1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отворање на свадбата - класично со валцер или нешто друго?

Дискусија во 'Свадба' започната од Hopeful, 16 октомври 2010.

  1. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    сега во саботата бев на свадба, и ги повикаа младенците да ја отворат прославата со танц и ја почнаа со песнава, имаа таква убава кореографија,што сите бевме збунети(позитивно),ама буквално никој не им пријде,ги оставија да играат.
    песната беше прекрасна
    http://www.youtube.com/watch?v=zADvgUe_e94

    А одкако завршија, музиката најави: а сега ги покануваме и останатите гости заедно со младенците да го одиграат валцерот,потоа значи следеше валцерот сите играа, и веќе натаму си продолжи веселбата

    како и да е прекрасно беше
     
  2. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Сакам да си биде со валцер, но не да ми пуштат некој песна што ја пуштаат на секоја свадба, јас ќе си изберам песна. и целата свадба сакам така да биде. Нормално, во духот на традицијата ќе си ги истераме ората, а потоа за забавниот дел, повторно песни за кои ќе се договориме со идниот сопруг.
     
  3. LaBella

    LaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    1.083
    Пол:
    Женски
    На Hopeful му/ѝ се допаѓа ова.
  4. s.t.e.f.a.n.j.a

    s.t.e.f.a.n.j.a Нов член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    51
    кај мене ке е класично а пошто една 2 братуцетка има студио за модерен балет кај неа одевме на цасови и спремивме валцер на класична музика до шпага на крајот и груги работи ама јас и он везбавме јас 10 години балет а тој 10 години хип хоп
     
  5. Hopeful

    Hopeful Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.467
    И моја. Многу ми е интересен танцот, несекојдневен, а и песната многу ја сакам. :)
     
    На LaBella му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Lola-M

    Lola-M Популарен член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2011
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    536
    Е,да...кога ќе се спојат балет и хип хоп - валцерот мора да е совршен!Сосе шпагата заедно!
     
  7. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Сакам нешто налик танго ко за почеток, на Inside of you од Infant Sorrow во изведба на Петко. Малце е луда цела песна, ама наша си е, од Петко за мене.
    И нејќум тетки, вујни, стрини и дечишта да се вртат окулу нас, сакам пригушено светло и јас и тој да го одиграме нашиот танц. А после тоа може и еден класичен валцер на Од овој ден за да им помине меракот на сите.
     
    На Hopeful и Trendafilka им се допаѓа ова.
  8. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Ќе се самоцитирам на темава, зашто не сум го сменила мислењето и ќе додадам дека песната на Владо Јаневски - Од овој ден, која стана неверојатно клише, мене лично ми е и прилично глупава.
    "Од овој ден, ти си ми единствена" - во превод, ноќеска имав стриптизета на ергенската, и ја буткав главата у цицки, ама од овој ден... ти си единствена...
    |(
    Зошто сите ја бираат оваа песна се прашувам?
    :^)
     
    На Veki4kaa, eleni23, JuLleE и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^ Зошто не сите тоа така го перцепираат. :)
    Од овој ден = денот кога ја крунисале љубовта
     
  10. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.386
    Пол:
    Женски
    На enna90 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Еве предлози и од мене, за сите кои сакаат нешто поразлично од класичниот валцер

    за сите црнокоси:
    http://www.youtube.com/watch?v=PEyHlNDfGDI

    http://www.youtube.com/watch?v=cNiKe-m0FJk

    за сите што се викаат Ивана (невести)
    http://www.youtube.com/watch?v=rKwY-Efk ... re=related

    И уште една песна ама неможам да ја најдам на you tube>
    Бакни бакни ме нежно ќе сум твој,чувај ме милувај ме ти, несакам ноќва за нас знај да има крај...
     
  12. Hopeful

    Hopeful Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.467
    Се согласувам со Трендафилка и Најубава - и јас сакам првиот танц да го играме сами. После на наредниот кој сака нека стане, ама на првиот никако!
    Со време ќе им кажам на сите да си знаат, да не се изненадат ако ги натепам :D .

    Се изнасмеав со описот на Трендафилка за „Од овој ден“, ептен сликовито :D , ама навистина така е, демек до вчера што сакав правев, со 100 одев итн ама од денеска не. Глупава ми е песната од толку многу што ја форсираат.

    Јас би избрала некоја песна на двајцата што ни е убава, некоја наша, за нашиот танц, а после и за тој сите кај што ќе играат пак некоја убава, асална.
    Инаку, многу ми е интересно кога невестата прво почнува да игра со нејзиниот татко, па после некое време тој ја предава на зетот. Да беше татко ми жив, вака би направила.


    ^СноуКвин, ова е песната, „Бакни ме“ од Сашка Петковска.

    http://www.youtube.com/watch?v=Cu3ZPLXc6-4
     
    На babybelle, Paloma18 и Trendafilka им се допаѓа ова.
  13. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    По избор на мм, свадбата наша ја отворивме со Savage Garden - truly, madly, deeply.

