1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вашиот утрински ритуал

Дискусија во 'Слободно време' започната од maca99, 1 март 2011.

  1. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Како изгледа вашето утро? Во колку почнува вообичаено ,и иимате ли некои посебни навики што си ги правите секое утро?
     
  2. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Јас кога сум на работа станувам во 15до 7,едвај и тоа |-) ,ставам кафе-турско,трчам во вецето се мијам,се враќам во кујна, кафето готово,си го носам во мојата соба -го оставам на огледалото кај што се шминкам,се облакам (навечер си спремам што ќе носам ,која чанта и што ќе ставам во неа)и додека ми трае шминкањето си го пијам кафенцето.инаку секогаш ми е пуштена утринската на а1 на тв,онака од навика,да видам какво ќе биде времето и бидејќи има саат па да се ориентирам :)
    7,30 искачам од дома,7,40 имам автобус-оп 8,10 на работа отварам ;) тоа е тоа отприлика а викендите се друга прича,освен секоја втора сабота-кога сум на работа
     
  3. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    767
    Па секое утро одма по станување се знае во ВЦ :lol: Не е некој ритуал али ајде :) Потоа одам назад в соба и седнувам до парното да се одморам од спиење малку (ова обавезно го правам :$)Потоа пак во ВЦ каде следува миење,средување,па после се преслекувам зашто мразам да седам дома по пижами :!: Потоа одам в кујна и си правам или милкшејк или си топлам млекце со мед или пак ладно нескафе.После тоа седнувам пред компјутер и се релаксирам на фемина,гледам новости на фб (си ја мразам оваа навика за фб-то |( )а можно е и да зборувам на мобилен истовремено.
    Вака е кога сум на школо од поручек и кога сум дома.А кога сум од сабајле е тогаш само што не уклучвам компјутер и си дремам пред греалка со топол пијалок :) Друго е се исто
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  4. IndieGirl

    IndieGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    707
    се будам. почнувам да се жалам како тоа многу ми се спие и дека не сакам да одам у школо. одам до веце. се враќам во соба и си пуштам телевизија и пијам сок цеден. потоа се облекувам и се чешлам и во пет за осум трчам накај школо. :)
     
    На чупето* му/ѝ се допаѓа ова.
  5. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Eве го мојот ритуал :rofl: прво се будам,го земам :mp: да видам колку е :o: ,станувам,ја земам керка ми,слегуваме долу да смениме памперс,пуштаме тв,варам вода,правам :coffee: седнуваме на фб-фемина 10мин :rofl: после фрламе валкани пампери надвор и проверуваме пошта.после се средувам и почнувам со домакинските работи :bug: |(
     
    На чупето*, unlucky и zhap4e им се допаѓа ова.
  6. spellbound

    spellbound Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2010
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    1.482
    Станувам, се мијам, се облакам, местам книги, и одам во школо..и секој ден истото :worried:
     
    На dolly.doll му/ѝ се допаѓа ова.
  7. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Едно три пати стискам snooze (минимум), после одам до WC нели потреба си е, го мијам лицето со ладна вода и преминуваме на следното ниво.
    Е ова ниво е вистински ритуал, си пијам средства за подобрување на имунитет, потоа јадам (обично интегрален ориз со мед) и обавезно пијам една чаша чај или сок од цвекло, јаболко и морков. Не можам да ви доловам колкава е чашата, можеби и 0,5l hahaha :lol:
    Eee после јадењето повторно пијам, ама витамини.
    Сега одиме на следната фаза- дотерување. Фенирање на косата (доколку е потребно), шминка задолжително (бар пудра, руменило и римел)......И сето ова обично за 1 час, понекогаш ми се чини невозможно :lol: затоа и многу често сум во брзаница (можеби да не стискам 3 пати на snooze, ќе бидам поусогласена во трката со времето) :$
     
    На Angelche му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Dafnee

    Dafnee Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    1.927
    РИТУАЛОТ УГЛАВНОМ се состои од отварање на очите..
    ПРИБИДЕЈЌИ некогаш знам и мижечки да стигнам до тоалетот.
    Легни си вечер покасно, стани си наутро порано... Слиплес ин Скопје ми е филмот. СкроЗ.
     
