1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депилација на раце

Дискусија во 'Тело' започната од Vesna89, 4 декември 2009.

?

Ги депилирате ли рацете?

  1. Не

    155 глас(а)
    25,2%
  2. Да

    459 глас(а)
    74,8%
  1. Sunday-Rose

    Sunday-Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Абе и јас понегогаш си ги депилирам рацете, ама пробав и со восок и со депилатор и уште веднаш кога ќе се издепилирам, ми се појавуваат бели то4ки како оте4ени малку, и после тие 4ешаат, па за ден-два ќе се смират, па после црвени брунки4ки ми се појавуваат, а и4 не знам од што така, мислам знам и други што се депилираат па не им се прави така како на мене.. ај ако знае некој неш нека каже, ина4е си ставам одма и пудра и се ама пак не бива....
     
  2. katrin96

    katrin96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2011
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    9
    јас си ги депилирам со депилатор,пошо иам многууу :D
     
  3. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    Сакам да бидам средена, а не како мајмун.
    Не сакам да ми биде срам да се соблечам по кратки ракави. Непријатно ми е кога ке видам некој со куп влакна на рацете, посебно тоа да е женско.

    Да, се депилирам на рацете, обично кога одам на кометичар, некогаш и со крема ги вадам.
     
  4. FlameFairy

    FlameFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    197
    Утре одам на депилација на раце, прв пат! Боли? Има ли многу црвенило?
     
  5. butterfly.93

    butterfly.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    655
    Мене не ме болеше многу. Мала е болката се трае.
    Не ми излезе ни црвенило, ништо, а дома се депилирав.
     
  6. anab

    anab Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2010
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    55
    па од прв пат боли малку,а за црвенило зависи од кожата каква ти е,а и да имаш ќе ставис пудра и се ќе биде во ред :)
     
  7. GreenEyes

    GreenEyes Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    44
    ја си немам таков проблем :) бели и мали се + потемен тен имам :) абе мераци :rofl: :)
     
  8. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Да ,ги депилирам рацете, најчесто со восок, а некогаш со машинка. :)
     
  9. Lovely

    Lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    1.262
    Допаѓања:
    1.057
    Пол:
    Женски
    Не ги депилирам често. Понекогаш ги фаќам со депилаторот, но ретко зошто ме боли а + не ми се мн изразени.
     
  10. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Се направив пред 3-4 дена со депилатор. Ме болеше малку. Ама после тоа внатрешниот дел од лактот ми се нафрли со ситни црвени бубулички кои на сонце приметив дека се воспалуваат. Сега малку ми се посмирени.
    Мислите дека од депилацијата е тоа?
     
  11. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Сигурно ти е од депилацијата.
    Јас најчесто на рацете се депилирам со топол восок, некогаш и со ладен и редовно после тоа ми се појавуваат вакви ситни бубулички, но после ден-два се смируваат. Нормално е тоа, сигурно имаш чувствителна кожа.
     
  12. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Не да имам чувствителна кожаа... :worried: Се нешто и се случува, неможе мирна да си седи. |(
    А да те прашам тоа ладниот восок каков е? :)
     
  13. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Секси, да не си излегла веднаш на сонце после депилацијата? Пошто не се препорачува веднаш, знаеш нели, особено ако е јако сонцето :worried:

    Знаеш ти имаш чуствителна кожа, и мојата е чуствителна ама внимавај затоа што на рацете е за два степени почуствителна кожата.
    Јас исто со депилатор обично се депилирам, но обично тоа го правам навечер, и веднаш потоа ставам бебешка пудра на целите раце која многу ја смирува кожата а плус до сабајле има фора да се одмори кожата.

    Ставај и сега бебешка пудра на тие мозолчињата кои ти излегле, би требало да помогне ;)

    И моја препорака, немој со восок сама, особено не со чуствителна кожа. Или кај козметичар или пак ако сакаш по дома многу подобра варијанта е шеќерната паста, чијашто убавина конечно ја открив и јас :)
     
  14. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Ставај им бебешка пудра,иако ќе почекаш некој ден да ти с е смират.и мене ми се појавуваат последен пат 2 недели ми стоеја :( ама ништо страшно ;)
     
  15. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски

    Па можеби некаде после половина час или после еден час излегов. Околу 4 попладне беше. :worried:
    Инаку одма откако се издепилирав јас ставив хлорафеникол лосионот за лице што е, зашто целата рака ми се направи со црвени точкици - оние точкици влакната каде што биле. Мислиш дека од лосионот е?
    А како се прави шеќерната паста? :angel:
     
  16. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    А? Молам? Хлорамфеникол после депилација? Ау Секси тепам!
    Па јак е тој премногу! :worried:

    Не не, и грешката е плус таа - пола саат после депилација си излегла на сонце, јас барем мислам. Дупла сервис грешка си направила :D

    Слушај вака, сега сериозно, нареден пат депилирање навечер, кога знаеш дека веќе нема да излегуваш, ставаш бебешка пудра и оставаш раце у мирување, никакво сонце, никаков хлорамфеникол.

    А за шеќерната паста имаш цела една тема, погледни таму се е објаснето, да не одам оф топик тука ;)

    И биди умна нареден пат, чу? :D
     
  17. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    За ладниот восок-мислев за депилација со ленти. И ти препорачувам да не се депилираш сама, туку да одиш на козметичар. И не смее веднаш после депилацијата да се излегува на сонце, треба да помине барем еден ден за да се смири кожата.
     
    На maleckataa му/ѝ се допаѓа ова.
  18. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.275
    Допаѓања:
    101.187
    Пол:
    Женски
    за да ти поминат црвеите точки земи од аптека кантарионово масло и намачкај се навечер, а можеш и со балсам од невен. Не е скапо а делува. И убави ти кажаа погоре никако депилација па одма на сонце. Јас немам осетлива кожа, фала богу ама сепак пазам на тој момент особено во лето.
     
    На maleckataa му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    833
    Допаѓања:
    399
    Јас се депилирам со машинка, и супер ми е мн долго ми тре може по 2 месеци, и ептен ми се изретчени... А најсупер од се е што ич не ме боли :D
     
    На maleckataa му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Ket.Rin

    Ket.Rin Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2011
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    970
    Досега се депилирав на раце, како и на нозе со вит лентите и мислев дека тоа малку боли. Кое малку бе, вчера бев кај братучетка ми (козметичарка е), ме депилираше со ладен восок од оние во кантички, е тоа стварно МАЛКУ боли. Да си легнеш да спиеш, она да те депилира, мислам дека нема да осетиш ништо :D