1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отстранување на бемки од тело

Дискусија во 'Тело' започната од blue.rose, 23 април 2010.

  1. vlubena

    vlubena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    627
    Отстранување на бенки

    Имам 2 големи бенки испакнати на левата страна од челото горе скорз ми пречат мислам дека поубо ке стој да ги извадам .... сакам да ги извадам ама не знам каде па ако некој знај нека кажи :^)
     
  2. ani22

    ani22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2010
    Пораки:
    585
    Допаѓања:
    303
    Отстранување на бенки

    и јас имам бемка на тоа место, неможам да ја поднесам .. со шишки ја покривам, ме нервира неможам да ја гледам ..
    чаре ?
     
  3. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Отстранување на бенки

    Прво и основно бенките не се отстрануваат затоа што ви сметаат на одреден дел од тело или вие така сакате, освен ако не расте многу брзо, па следат испитувања и на крај краен исход кој ќе го препорача дерматологот. Исклучиво што ќе каже дерматолог
     
  4. Linn1

    Linn1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    1.221
    Допаѓања:
    1.935
    Отстранување на бенки

    Баба ми имаше бенка на грбот цел живот. Таа и растеше цело време. Пред неколку години случајно ја повреди и ја раскрвари во спиење. Кога отиде на лекар решија да и ја вадат.

    Мене не ми кажуваа, ама мислам дека и беше некое малигно заболување. Можеше да умре. По операцијата ослабна, се поремети целата, незнаеше што прави. Примаше некои инјекции секој ден за имунитет ко демек.. И подоцна и се резултираше тоа како одбивност кон игли. Сега ако фати игла или нешто слично веднаш и се тресат рацете, едноставно телото не и ги прима.

    За среќа, сега е здрава и нормална како што си беше порано.Затоа ви препорачувам да не ги отстранувате бенките ако е тоа неопходно. Баба ми ја пореди, затоа мораше. Двапати размислете пред да се оперирате. Поздрав :*
     
  5. AmandaS

    AmandaS Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    141
    Отстранување на бенки

    абе и да ви ја отстранат ќе имате после лузна на тоа место кај што сечеле за да ви ја извадат, па ќе треба да идете на ласер за отстранување на лузни бла бла... се на се многу пари, време и нерви за нешто што нема потреба ;)
     
  6. macka18

    macka18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Отстранување на бенки

    а кај да се обратам да ми ја отстранат а да не ми викаат само ако имам здравствени проблеми .... :( подобро белег отколку бенката мое мислење :(
     
  7. Dzverche

    Dzverche Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    37
    Отстранување на бенки

    вака јас имав на стомакот од левата страна бенка кафена што ми беше мн порасната а ја добив на едно 7 години и оттогаш па наваму ми растеше и беше прилично голема,јас отидов во државна кај хирург пред 5 години кога бев 8 одд и докоторот ми рече дека може да ја извадам зошто ми сметаше мн и можев да си направам проблеми повеќе ако ја чував можев да ја закачам да се повредам,операцијата не беше како класична операција само со локална анестезија ништо не осетив,за 3 недели ми зарасна раната ја испитаа бенката и казааа дека не е опасна дека јас сум била од оние луѓе со фабричка кожа така ми кажа докторот а тоа значи дека мојата кожа е мн осетлива и дека може се и сешто да ми излезе од бенки до алергии најмногу од штетното сонце доколку незаштитена се сончам и дека таа бенка што се појавува после раѓање расте и се размножува "пушта корени"насекаде низ телото,и што порано се отстранат тоа поубаво да се спречи да не се појавуваат нови јас имам такви 3 големи на грбот кои пред 5 години не ми беа големи мн а сега пораснаа сакам пак да одам да ги извадам за да не ги закачам со прслук или нес слично да не се повредам,не се од оние што можат да предизвикат рак на кожа затоа на сите што имаат таков проблем нека одат кај хирург нека се консултираат и тој ке каже дали е за вадење или не,позззз до сите

    инаку да не заборавам дека имам мн бела,нежна кожа и дека најмногу се јавуваат вакви бенки кај луѓето со ваква кожа,а за лузна ми остана мала но таа може да се отстрани со kontratubex мислам дека така се викаше мазот за лузни има една тема на формуов за тоа прочитајте повеќе јас не сум мн информирана сепак немора ласерски да се отстрани има мн креми кои особено доколку се користат додека лузната е се уште "тазе" ќе се отстани како ништо да нема јас не користев ништо но не ми е доцна да земам нешто за да ја отстранам не ми сметаше досега веројатно зошто бев мала и не ми беше битно толку како ми изгледа телото а сега веќе сум повозрасна и сакам да имам мазна кожа како и секој,не се плашете не е ништо страшно само консултирајте се со соодветен доктор и се ќе се реши позззз

    Редактирано од модератор: Не испраќајте две мислења едно по друго, користете го копчето редактирај.
     
