1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Непријатни израстоци, тртки или брадавици

Дискусија во 'Тело' започната од bluberry, 15 ноември 2010.

  1. InnaA.B

    InnaA.B Активен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    3
    Jas sakam da prasham za kako da se izlekuvam megu nozete..malku sum debela i koga odam na sukna ili fustance mi se trijat nozete i dobivam kako akni megju nozete..koi ako se irtiraat strasno pecat..mozebi sum ja zgresila temata :worried: no imate li nekakov sovet ?
     
  2. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    Ова што го опиша ти е чест проблем кај пополните девојки кога носат сукња или фустан.Решението е секогаш предходно да си ставиш пудра-обична бебешка ,талк-на местата кај што ти се тријат нозете.
    Поздрав.
     
  3. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.006
    Пол:
    Женски
    Јас имав тртки на устата, и бев ги горев со течен азот, и ми поминаа, но сега пак ми се појавија на раката, многу непријатно изгледа и кога го допреш гребе, дали може да ми кажете некој начин за да исчезнат? Благодарам однапред
     
  4. InnaA.B

    InnaA.B Активен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    3
    da ama koga veke gi imam..kako da gi izlecam..osven ako ne nosam sukna i fustan :))
     
  5. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    ^
    Преку ден како што ти кажа stetoskop, ќе ги измиеш нозете убаво сабајле и чекај да се исушат целосно па стави си бебешка пудра. Ќе ти помогне да не се разрануваш повеќе. Кога ќе си легнеш пак измиј го местото и намачкај крема што е за црвено газе за бебе, или таква како за сипаници некоја, да не те чеша местото и да не ги отвориш раничките чешајки се во сон. Стави си перниче меѓу колената кога си легнеш. Преку ден исто гледај да „диши„ местото колку може.
    Ако не поминуваат и се мислиш дали треба да одиш на лекар, тогаш оди, оти може треба да ти препише некоја стероидна или антигабична крема.
     
  6. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Јас уште од мала имав брадавички на прстите и долги години ме мачеа.Одев по разни бајачи што се не направив, ама лекот бил едноставен.Еден ден дојде тетка ми и кога ги виде зеде да ги поплукува и да вика `сега ги гледам уште еднаш да не ги видам` и така неколку пати. Јас не верував дека ќе ми поминат бидејќи претходно се пробав, но за големо чудо за неколку дена забележав како се повлекуваат а за еден месец тие целосно исчезнаа.Требало да ги поплука некој што некогаш бил задавен во вода.Можеби некој може да ти помогни на овој начин ако не побарај медицинска помош.
     
    На theboy му/ѝ се допаѓа ова.
  7. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420

    Еве да си се само цитирам, јас би ти препорачала со гелов на Галафарм. :)
     
    На iloveyou29 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.868
    Допаѓања:
    34.155
    Пол:
    Женски
    Јас бев на дерматолог и ми препорачаа горење имам брадавички на лицето ке може ли да го користам гелов или не е за лице?
     
  9. esperansa777

    esperansa777 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2012
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    1.858
    Пол:
    Женски
    јас имам на главата блиску до челото како топче поткожни и тврдо и како да ми расте а исто имам и погоре во косата,знае ли некој што е тоа и како да се отстрани?
     
  10. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    Дали гелот од Галафарм смеам да го земам на своја рака?
     
  11. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Јас така направив, откако сите препораки од оние професионални и полупрофесионални лица се покажаа неуспешни.
     
  12. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Јас со гелот на Галафарм си ги излечив израстоците на прстите на нозете, оние што се прават од тесни чевли со текот на времето и изгледаат како плускавци, само што остануваат :^) Такви имав на прстите на двете нозе. Не знам дали се тие т.н. курје око, ама сеедно, гелот е единственото нешто што успеа да ме спаси.

    Исто така, пред некоја година ми се појави и една мала брадавичка на малиот прст од левата рака. Ставив два-три пати од гелот и ми се исуши, стана како корка, па потоа ја искорнав со нежно влечење. Се изненадив колкав корен имаше. Грозно, знам :puke: ама поентата ми е да потенцирам дека гелов сосе корен ги вади тоа чудата :D

    Енивеј, гелот на Галафарм е наменет баш за израстоци, тртки и брадавици и проверено делува. Во зелена амбалажа е, и иако пишува дека е за нозе, јас како што кажав го користев и на раце, па немав никакви несакани дејства :)
     
  13. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    Девојки да ви кажам само дека Галафарм се затворила и гелот го нема повеќе... :( Јас го најдов во една аптека што му имаше останато.
     
  14. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.119
    Допаѓања:
    14.348
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите...вака...на двете големи нокти на ногата имам како израстоци...како ноктот да се обновува...да се одделува и под него има нов..да се одделува нз само дали ќе можи да прикачам слика да видите што е
     
  15. charliee

    charliee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2012
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    716
    Пол:
    Женски
    другарками го имаше истиот проблем на прстите на рака и ниедна препорака ни од докторите ни од специјалистите не и помогнаа,ја пратија на горење ама и беше страв па слушна дека со кората од банана треба да се трие за неполн месец немаше ништо на прстите.исто и солената млака вода ги омекнува.
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mar4u

    Mar4u Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2010
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    20
    Летото и јас имав една тртка на раката, уште што не пробав и на крајот отидов во аптека и побарав некоја маст за тртки и ми дадоа ја дадоа таа црната маст Ихтигал мислам дека се викаше од Галафрам. Морам да ја пофалам, за помалку од една недела тртката ми падна и повеќе не ми ни излезе.. мн сум задоволна и уште си ја чувам маста :D
     
  17. g.i.r.l.y

    g.i.r.l.y Нов член

    Се зачлени на:
    22 април 2014
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    Јас имав 3 на раката и навистина беа одвратни :puke: и со течен азот ги излечив на дерматолог(козметичар). Сега мислам дека пак ми се појавија на главата :worried:
     
  18. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.550
    Допаѓања:
    59.745
    Пред некои 10 години имав многу брадавици, поготово на прстите на рацете. Мене ми помогна коњска маст, која што се користи за животни... Се сеќавам дека татко ми ми ги мачкаше рацете со неа и после спиев со ракавици и сабаjле ги миев рацете убво со сапун. Имаше мирис на ментол, битно не беше гадна. После три мачкања брадавиците ми поминаа и никогаш повеќе за овие десетина години не ми се појавиjа. Маста jа има во ветеринарна аптека, големо пакување, а маста беше светло зелена боја. Се надевам дека моето искуство ќе помогне некому. :)
     
  19. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.720
    Допаѓања:
    4.206
    Пол:
    Женски
    Мене ми помогнаа едни фластери со салицилна киселина. Ја гори фактички брадавицата или израстокот. Еден фластер беше доволен. Во аптеките ги пишува против жуљеви и волчји очи.
     
  20. sanja.burgundy

    sanja.burgundy Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    968
    Допаѓања:
    9.083
    Пол:
    Женски
    Јас имав многу одамна 2 израстока на прстите на рацете, многу мали, но сепак сметаа. Не се сеќавам најдобро на нив, но веројатно беа некој вид на тртка, на брадавица, значи не беа многу големи.
    Ми кажаа да ги намачкам со сок од смоква т.е.течноста што смоквата ја испушта кога ќе ја стиснеш (ако не се лажам беше бело како млеко).
    Ова ми помогна, за 2 дена ми ги снема и од тогаш ми се нема ништо појавено ;)