    На JoxyTheFreak и sesilija им се допаѓа ова.
  9. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Ех, тоа видиш...
    Ке отворам очи некако, стандард околу 10, со исклучоци до кај 8, т.е. 13, земам :mp: да погледнам да не не спиел некој заради мене евентуално. Стискам плеј на лаптопов :P седнувам дури да се крене, да одморам од спиење, се уклучува све комплет, проверувам некој и таму да не не спиел заради мене, па одам да се мијам. Кревет нормално - не местам, зашто нема логика да местам, кога вечер пак ке го растурам, а има многу покорисни начини на трошење на истоимената енергија. :fubar: Ставам водичка за зелен чај и се враќам на компјутер. Нормално, не се преслекувам дури не треба да одам негде или некој да дојде (да не ми ги видат пижамите, ке се заљубат па на зарек може да фатат и да ми се скинат, пу пу скраја било)
     
    На izabela.nik, anabel-a, zhap4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. De-lovely

    De-lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    9 септември 2010
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    932
    Станувам наутро, одам во wc, излегувам и стојам пред плакарот едно 10 минути, едно зашто не знам што да носам, друго зашто пред очи не ми се гледа, трето затоа што плакарот ми е катастрофа испревртено се внатре... Стојам така и зјапам, зјапам. И едно време ќе ми текни, ќе се разбарам едно- друго, и ај некако ќе се снајдам ќе земам што ќе носам. После тоа земам козметиките и в дневна (зашто таму топло е ). И ај некако ќе се средам. И гледа Ди ловли... пак задоцнила за на автобусссссс. Чантата по мене и трчам, трчам.... и одвај некако го фаќам автобусот. И влегувам внатре и пак заспивам. До Битола така, до факултет. И секој ден има се жалам на колешките како овие од агенцијава се нездрави порано автобусите идат од тоа што треба.... Ахам :^) . И секој ден така.... :)
     
  11. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.724
    Допаѓања:
    122.047
    Eдвај станувам :( иако го местам алармот во 10 до 7,дечко ми секогаш ме буди :devil: има навика да се тушира пред идење на работа,па така и јас морам да станам во 6,сакала нејќела,и да си дремам додека не зазвони мојот аларм...потоа стандард -веце,шминкање,облачање-спремно све одвечер,утринска на а1 :D ,и потоа срцето веќе има направено средно турско кафенце ,си го пиеме и прво мене ме остава па тој продужува на работа :)
     
    На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Ретко станувам рано наутро (откако не одам на работа), ама како и да е сепак тоа ми е утрински ритуал.
    Се будам после 11 секогаш :lol: си лежам пола саат во кревет, така да се одморам од спиење, и за тој пола час се стискам за мочкање, а откако ќе одморам - трчајќи по скалите надолу во вц да се олеснам.
    Понатаму се знае-миење, четкање заби, средување на косата да не личи на гнездо :D Веднаш потоа полначот и компјутерот во раце и правец во дневна на топличко. Додека се уклучува комјутерот си ставам млеко да ми се стопли и си ги сервирам пред мене житариците и медот.
    Потоа уживам прегледувајќи што има ново. И то е то, останатото понатаму спаѓа во попладневни ритуали :D :D
     
    На izabela.nik му/ѝ се допаѓа ова.
  13. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Немам некој посебен ритуал станувам и одма правец wc на мочкање и миење :D потоа се враќам да си ја средам собата и денот може да започне :)
     
  14. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Кога станувам рано лута сум на цел свет и сите околу мене :lol: Затоа со никој не правам муабет рано,рано :)
    Откако ќе станам, после многу одложувања на алармот, трчам од ваму до таму, зашто немам време за ништо.Ама прво е купатилото, после се облекувам, се шминкам и кога има време земам една ацерола и пијам Несквик.Порано имав навика и лажичка мед ама сега не ми се сака некако.
    Колку сакам да можам рано да станувам, па на раат да си се истуширам, полека со мерак да си се спремам, а не се во брзање и нервоза.
    Јас кога ќе имам фирма, ќе се работи од 11 :D
     