  8. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Отстранување на бенки

    На десниот образ имам бенка, кафеава голема негде околу 1 мм или 2.
    Како што растев, така и таа ќе растеше најверојатно, ако не капнував по неколку капки сок од стеблото на смоквата, знаете коа ќе се искине.
     
  9. Dzverche

    Dzverche Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    37
    Отстранување на бенки

     
  10. stefiiM

    stefiiM Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2011
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    54
    Отстранување на бенки

    Имав две бенки на лицето не беа многу големи .. повшински. Но денеска ми излегоа многу нови бенки по лицето.. испаничивв што ми се дешава со лицето... и не само по лицето туку и по вратот и рацете.. можеби се од сонцето бидејки денес бев на базен а времево е многуу топло.. и дали тие бенкии ќе се повлечат или ќе останат на мене ФОРЕВЕР.. ??
     
  11. Tijanche

    Tijanche Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Отстранување на бенки

    Јас имам пеѓи .т.е флеки од сонцето.Незнам како да ги исчистам.Дали имате некој совет за да ги одстранам.Сега се мачкам со витаминскиот крем на докторс.Може совет некој на природен начин ??? :D
     
  12. ani22

    ani22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2010
    Пораки:
    585
    Допаѓања:
    303
    Отстранување на бенки


    lice/pegi-t118/
     
  13. livert

    livert Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    115
    Отстранување на бенки

    Јас имав бенка на вратот мене не ми сметаше(не беше големе но испакната) но партнерот мој се плашеше да не ме повреди ,да ја закаче и отидовме кај Анчевски за друга работа и мене ми текна на бенката и го прашав докторот ми рече ако сакаш сега ке ја извадиме ,му реков сакам :) за 3 секунди ја изваде постапката беше како да ја сечеше со нож ама не беше нож ,воопшто безболна процедура и платив околу 1000 -1500ден .Немам никаква лузна како воопшто и да не постоела на тоа место.Но секогаш консултација со проверен дерматолог ништо на своја рака и бабини рецепти ,затоа што бенките не се за играње повекето се бенигни но за жал , некои можат да бидат или да поминат во малигни и најдобро е честа контрола макар и во домашни услови па доколу забележите нешто сомнително одма одете кај дерматолог! Ама се запишував :lol:
     
  14. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Отстранување на бенки


    Кај оние што се за естетска хирургија и тоа приватно. Тие за пари чуда прават
     
  15. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Отстранување на бенки

    Јас имам бенки по цело тело, особено на рацете и нозете. Не би ги отстранила, освен ако немам некои сериозни здравствени проблеми!
     
  16. macka18

    macka18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Отстранување на бенки




    A dali znaete kolku zimaat? Pretpostavuvam deka vo zavisnost od goleminata na benkata ali odprilika...???
    [mod-kirilica:4wjvbwdz][/mod-kirilica:4wjvbwdz]
     
  17. livert

    livert Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    115
    Отстранување на бенки

    Кај Анчвски прашај ,мене не ми бараа причина и платив околу 1500 ден со се пргледот.
     
  18. eelche

    eelche Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2009
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    2
    Бемки по телото

    Драги пријателки...!
    Дајте некој совет ми се нафрлаат бемки по телото малечки кафеави..Ако имате пишете нешто корисно!!! :( :( :(
     
  19. t.w.e.e.t.y

    t.w.e.e.t.y Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2011
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    617
    планирам во брзо време да отстранам една бенка на ногата..
     
  20. love23

    love23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    913
    Јас има една бемка на ногата но ми е страв да ја остранувма бидејќи знам многу примери кои трагично завршиле од бемка повеќе не се меѓу нас бидејќи ние не знаеме дали таа бемка може да биде малигна или е бенигна така да јас би ви препорачала да не ги отстрануваре бемките нека си стојата секако ако ептен ви пречи.