1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Орифлејм или Авон?

Дискусија во 'Тело' започната од meredith, 18 април 2010.

?

Која марка ја претпочитате?

  1. Oriflame

    307 глас(а)
    29,9%
  2. Avon

    720 глас(а)
    70,1%
  1. meredith

    meredith Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    78
    Чиви производи според вас се подобри од Орифлеим или од Авон??? - Зошто?
     
    На Hortenzija му/ѝ се допаѓа ова.
  2. anastasija19

    anastasija19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    51
    и тоа и тоа ама сепак сум за орифламе за парфемите а авон за млекото за тело
     
    На TheGirlNextDoor и eli2622 им се допаѓа ова.
  3. SpoiledBaby

    SpoiledBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    890
    Допаѓања:
    302
    и орифлејм и авон имаат добри производи јас порачува и од 2те компании ама тој сјајот од орифлејм никако да до начекам на попуст со вкус на карамела што е :)
     
    На agirl17 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. yummy

    yummy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    49
    најчесто нарачувам од Avon, оние мелкана за тело, ама Oriflame сум ги отпишала засекогаш! (ок, само 1 парфем што си нарачувам тоа е се ;) )
    Пред 1 година купив тоник за лице, и ме уништи, иначе никогаш сум немала проблеми со акни, флеки и такви работи. Тоникот го зедов само за чистење на кожа. И кога ставив прв пат, пред спиење, беше супер, ама сабајлето-КОШМАР!Цело лице ми беше со гнојни пликови, катастрофа. 2 месеци се мафтав по болници со трапии, со мачкање и 300 маки... од тогаш еве уште имам флеки по лице! Така да, God Bless NIVEA, едно сапунче и супер е :)
     
    На TrinityNeo му/ѝ се допаѓа ова.
  5. soledad

    soledad Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    251
    od oriflame naracuvam karmini ili sjajevi za usta a moze i cat-pat nekoj parfem a ostanata kozmetika ne mi e bas ok a od avon pak losionite jogurtite a telo se nezamenlivi :)
     
  6. Amore

    Amore Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    71
    Авон!! Имаат подобри производи, за разлика од Орифлеим на кои поризводите им се катастрофа. Користев парфеми од Орифлеим и испаруваа после 5 мин. Од Авон траеа по цела недела. :D
     
    На anagjorgjievska1, verica94, Marie.m и 2 други им се допаѓа ова.
  7. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.744
    Допаѓања:
    32.100
    Пол:
    Женски
    Повеќе ми се допаѓаат производите на Avon. Од Avon нарачувам спрејови за тело и гелови за туширање, а од Oriflame нарачувам камена пудра.
     
  8. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Можам да кажам дека Авон и Орифлејм имаат добри производи,ги користам млеката,а повеќе спрејовите за тело од Авон,исто така имам користено и од Орифлејм некои прозиводи.Па ги користам затоа што се добри,единствено што не ми се допаѓаше од Авон,тоа беше маскарата,катастрофа им е,кога ке ставев целата се размачкував и изгледав како да ме удрил некој по очи,со црнило од околу очите.Сега само користам спрејови,ретко кога ги користам млеката,а други производи не користам,затоа што пример маскара или моливче за очи купувам од парфимерија,а и од една страна исто што не ми се допаѓа кај Авон или Орифлејм се цените,па и да земеш со попуст пак ке ти дојде некако многу,вака барем за истите пари можеш од друго место да купиш,ем ке ти дојде поефтино,ем многу производи ке си купиш.Тоа со цените само ја плаќаш фирмата,ништо друго.
     
    На Viki.i му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    ги користев производите на орифлеим порано,сега во последните 3 години само авон користам се и сешто од таму пудра маскара сенки, млеко за тело планет спа обавезно :) миризливи спрејчиња, парфеми, гелови да туширање... се.. цела козметика дури и ташните и накитот им се прекрасни,имам и такви работи од авон ;)
     
    На Angela12345 и verica94 им се допаѓа ова.
  10. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Ок им се и на двете компании производите, ама јас купувам од Орифлејм. Маскари, креми и лосиони за тело, за раце, сенки, гелови за туширање, парфеми.... се и свашта. Имам една другарка што студира во Словенија и има некој процент во претставништвото на Орифлејм таму, па многупати ми праќа прозиводи или ми ги носи по поефтина цена.
     
