1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Плетење

Дискусија во 'Слободно време' започната од creshicka, 11 октомври 2011.

  1. Melany.Macedonia

    Melany.Macedonia Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    67
    па порано убавезно ја гледав баба ми и многу сакав да научам ама никогаш не успеав..
    кога ќе ми треба нешто баба ми е тука ;)
     
  2. 1-Lady-in-red

    1-Lady-in-red Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    44
    знам да плетам и се научив од многу мала,имав желба и научив,баба ми ме учеше :D но навистина ме мрзи да земам да плетам блуза или нешто слично со кое ќе изгубам повеќе време,плетам ракавици,капа,шал или нешто слично за кое нема да изгубам многу време :D Абе мрзаа ... :P
     
  3. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    За цена не знам да ти кажам.Само знам дека иам плетено монистра и со баба ми елече.Некако ги мотав тие иглите и ке напраев нешо ама сега нишо не се сеќам.Само школо дома од дома школо и да сакаш нема да научиш :D
     
  4. kitty.lover

    kitty.lover Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    351
    Жал ми е што не научив, а обожавам плетена облека. За тоа баба е задолжена :D
    Како мала ме научи да везам,ама плетењето ми се виде покомплицирано и немав време да учам, имав улица која чекаше да биде истрчана.
    Планирам летово да научам!
     
  5. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.877
    Допаѓања:
    102.891
    Пол:
    Женски
    Кога бев мала , мајка ми секогаш ми плетеше блузички , елечиња , фустанчиња , и тоа во најразни бои , преубави работи , но еве јас се заинтересирав да научам истото да го правам и за мене пред се за ќерка ми , денес мајка ми ми покажуваше навистина некако комплицирано ми се виде ама почетното го сватив некако утре продолжувам , се надевам за брзо време ке научам како што треба и ке сплетам нешто , па ке ви поставам слика ако успеам :)
     
  6. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    КОНЕЧНО си најдов кука за плетење. И тоа не една туку 3 во различни големини, од Лидл за 1 евро. Изгледаат вака и се со големина 8.0, 9.0 и 10.0. Розево, сино и зелено е мојот сет. :wasntme:

    [​IMG]
     
  7. DrenkaC

    DrenkaC Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2011
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    105
    Игли за хеклање има и на зелено пазарче и на Бит Пазар. Овие твоите се баш интересни бидејки се проѕирни.
     
  8. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски

    Да, многу се интересни бидејки се шарени и за мерак да хеклаш. Инаку не сум од СК. па затоа ми беше тешко да најдам, ама следното доагање ке купам. :)
     
  9. Micheleljubov

    Micheleljubov Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2012
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    2.939
    Јас знам да плетам, ама не излегува убаво како на баба. :( Некако петлите исто ги плете, а кај мене едно поголемо, едно помало, едно лево, едно горе.. Хаос. Битно има шалче. :D
     
    На La Stilla му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ines.h

    ines.h Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    18.856
    Само што се начив нова плетка (благодарение на сестра ми )и си сплетив шал. :muscle: .
    Како сум ја совладала ткр на битпазаљр по ново клопче вуница. :D
     
  11. Bubamaricka

    Bubamaricka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    1.131
    Допаѓања:
    2.126
    Јас уште од мала научив да плетам со чингалаке со баба ми, па плетев мали како чаршавчиња за дома :lol: А пред извесно време научив да плетам и со игли, како се засилив на почетокот само плетев. Сега некако послабо, ама барем знам како :lol:
     
  12. gentle.girl

    gentle.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    250
    Знам да плетам ама не баш убаво..
     
  13. Katerinceee

    Katerinceee Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    814
    Допаѓања:
    1.230
    Пол:
    Женски
    Сега учевме во школото да плетеме по предметот Вештини за живеење а јас помима си немам како се плете.Одгоре,оддолу и никако не излегува... :rofl: :rofl: :rofl:
     
  14. Soldier

    Soldier Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    78
    Знам да плетам,научив од баба ми.Знам некогаш кога ке ми текне да земам волната и иглата и до почнам да плетам,ме опушта. :)
     
  15. Wild-GirL

    Wild-GirL Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    1.266
    Допаѓања:
    1.258
    Како мала многу се интересирав, и научив да плетам. Но, од тогаш помина многу време, и веќе сум заборавила.
     
  16. Heartbeat

    Heartbeat Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2013
    Пораки:
    382
    Допаѓања:
    270
    Пол:
    Женски
    Само обичната плетка ја знам.
     
  17. B.Bulka

    B.Bulka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2013
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    842
    Ееее баш ми е ќејф за темава, сега прв пат ја видов :) Инаку јас уште како мала на 7-8 години прв пат фатив игли во раце :D имав другарка малку поголема од мене, и нејзе баба и ја учеше да плете, па покрај неа и мене ми покажаа. Ми стана интересно, па почнав да ги прашувам моите баби и они ми покажуваа некои плетки, арно ама тоа беше некој период додека помине меракот и толку :D Последниве години повторно ми се роди желбата за плеткарање, поточно имам потреба да направам нешто интересно, да бидам креативна, па така ова спонтано дојде. Најчесто гледам клипчиња на youtube (од таму и сама научив да плетам со една игла, оние чингелачки што ги викаат), и си плеткарам по дома кога ми е досадно. Обично за Велигден плетам онакви корпички за јајцата, многу се декоративни, зимно време си плетам и калци, нешто како балетанки за по дома, и ред др работи :lol: како некоја баба се чуствувам , ама барем ме исполнува. А материјал обично земам од бит пазар, во продавницата спроти полицијата ;)
     
  18. FeminkaDoKraj

    FeminkaDoKraj Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    49
    порано знаев,бидејќи баба ми ме научи,но заборавив веднаш и планирам пак да ја натерам да ме научи бидејќи обожавам такви работи! :)
     
  19. naughtygirl

    naughtygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2013
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    100
    Знаев да плетам,баба ми ме научи ама одамна беше веќе сум заборавила.Инаку многу плетев. :swear:
     
  20. Mahidevranfan

    Mahidevranfan Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    2.063
    Пол:
    Женски
    Знам да ја платам само обичната, многу сакам да научам разни други плетки :P Кога ќе бидам кај баба на гости подолго, има да ме научи па што сака нека биде :D