите девојки како неа!
     
    На Shmizzla му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    ^ По ова што го кажуваш, штом уште како дете така се однесувала, не е таа крива. Од дома ја воспитале дека таа е нај и дека никој не може подобро од неа и дека може да има се‘ што ќе посака.
     
    На Shmizzla му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    ^^
    Значи не дај Боже да некогаш станам популарна, ко ќе се појават моите "другарки" еве вака како тебе, и кажат се што знаат за мене од моја 10 годишна возраст па нагоре, крај ќе биде за "кариерата" ми светла, уште непочната. Замисли вака на интервју за работа да бараат мислење од сите другарки, пријатели, познаници, бивши, да кажат се што знаат за нас, за сите глупости што сме ги правеле уште кога со мрсули сме оделе по улица.
    Можеби Лајла пишува глупости, не знам, не ја читам, понекогаш само ја отварам темава и наидувам на некој нејзин "бисер", и за пишувањето имате право да ја критикувате и да и се исмевате колку сакате, ама со вакви ниски удари се ставате на многу подолно ниво од неа. Засрами се.
     
    На blonde_supergirl, andreafeminaa, Aryana и 4 други им се допаѓа ова.
  5. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Па и Миа во серијата беше разгалена и сноб, имаше другарки на нејзино ниво. Овие два лика се разликуваат само во другарството.
     
    На Shmizzla му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Cvekjence

    Cvekjence Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    201
    жално е да се поистоветуваш со ликот на Миа Колучи, жално е...

    Штом оваа Лајла Грејс стигна да биде меѓу најпродаваните, едно ќе кажам RIP за сите современи македонски книги / или RIP младата читателска публика.
     
    На Shmizzla му/ѝ се допаѓа ова.
  7. korejka

    korejka Активен член

    Се зачлени на:
    15 март 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Значи јас и Марија никогаш не бевме другарки за јас да сум таков гад и да ги издавам сите нејзини мали тајнички.Ова јас што го знам го знаат сите нејзини врсници и поголеми генерации од школо и од населба...
     
    На Shmizzla му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    хехе ете од кај и доаѓала инспирацијата за вакви извонредни дела.. :lol:
     
    На Shmizzla му/ѝ се допаѓа ова.
  9. sonce555

    sonce555 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2014
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    Ич ама баш ич не ми се свиѓа книгата, значи ја зедов исчитав неколку страни и утредента одма ја вратив во библиотека....катастрофа, си мислев дека кузнај шо ќе биди ама б*лшит :D
     
    На Shmizzla му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Florenca

    Florenca Активен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2013
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    44
    Пол:
    Женски
    Пошто знаеше каде живее,девојката навечер неколку месеци по ред во најладното со бунди,капути и чизми ќе седнеше пред неговата куќа и ќе набљудуваше кој што прави,кој влегува и излегува и кога се прибира дома нејзиниот сакан.Тука беа и љубовните писма кои му ги испраќаше дома.

    Читајќи го ова а и од останатото , се гледа дека ти си и била една од " поблиските другарки " . Сеуште неможам да се начудам како можеше да изнапиш вакви глупости . Кога јас ќе се сетам какви глупости сум правела во тие години , а и моите другарки ми доаѓа само да се изнасмеам. А за тебе немам зборови , освен да кажам засрами се. Каква ли си и била ти другарка , и колку ли омраза и злоба се крие позади ваков лик да изнапише случки од детството , кои можеби сите сме ги поминале , се со цел да се оцрни една личност.
    Значи не ја хејтам Лајлица,и посакувам искрено се најубаво,ама пошто ја знам од 11 години и знам каква беше и каква се замислува сега дека е стварно ми се :puke: од таквите девојки како неа!
    Незнам само кој би поверувал во оваа твоја реченица дека и посакуваш се најубаво :puke:
    На крају краева кого ли го интересира што правела Лајлица во детството. Ај молимте ако имаш информација кажи ни и со кој дечко што правела :headbang: :headbang: :headbang: мизерија . Твојов пост многу повеќе ми кажува за тебе одколку за Лајлица.
     
    На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.558
    Што знам, девојкава што пишуваше за Лајла па и не ја обвинувам.
    Можда на прв поглед се мешаат личното со тоа што го твори, ама од друга страна нејзините творби се олицетворение на нејзиниот карактер.
    Кога она има дрскост да мисли дека е квалитет и да е нескромно убедена дека е навистина добра, зошто па и да не се напише вистината за тоа која е навистина. Онаа смешна узречица - знам те пушко кад си пиштољ била не е за џабе.
    Колку луѓе вие познавате кои биле грди пајчиња, а денес повторно се грди пајчиња, но се прават дека се лебеди и при тоа ви е смешно?
    Епа тоа...

    Нејсе, хронично глупо ми е девојчево што никад не би добила поправен. И баш ми е девојче. Има некои суштества од женски род кои никогаш нема да добијат назив - жена, девојка... епа она е една од тие. Па и убавината нејзина веќе ми преоѓа во нејобјаснива грдоќа... не знам како да објаснам, оно убава е, ама ... не е... ваљда некој ќе ме разбере.
     
