1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Плетење

Дискусија во 'Слободно време' започната од creshicka, 11 октомври 2011.

  1. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.067
    Допаѓања:
    44.035
    Пол:
    Женски
    Знаев да плетам,како мала ја терав баба ми да ме учи и секогаш научи-заборави. Сакам пак да ја терам да ме учи, шиењето и плетењето ми се интересни работи. :)
     
  2. Keri

    Keri Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    1.398
    Пол:
    Женски
    Неодамна мајка ми ми покажа како се прави тоа и во слободно време си се релаксирам. Полека до шалче :D
     
    На La Stilla му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Azzra

    Azzra Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2013
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    60
    Во последно активно се занимавам со плетење...заразно хоби ми стана, капчиња, шалчиња, чевлички за синчето што го очекуваме ^^ благодарение на денешниве туторијали на јутуб, многу убаво е објаснато и многу брзо научив да плетам...разни плетки, модели за се и сешто се наоѓа!
     
  4. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Секако дека една модерна девојка треба да знае да плете, бидејки се повеќе се враќа во мода рачната изработка. Плетам уште од основно школо и не само калчунки, туку и елечиња, џемпери.... Исто така знам да плетам миленциња, кои се ставаат под стаклото на масичките и слични места, кои се плетат со мали игли многу по различни од оние за џемпери. За жал денес младите немаат интрес ниту да го научат плетењето, а камоли да носат плетени работи, мислат дека е срамота да се носи тоа. Се надевам за едно 40 год кога ќе отидам во пензија ќе се врати во мода домашната изработка и плетењето ќе ми биде уште еден извор на средства. Оној што знае да работи повеќе работи нема потреба да се плаши за својата егзистенција.
     
    На La Stilla и Saricko им се допаѓа ова.
  5. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.640
    Пол:
    Женски
    ко сплетив еднаш еден шал..тенок,тенок така стеснат со должина од 15 цм хахах(помал беше ве лажам) и се откажав од сонот да си направам сама шал..жими шалот никаков :D
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  6. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Ова беше еден од моите обиди за рачна изработка уште како дете,ама потоа згасна.Не дека немав желба,но личноста која ме поттикна,мојата баба, повеќе не беше во можност да ми биде учител за плетење.
     
  7. bubamara12345

    bubamara12345 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    610
    Плетење-убав начин за релаксација. Убава вештина во секој случAај. Јас лично не знам да плетам, а мислам дека и никогаш нема да научам. Баба ми се трудеше да ме научи ама ништо од бизнисот. Хехехх секоја чест за тие што знаат да плетат. Можам да кажам дека плетењето е еден вид уметност и буквално од ништо можеш да направиш нешто.
     
    На La Stilla му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Lovy1

    Lovy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2013
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    820
    Пол:
    Женски
    Баба ми и мајка ми плетат.
    А јас еднаш демек да пробам да се научам ама ништо :D
     
  9. Pretty123

    Pretty123 Активен член

    Се зачлени на:
    16 април 2014
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    7
    Кај мене беше:
    -Учи,Заборави
    Денес учам,утре појма немам кај треба конец да ставам :P

    Ама сега сум експерт за плетење 8)
     
  10. cute-32

    cute-32 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    346
    Пред 1 година баба ме научи да плетам (за школо требаше :D ) и тогаш баба кога ќе земе да плете и јас со неа интересно ми станува ]:) :D
     
  11. Elena-123

    Elena-123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2013
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    322
    Ќе може да ми кажите начин на плетење ама без игли,туку со раце само..Почна сезоната па да си сплетам нешто во слободно време..Ако може некој туторијал преку слики,па и со игли нека биди!!Секако ќе се пробамее..сакам да си сплетам шал или капа..фала ви однапред..чекам брз одговор!:worried:!:* 8-| :*
     
  12. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Ххахахха смешна пи дојде темава.
    Во мое време, налиии немаше компјутери и девојката кога ќе се мажи треба чеиз да има.
    Море гоблени се везеа на панами, по шеми, таписерии од волница и воедно и миљиња да плетеш.
    Имавме и предмет по домаќинство. Абре брате да ме убиеш како со 2 леви раце посебно тоа плетењето со Koral 40 тенок конец, миленце за под- над телевизор ,за на масиче ццццц кога ќе ми текне ќе си пукнам од смеење. Ете до ден денешен не научив да плетам, а мајка ми уште плете некои елечиња, шалчиња јас трупец останав.
     
  13. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Еве ти неколку инструкции за плетење со игли

    [​IMG]

    [​IMG] [​IMG]
     
    На La Stilla му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Ова е убав туториал за плетење без игли , само ќе треба да купиш што подебела волница. Ако живееш во Скопје, на Битпазар има една продавничка каде има волница наменета токму за овој начин на плетење.
     
    На La Stilla му/ѝ се допаѓа ова.
  15. srhsejbsk

    srhsejbsk Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    1.591
    Допаѓања:
    9.360
    Пол:
    Женски
    Зар и за ова има тема ахах :rofl:
    мене тетека ми ме учеше, интересно ми беше ама сеа ми здосади :D
     
  16. Elena-123

    Elena-123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2013
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    322
    Добро е штом имаа.. :D Фала ви многу за туторијаливе,ако знаете уште некој напишете!:inlove:
     
  17. barbiegirl.24

    barbiegirl.24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    4.452
    Пол:
    Женски
    Знам да плетам малку, ама прво да ми го започне некој и после океј е.
     
  18. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.845
    Допаѓања:
    133.023
    Пол:
    Женски
    Треба време и нерви за плетење, а јас ги немам и двете. Башка не е исплатливо. Поефтино е да си купиш шал отколку вуница за да го плетиш, па и да ти се развлече после перење. Ме тераше баба ми да пелтам милеа, да сум имала за на регал, за на тв ... а бе глупости. Сеа коа више никој не става милеа само ја зезам дека едино шо може да напраи со нив е у некој музеј да ги оснесе, антика се. Па гоблени некој да ме тера да везам, јок бре не иде у предвид. Тоа е занимација на една стара генерација, на едно минато време. Ние сме далеку од тоа.
     
  19. Capricorn96

    Capricorn96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2014
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    407
    Пол:
    Женски
    Јас си плетам секогаш кога имам време, искрено некако ме опушта не е лошо за релаксација. Сестра ми пак работи, мислам заработува од плетење и нема што не може да направи не дека ми е сестра ама и нема рамен :clap::l:
     
  20. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Порано имавме една книга, мислам дека беше на српски јазик, и имаше што како се плете, па вакви плетки, па такви и онака се заинтересирав, ама бев премногу мала.