    На TheGirlNextDoor и oriflejmka им се допаѓа ова.
  11. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
  12. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Штознам...од парфимерија најдобро :?:
    Ама за изборорв веќе станува збор, Авон, порано си земав и од орифлејм, ама некако сега штури им се производите. Сега последно си зедов сјајче од Visions колекцијата, па добро е, за сјајчината секогаш се топ. Ама сепак Авон има многу избор на спрејчиња, купки, лосиони и слично, па маскарите, кармините, течните пудри. Па, еве нека биде Авон.
     
    На Binsi му/ѝ се допаѓа ова.
  13. glow

    glow Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    3.023
    Допаѓања:
    1.264
    Дефинитивно Авон! Порано користев и од Орифлејм, а во последно време само Авон.. :)
     
  14. AngelGirl

    AngelGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2010
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    78
    Па АВОН дефинитивно ..... многу се пордобри производите , знам оти се што имам дома од прафеми , ласиони за тео, гелови , пудри , прели , маскари , наките , ташни се ми е од Авон па и оти сум представник секогаш си порачувам по нешто така и поевтинко ми е :) презадоволна сум, а и со Орифлејм работев едно време ама многу брзо се откажав , не ми се допагаат производите нема што да се понуди а и чине ми се поскапо е , за разлика од Авон има секакви цени па секогаш да можешда се излажеш нешто да си порачаш :)
     
    На Busavka.93 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. brlivce

    brlivce Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    мислам дека во Авон има повеќе избор и исто така со добар квалитет, а од Орифлеим некако изборот е помал, а практикувам сјаеви за усни од орифлеим, тие се добри навистина.
     
    На Busavka.93 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Popova

    Popova Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    6
    Квалитетот на AVON не може да се спореди со Oriflame, користам Авон редовно посебно сум задоволна од шампоните и регенераторите за коса, моливчињата за очи а и чантите. Некако сум зависник од Авон :lol: имам пробано скоро све шо е во каталогот и у глобала задоволна сум. Неколку пати пробам и производи на Орифлејм ама или големината нема врска со таа од каталог, или бојата не одговара, или производот го немаат :D
     
    На Busavka.93 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Avon, дефинитивно. Ги користам нивните креми, лосиони и спрееви за тело, а декоративна козметика веќе не купувам преку каталог, затоа што бојата не ми е иста на сликата со она што го добивам. Од Oriflame порано нарачував повеќе, од нив ми се бендисуваше зимскиот крем за лице од брусница, ама за жал веќе не го прават. Инаку, имав и колекција за лице од грозје и можам да кажам дека сум задоволна, особено од ноќниот крем. Меѓутоа, сега ми е при крај, и овојпат нарачав колекција за лице од Авон, затоа што мислам дека повеќе ќе ми одговараат.
     
    На mislilo му/ѝ се допаѓа ова.
  18. sexymama

    sexymama Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    84
    sto znam , Avon mi se nekako pokvalitetni ama pa i poskapicki, a vo Oriflejm si kupuvam so popust i mi doaga nekogas nesto dzabe :P
     
  19. zenska

    zenska Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    339
    Што знам, од двете фирми има по нешто што ми се допаѓа. На пр. Од ORIFLAME има една колекција за нега на тело што не би ја менувала за ништо на свет..silk satin radience. Исто така го сакам парфемите од oriflame посебно precious i divine. А од Авон litlle black dress, Козметика за лице не купувам од каталози зашто имам добиено алергија од крем за лице од Авон, крем за лице само DOVE проверен :))))))))))))))
     
  20. natasa69

    natasa69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    5
    Орифламе се добри за се, а авон за нега на тело се што се производите друго ништо