    На CameliaMiller, Paradox, Mishela и 8 други им се допаѓа ова.
  12. Florenca

    Florenca Активен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2013
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    44
    Пол:
    Женски
    Изгледа овде девојкиве на 11 год. го слушале Шопен и читале Хесе а никако , ни случајно не биле заљубени , и не правеле глупости.Браво. Еве јас на пример ќе си признаам дека сум била од оние грди пајчиња , па кога бев пиштољ и јас бев заљубена и незнам колку пати дневно вртев со точакот околу куќа на симпатијата , и сите знаеа дека сум во него заљубена ама тоа е , на тие год. не сум знаела да сокријам. И писменца сум му пишувала , анонимно де. За среќа и моите другарки имаа такви симпатии, па си сед тешевме една со друга. Смешно е да кажеш за некого " еј не ми се прави некој , те знам на 11 год што правеше". Незнам што ви е на вас. Стварно не сте ми јасни. А тоа дали она е успешна или не денес , која сум јас или ти да оценуваш. Она си издаде книга која за неполна година ја продаде во 5000 изданија , и си заработи 5000 евра најмалце , и никој не им стави пиштол на нејзините обожаватели да ја купат книгата. И не ми паѓа на памет да се ставам јас изнад нив и да им кажам што треба да читаат , а што не. А дали е убава или не , за мене е ирелевантно . Грдотијата или убавината секој си ја носи во себе.
     
    На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Cvekjence

    Cvekjence Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    201
    Florenca, па не го сфаќај тоа толку лично, ова е сепак форум а на оваа тема се истураат сите што сметаат дека Лајла не вреди и нормално сите пикантерии од нејзиниот живот се добредојдени, з
    ошто така е со човек кога ќе стане познат. Никој сигурно не ја оцрнува јавно, туку пред нас кои читаме. Дури и девојчето што кажа за нејзиниот живот, анонимно го кажува тоа на анонимен форум. Што е толку проблем?

    Секогаш повеќе се читаат таблоиди и жута штампа отколку реални проблеми, како војни, убиства...На крај краева кој сака такви лоши вести, секој сака да си го одмори мозокот и да си ја задоволи радозналоста со некој трач муабет. Јас кога и да се видам со другарка ми од средно или другарка од факултет ја прашувам ејјј кој се омужи сега? Интересно ми е, трач - онака безвезно разменување на муабети кои и не мора да се точни.

    А девојчево Лајла, стварно била луда Дилајла и нас (еве пример мене лично) отсекогаш ме нервираа таквите како неа, кои како мали се фалеа со постариот брат или сестра во школо, или еве татко во примеров. Уште толку им го собиравме после школо...Оваа уште ко мала се занесувала и уште се занесува до небо, и е непријатно НЕПРИРОДНА. Извини ама таквите извештачени артистки никад никој не ги сака.
    Deal with that!
     
    На Shmizzla и tessie им се допаѓа ова.
  14. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    А јас се си мислам дека Florenca е некоја која и' е другаЧка на Лајлица, ако не е и она лично и персонално тука на форумов.

    Само онака, лично мое мислење... :?:
     
    На Shmizzla му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Ама најсмешни ми се овие што ја бранат Марија дека била продавана... абеее, и паштетата е продавана, па сите знаеме каква е, од што е.
     
    На Paradox, tirkenbal, gingerchild и 6 други им се допаѓа ова.
  16. Cvekjence

    Cvekjence Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    201
    е така де... ние тука само си ја хејтаме ништо повеќе :D
     
    На Shmizzla му/ѝ се допаѓа ова.
  17. MissSpark

    MissSpark Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.287
    Пол:
    Женски
    Мене Лајла ми е типично девојче чиј поглед вришти за внимание. Од оние што сакаат да се истакнуваат и што самопоуздано се убедени дека се најдобри во тоа што го прават. А тоа може и да е тапа жива.

    Не знам колку е начитана и колку треба да чита, ама имама наидено на некои нејзини текстови у стил ‘го глеав ме глеаше, леле, ау, патки, шатки‘ Петто за шесто поезија. Или проза, шознам шо пишува.

    Таргетна група си има, и затоа комерцијализацијата на книгата добро и дошла бидејќи пребидејќи, на девојчиња кои тек сеа добиваат пеперутки у стомак им е интересно да читаат секаков вид на исповеди од тој вид (колку и да се имагинарни, и глупи). Истотака и тетки кои шо читаат 50 нијанси на сиво, може да се пронајдат у невините текстчиња на Лајла. А може и девојчиња со ограничен капацитет на уживање на добра книга 20+.

    Каква она била порано, или каква е, шо знам, не ми е тема на дискусија. Девојчето е познато по тоа шо пишувало блог, па издало книга, и мислам дека на тоа шо она го пишуе треба да се сосредочат сите дискусии. Во спротивно ова би станало трачална, нели.

    Не ми се допаѓа, затоа што на погрешен начин ги претставува оние работи кои што секоја тинејџерка треба да ги доживее. Се замислува малце Горјан Петрески, и никако, како и никој од овие новиве квази поетчиња не можат да ги доловат моментите кои што сме ги доловували ние во Марта или Споменка кога сме биле малечки.
     
    На WarriorAngel, AziskaStrslenka, viviette и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Shmizzla

    Shmizzla Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2014
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    21
    Јас не мислам, туку тврдам дека Florenca е Лајна Грејс!
    Намерно прави некакви правописни грешки за да се прикрие...
    Го жалам девојчето и го молам да созрее!!! :envy:
     
  19. Shmizzla

    Shmizzla Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2014
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    21
    P.S. И да престане да пишува!!!!! :puke:
     
  20. rainbowec

    rainbowec Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    5.083
    Пол:
    Женски
    И јас се сполетав да ја купам книгава и искрено џабе си ги фрлив парите.
    Ги читав тоа постовите на страната на фб и онака убаво се напишано ама очекував дека тоа се извадоци од книгата што има приказна која што ќе се развива со текот на читањето... а не текстчиња од по 1-2 максимум 3 страни!
    Ете ја земав и што, не ја прочитав ни до пола и ми стои само така за украс ми фаќа прашина.
    Има некои на коишто им се свиѓа книгава и онака ПОЛУДЕНИ се по неа, али не разбирам баш зошто... Сепак секој со ствар на вкус... :^)