  15. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    Мене на Блонд ритуалот најмногу ми се свиѓа :lol: Ехххх...
    Мене алармот почнува од 20 до 6 да ми ѕвони, па додека да станам ме фаќа 6. После едвај станувам некако, директива во вц, миење, средување, чантата и трчам до автобуска, пошто секогаш некако успевам да закаснам :wasntme: И така секој ден.
    Освен кога сум слободна еднаш во десет дена, тогаш поспивам до девет :)
     
  16. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Едвај некако станувам, мочкам, се мијам и лека полека одам до дневна. :D Ја пуштам печката да дува некаде на 25 степени се прилепувам до неа и буљам во часовникот. :D Тоа се едно добри десет минутки, т.е. додека не забележам дека доцнам :D Потоа набрзинка се облекувам, мијам заби, крема, римел и џомка да ме нема. :D
    Додека пак кога сме на распуст е веќе друга приказна. Мама ме буди кога се враќа од работа, а секогаш кога влегувам во дневна викам „Добро утро“, намерно, бидејќи ги нервира кога го кажувам тоа во четири попладне. :lol:
    Потоа останува: :lol:
    [​IMG]
     
  17. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Само еднаш во неделата станувам во 7 и тоа е најпроклето тешкиот ден.
    Инаку станувам околу 10 или 10:30 часот. Уште неизмиена одам да ставам кафе и додека кафето се вари јас одам во вц, се мијам, бутам леќи во очите и се чешлам.
    После тоа како човек си пијам кафе, додека седам до парното. Има тука некои 15-тина минтути како ги пуштам мислите на пасење, чудно е што може да ми текне посабајлечки.
    Процесот на облекување е 10 минути, а на бирање акцесорис 15.
    И тоа.
    :)
     
  18. sweetheart10

    sweetheart10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    159
    Епа ај и јас да си кажам..
    Станувам во 6 и 30..Одам во WC, се мијам, чешлам, лосион ставам и кремече :)
    потоа се облекувам и ставам парфем и понекогаш малку аксесари(рачен часовник или малецки обетки).
    Пијам млекце и трк на училиште 8) :lol:
     
  19. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    Ви имам во неколку наврати спомнато за моите ужасни почетоци на денот, ама пак некогаш и не е толку лошо.
    Алармот ѕвони во 5 и 15 , некогаш будна го дочекувам некогаш едвај ќе се убедам себеси да се извлечам од постелата до кај 5 и 30...ако сум расположена и решителна се да завршам на време.Со едното око отворено одам кон бањата, ги мијам забите, се соблекувам истовремено.Кратко се туширам, се облекувам, ја чешлам дивата грмушка, се шминкам често и погрешно ставам вишок од нештото и изгледам као наказа на дневна светлина, фаца предозирана со коректор во погрешна нијанса- очаен потег да се сокријат подочниците.Ја пеглам униформата.И трчам по автобусот.Некогаш ми бега некогаш чичко возач е трпелив и знае дека ќе дојдам :D Ете ја големата грда болница( лудница ) сива зграда.Соблекувалната е влажна и валкана , студена.Во подрумот, до кујната од која се шири непријатна ареа на батаци.По скалите горе ....и лудилото почнува..
     
  20. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Мојот утрински ритуал зависи од тоа која смена сум на работа.
    Ако сум прва смена станувам во 4:30,прво уклучувам кафе-матот па продолжувам каде и царот оди пешки :lol: ,следи миење на лице,заби а ако е пожешко може да влезам да се истуширам.
    Си правам дупло еспресо и седнувам да видам што има по интернетот,така си седам лезетски си пијам кафе со 2-3 цигари,па спремам нешто за јадење на работа а и каснувам нешто малку колку да не пушам на празен желудник.После ќе се чешлам,ќе се нашминкам(пудра,римел и сјај)си ја облекувам униформата и седнувам да пијам уште едно кафе :lol:.Работата ми е на 5 мин возење од дома така да излегувам околу 5:45 за да стигнам до 6 на работа.