    Инаку првиот танц го изигравме сами, така е на секоја свадба што сум била, а на наредната песна/танц се придружуваат најблиските па на третата стануваат и останатите гости.

    http://www.youtube.com/watch?v=US-ZgUr3xQY
     
    На Hipster, Rubiii, Hipica и 4 други им се допаѓа ова.
  14. bumbuleya

    bumbuleya Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2012
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    105
    Јaс сакам да танцуваме на некоја песна што сами ке ја избереме. Што ке има некое знаечење за нас. Првиот танц сакам да го играм со мм а вториот со татко ми.

    Леле луѓе јас незнам како ќе се одделам од татко ми. :sweat: Кога ќе ми текне на тоа ми се одмилува и мажачка и се’ :tmi:
     
    На veronikaveronika му/ѝ се допаѓа ова.
  15. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Bitter се гледа дека не живееш во Македонијава, па овде што музика засвири "Забавата може да започне", одма скокаат комшии и остали парови до трето колено ти се плеткаат низ нозе, те чешкаат по рамо, те плескаат по газ. Со други зборови те убиваат у поим.
    Или барем така било на сите свадби каде јас сум била.

    А за да немам нервози, пошто Петко ќе ми пее ќе нагласи, ќе каже, незнам што ќе напраи, дека некќеме гужва додека иде нашата песна, ја пишав претходно. А после за да овие горе споменати квази танчери ги покажат своите способности нека свират нешто комерцијално, свадбарско и сл.
     
  16. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    ^Еј ќути знам како е :lol:
    На брат ми свадбата беше во Скопје, само што почна музиката за првиот танц, уште младоженците што се вика не заиграле 3245982 парови на подиум :@
    Брат ми навикнат од тука мислел сами ќе го одиграат првиот танц остана со забезекната фаца :rofl:
    А мене во рок од 10 секунди ми дојдоа 300 загрижени роднини да ме прашаат што сум се лутела затоа што не сум била на подиум :x
    Абре луѓе, нивни ден е, нивни прв танц како брачен пар затоа не сум на подиум :swear:

    Малце офф ама никогаш не сум ја сфатила таа потреба од 500 души на свадба, што ќе ти се, нема апсолутно никаква шанса со 500 луѓе да живееш толку добро па да сакаш да ја споделиш својата радост со нив, е после им се заебува свадбата е ќе се заебе кога имаш вишок од најмалку 300 луѓе кои не ги боли уво за тебе.

    Инаку мене да ми го препуштеше изборот мм за песна за отварање на свадбата ќе беше:
    http://www.youtube.com/watch?v=RF0HhrwIwp0

    Мм се закани дека ќе се разведе од мене ако инсистирам на песната :rofl: срамота било wuss :D
     
    На najubava2010, imelda и Hipica им се допаѓа ова.
  17. Hopeful

    Hopeful Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.467
    Пред две години бевме на свадба кај едни пријатели кои живеат во Америка ама тука ја правеа свадбата. Младоженците си ја имаа избрано песната You're still the one од Шанаја Твејн за нивниот валцер и сами го играа. И како за чудо никој не стана :clap: .
    Дали луѓево видоа дека никој друг не станува, па никој не стана, дали конечно станаа совесни, или нешто друго била работата, не знам. Ама навистина беше поубаво отколку да се мафтаат уште милијарда други парови наоколу. После тоа свиреа уште 1-2 песни и тогаш станаа и другите ама првиот танц си го изиграа сами.
    Може рекле дека сакаат првиот валцер да го играат сами, ама па на 300-400 души не верувам дека им кажувале посебно, може на нивните само па се раширило низ луѓето :?: .

    А за бројот на гостите, 300, 400, 500 итн, што е многу многу е. Не може со толку луѓе да сме толку блиски и да живееме толку добро. Ај, кога ќе ги земеш роднините, блиските пријатели, нека се соберат 200 максимум, ама 400-500 претерано е. Барем за мене. :?:

    http://www.youtube.com/watch?v=KNZH-emehxA
     
    На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
  18. I.vana

    I.vana Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    40
    Што мислите дали е во ред за танго да се избере песна која во оригиналот ја пеат машки и женски вокал, а на свадбата да ја пее само пеач? Дали ќе фали женскиот глас? Јас сакам да започне со I want to spend my lifetime loving you, или со A Hole new world, само незнам како би звучело??
     
  19. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Сестра ми имаше многу убаво отварање на свадбата, ја отворија со оваа песна :

    http://www.youtube.com/watch?v=JDcuRgk-JEI&ob=av3n
    Многу беше убаво немаше класично влегување со пиење на шампањ туку тие влегоа, го пригушија светлото и почна да танцуваат и интересни беа балоните што почнаа да паѓаат.
    Ептен беше убаво тоа што првиот танц сами си го одиграа и просто бевме изненадени од гостите никој не почна да игра додека не заврши песната туку стоеа од страна и гледаа. Прекрасно беше и според мене и така треба првиот танц да си го одиграат младенците
    Е после на втората песна
    http://www.youtube.com/watch?v=O5vig7lxUo8
    сите почнаа да танцуваат :)
     
    На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
  20. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925