ТЕМА: Поткожни влакна

Мислење 05 Дек 2009, 13:04

Aj ce probam :)
Ivanka

Фем почетничка
 
00
Мислења: 2
Зачленет: 20 Ное 2009, 10:08

Мислење 16 Јан 2010, 05:19

I jas kje probam.. Sakav da postavam vakvo prashanje no srekja najdov..:)
Аватар на корисникот
Pipito

Сино цветче
 
340
Мислења: 191
Зачленет: 01 Дек 2009, 23:28
Да верувам во љубое е исто ко да верувам на ѓабол... Треба да се покорам за да постигнам.. А јас тоа не го можам..!!

Мислење 29 Јан 2010, 20:07

Од што испаѓаат подкожните влакна и како да ги спречам :?: :?: :)
Аватар на корисникот
skorpija1992

Бело цветче
 
178
Мислења: 65
Зачленет: 10 Дек 2009, 00:58
Zenata e raj za ocite, svetlina za dusata i cistiliste za dzebot.

Мислење 05 Фев 2010, 23:06

мене многу ми се појавуваат на интимната зона совет некој??
Аватар на корисникот
black-angel

Жолто цветче
 
576101
Мислења: 1625
Зачленет: 14 Дек 2009, 18:40
Локација: Во длабочините на рајските Вавилонски градини
Слика
Dean Winchester .... you are adorable !!

Мислење 08 Мар 2010, 00:02

Мене почнаа да ми излегуваат одкако почнав да се депилирам со депилаторче... а за тоа како да се спречат поима немам Кога ми е досадно дома си ги вадам со игла, иначе не знам како и мене многу ме нервираат, особено летно време, како неиздепилирана изгледам... :oops:
Аватар на корисникот
Lizalka

Жолто цветче
 
670
Мислења: 2004
Зачленет: 29 Јан 2010, 12:39
She was a smart girl, but she fell in love ;)

Мислење 08 Мар 2010, 00:11

Имам читано дека пилингот пред депилација помага во "борбата" со поткожни влакна ;)
Аватар на корисникот
marina22mk

Сино цветче
 
4138
Мислења: 154
Зачленет: 04 Јан 2010, 01:33

Мислење 08 Мар 2010, 01:39

поткожните влакна почесто се појавуваат при депилирање со депилатор, но ги има и при депилација со восок... нема спас за нив :D жалосно но така е :D можеби како што кажа Марина над мене, дека пилингот помага, но не знам не сум пробала.
Аватар на корисникот
emce-kremce

Жолто цветче
 
720
Мислења: 1163
Зачленет: 03 Дек 2009, 13:48
...ДОСТОИНСТВОТО е најпривлечно од сите квалитети...

Мислење 20 Мар 2010, 19:34

DA DA TOA E TOCNO DEKA IZLEGUVAAT OD DEPILIRANJE SO DEPILATOR I MENE OD DEPILATOR MI IZLEGOJA.JAS SE DEPILIRAM 6 GOD SO DEPILATOR AMA MNOGU NE UBO IZLGLEDAAT KAKO DA NE SI DEPILIRANA I CRNI TOCKI NIZ CELI NOZE ZATOA SEGA POCNAV DA SE DEPILIRAM SO VOSOK LADEN NA KOZMETICAR AMA PA SO DEPILATOR E UBAVO SO I MALECKI GI FAKA I MOZES DA SI GI DEPILIRAS KOGA SAKAS A SO VOSOK MORAS DA CEKAS DA PORASANT POGOLEMI :( A SO BRIC PA VO NIKOJ SLUCAJ I TAKA MORA DA SE ZANIMAVAME SO NIV NON STOP JBG ZENI SME.POZZDRAVCE :D
EmCeee

Фем почетничка
 
31
Мислења: 26
Зачленет: 19 Мар 2010, 00:36

Мислење 08 Апр 2010, 23:23

женски ако имате поткожни влакна пробајте после секое тусирање со некоја пкрута крпа да ги триете деловите каде Што имате поткожни влакна, знаеме дека поткожните влакна излегуваат поради тоа Што кожата е дебела многу а влакното Што израснува е премногу тенко и не може да пробие низ кожата, затоа уШте после бањање кога кожата е топла тријте ја со крпа и ке видите дека има резултати полека полејка влакната поЧниваат да си излегуваат сами
Аватар на корисникот
strudla

Бело цветче
 
10
Мислења: 82
Зачленет: 03 Апр 2010, 17:55
Ивана Стојановска1987

Мислење 09 Апр 2010, 11:52

Ајде ја да се обидам да помогнам со моето искуство. