1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отстранување на бемки од тело

Дискусија во 'Тело' започната од blue.rose, 23 април 2010.

  1. jasBia

    jasBia Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    321
    Името на докторот не го памтам, кога ќе ја најдам визитката ќе ви пишам..
    А за цена пишав погоре, 500 денари за една.
     
  2. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Дур сега видов дека си ми одговорила :)
    Не сме се разбрале јас мислев дека е во Скопје како и да е ,фала
     
  3. Tiniiic

    Tiniiic Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    Девојки пред некое време се изгорев со пегла за алишта на раката и баш таму имав бенка и како ми заздравуваше имав ко раничка и после падна раничката и сеа неам бенка само има една многу мала точкичка на местото.
    Да знаете да не е опасно нешто или нема врска може пак да ми искочи?
     
  4. be.positive

    be.positive Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Zdravo,
    imav edna bemka na stomakot, ne mnogu golema, no ispaknata. Ja zakaciv malku nenamerno i mi potece mnogu malku krv. Bev na dermatolog i mi dade da se mackam so mast MIROBAKT pa da odam na kontrola. Od toa mi se isusi ranata i bemkata i mi padnaa, no mi ostana edna kremava tocka od bemkata. Otidov na kontrola, doktorot me pregleda i mi rece deka ne e strasno i da odam za eden mesec. Sega sum isplasena zosto mi rece povtorno da odam za eden mesec. Mislite li deka ima prostor za panika ili treba da odam samo za da vidi dali mi se iscisti skros ili imam luznicka?
     
  5. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Мислам дека бемките воопшто не треба да се чепкаат, а најмалку да се отстрануваат. Девојки, не си правите непотребно компликации. Внимавајте, бемките се нормална работа и секој ги има. Единствено не треба да се чепкаат за да не завршите со некоја болест, не дај Боже.
     
  6. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.183
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Има општи правила кога бемките се опасни.



    Асиметрија: ако нема правилна округла форма
    Неправилна граница: остри неправилни и заматени рабови
    Боја: шаренило или нагла промена на бојата
    Дијаметар: ако е поголема од 6мм или нагло порасне треба да се провери

    Се друго не е страшно. Дури и да е испакната бемката, или ако случајно ја раскрварите, или ако падне сама, ништо не е битно се додека не има некоја од промениве на сликата.
     

    Прикачени фајлови:

    • bemki.jpg
      bemki.jpg
      Големина на фајлот:
      35,1 KB
      Прегледи:
      205
  7. Stefani999

    Stefani999 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2012
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    601
    Еден наш роднина расчепкал некоја па после компликации и од неа почина :x Ја имам неколку,не се големи и не планирам да ги чепкам :)
     
  8. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Ne znam dali kako posledica od bremenosta, edna bemka na grbot mi bese ramna a pred 3-4 meseca ja primetiv kako mi e ispaknata na nadvor i bese kako ranicka i pocna da mi raboti, odnosno da me tupka da me stega, kako mravki da mi lazat okolu nea. Slusnav za dr.Boris Stojkovski od Sveti Nikole inaku epidemiolog, sportski lekar i akupunktolog, sega e vo penzija. Odi od grad vo grad kaj so ima poveke pacienti i im gi gori bemkite so nekoja kiselina. Sekoj den se stava jod 10% betadin na bemkata i za nekolku nedeli ke se isusat i ke padnat. Na nekoi mesta ostanuva beleg, a na nekoi ne. Moi bliski luge bea kaj nego i gi rabotese bemkite( uspesno otstraneti) pa taka i jas pred eden mesec otidov za bemkata na grbot i za edna na leviot prepon sto mi e ispapcena nanadvor i mi gi gorese. Sekoj den im stavam jod. Taa na preponot e isusena i kaj i da e ke padne.
    no se zagriziv za taa na grbot bidejki sinoka izgleda strgajki se od krevetot sum ja zakacila i mi padnala. ( Vo slucaj da se povredi bemkata pa da potece krv ili malku da se zakaci,se stava hidrogen 3% za procesot da si prodolzi ponataka i da se isusi bemkata) jas nemav krv ni nisto samo ja najdov bemkata isusena kako koricka od rana, odvnatresnata strana malku pobeleana od procesot na susenje, a na grbot mala dupkicka i vo dupkata tocka ( najverojatno.del.od.bemkata sto sum ja zakacila.) Deneska se javiv na.doktorot i kibrece da stavam hidrogen pa potoa jod 10% . zagrizena sum bidejki me tupka seuste i me stega a pocna i da me cesa. Se nadevam deka ako ima ostanato uste nesto od bemkata so hidrogenot ke se prodolzi procesot na susenje i.ke si padne i toj del ako ostanal. Ako nesto vidam deka ne mi stima ke pobaram dermatolog. Toj rece nisto strasno ne bilo, no jas sum panicarka nevidena i mi fufka mnogu.... taka da molam Boga da bide se vo red. Samo bese mnogu nekulturen na krajot od razgovorot
     
    На Pcelica му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Mnogu luge odat kaj nego da im gi sreduva bemkite i deca i stari i mladi, luge odat i po dva tri pati da im sreduva bemki. Ne znam dali ste cule za toj doktor ama mnogu svet odi kaj nego. Za taa na grbot mi zede 1000 den, a za taa na preponot 500 den. I dobar biznis e toa. Vo kozmeticki studija odi.
    Se izv za lat i za dolgiot post. A ako ima nekoj vakvo iskustvo kako moeto ili slicno spodelete.
    Se izvinuvam i za dvata posta edno podrugo, nesto zaglaviv so tel.
     
    На Pcelica му/ѝ се допаѓа ова.
  10. be.positive

    be.positive Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае за кои бемки се вели дека се радијални бемки?
    Инаку, јас не сум за отстранување на бемките со киселини, горења и не знам што... Се знае и секаде се напоменува дека најдобар начин на отстранување на бемките е хирушки. Друго што сакам да напоменам е дека кога настанува некоја промена со бемката најдобро би било да се оди на дерматолог. Таа му е работа и тој најдобро ќе ви каже што и како е откако ќе ја прегледа со дермоскоп што воопшто не е болно.
    Поздрав
     
  11. be.positive

    be.positive Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    ДДевојче, касно го гледам постов, се надевам дека ќе ти е од корист моето мислење. Оди обавезно дерматолог да ја види. Не верувам дека се работи за нешто сериозно, но не значи дека доколку ја нема на површината на кожата и не постои, тоа ќе ти каже докторот. Бемките бавно реагираат, затоа оди си со време. Не паничи инаку. :) Поздрав.
     
  12. be.positive

    be.positive Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    ДДевојче, касно го гледам постов, се надевам дека ќе ти е од корист моето мислење. Оди обавезно дерматолог да ја види. Не верувам дека се работи за нешто сериозно, но не значи дека доколку ја нема на површината на кожата и не постои, тоа ќе ти каже докторот. Бемките бавно реагираат, затоа оди си со време. Не паничи инаку. :) Поздрав.
     
  13. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Ovaa na preponot mi padna i nema nisto, i taa na grbot mi padna, dvapati i sega ima edna mala bela tocka, malku grapavko e i toa treba da padne, ama uste ja osekam kako me stega i mi trne okolu nea. Vo plan sum da odam ovaa nedela. Fala inaku za sovet.
     
  14. olence86

    olence86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    287
    Допаѓања:
    91
    Девојки,
    Дај препорачајте ми добар доктор, имам проблем со неколку бемки ,сакам да ги отстранам!
    Се доумам помеѓу Др. Искра од кај Анчевски и др. Пешиќ од Дерма медика???
    Помогнете ми.....
     
  15. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Naredniot cetvrtok ke mi vadat dve bemki so operacija. Edna e na grbot so mi pravese problem sto me cesase i bockase (ostanalo parce vnatresno) a drugata mi e na stomakot. Taa na stomakot si e ista kako sto mi bese, nema reakcija od nea, ama doktorkata rece deka trebalo i taa da se vadi. E sega znam deka procesot e so lokalna anestezija i zafatot trae okolu 10-15 min. No sto ponatamu?. Dali boli toa mesto, kolku konci, kolku vreme treba da pomine da se zarabi?? Mene mi rekoa deka nema da me sijat, tuku kako so heftarica ke go zatvorat toa mesto. Potpisav dokument za nedaj Boze ako ima nekoj nus pojavi (krvarenje, infekcija i sl.) I pisese vo listot deka toj den.ne treba da se napregam i da digam tesko. Vie kako pominavte??
    :!: No mojata bolna psiha :fubar: i tekako znae da mi go komplicira i zagorcuva zivotot, pa sega mi se moti u glavata edna rabota. Na stomakot imam 4 bemki koi se blisku edna do druga okolu 2-3cm oddaleceni, a ednata ke ja vadam neli, pa prasanjeto mi e dali koga ke mi se stavi lokalna anestezija moze da ja iritira nekoja od niv i da pocne da reagira ???(nedaj Boze :worried:) Ste vadele li vie bemki a vo blizina da imalo i drugi???
     
  16. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.990
    Допаѓања:
    279.161
    Ај да те ослободам малку. Ти спомнав предходно дека имам вадено во интимната зона, рацете, вртот, градите....блиску една до друга, по повеќе наеднаш.

    Ниту ќе се комплицира нешто, ниту ќе има некакви последици.
    Ти пишав предходно дека со еден шприц те боцнуваат на местото каде што е бенката и веднаш потоа ја вадат. Нема да има никаква иритација бидејќи се умртвува местото баш таму кај што боцнале. Шприцот нема сам по себе негативен ефект, а на соседните бенки колку и да се блиску нема да предизвика никаква иритација.
    Доколку е длабока следуба 1-2 кончиња, доколку само ја стругнат ја затвараат и толку.
    Јас лично ниту како некоја анестезија би го окарактеризирала лекот во шприцот ниту па зафатот нешто повеќе од најобична рутина.
    Фластерче озгора и 5 минути одкако ќе напуштиш ординацијата ќе заборавиш дека си извршила некаков зафат.
    Фластерчето го носев уште една недела и не го топев местото со вода. Они ќе ди дадат мало паковање со крема за да го премачкуваш местото при редовното менување на фластерчето. Друга посебна нега не е потребна. Секако нема сонце сега за да не се изложуваш на него.
    Од сопстевно искуство ти велам воопшто да не се плашиш.
    Мило ми е што си била на преглед и ќе го средиш проблемот.
    Ти пуштам среќа.
     
    На simoncelicius и ddevojce им се допаѓа ова.
  17. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    fala ti mnogu, me opusti :) ama ne sum sigurna za taa na stomakot deka sakam da ja vadam. Nema nikakva reakcija, nisto nema smeneto. E sea dali da ja vadam neznam.Zosto da ja cepkaat koga si miruva?! Kafena e so crna topce na kraj. Doktorkata (dermatolog) rece trebalo i taa da ja vadat.
    Aaaa zaboraviv da pisam. Neli si gi cuvav bemkite sto mi padnaa doma tie luspite (crnite tocki) pa gi odnesov i gi pratija na ispituvanje. Arno so sum gi cuvala. I sea se isuseni ne se svezi kako so treba da bidat, pa ako e uspesno ispituvanjeto ke vidime so ke recat. Belkim se ke e okk.
     
  18. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.990
    Допаѓања:
    279.161
    Верувај и на докторката
    . Последниов пат и јас извадив две за кои бев целосно изненадена дека е потребно да се отстранат а мојов дури 4 од тој тип.

    Делумно се вадат од естетски причини, но делумно поради здравствени.
    Иако ние мислиме дека мируваат, баш промената на боја (колку и да се мали, неиспакнати или неприметни) е показател дека во иднина може да се претворат во нешто повеќе.
    Без страв, знаат што прават.
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Sabajle bev da mi gi otstranat bemkite so operativen zafat, se bese okk, sega za 11 dena sum na kontrola da mi gi vadat koncite i ke mi gi kazat rezultatite. SO Gospod napred ke bide se vo red.
     
  20. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477
    ^

    @ddevojce, може ли да ми кажеш каде го правеше хируршкиот зафат?

    Јас имам многу испакнати бемки на вратот, рамото, грбот.
    Посебно на грбот знам не сакајќи да ја потскинам, па повторно ми зараснува и се така во круг.
    Искрено, ми сметаат многу.

    Поздрав, и ти посакувам побрзо опоравување!
    Имај убав ден:)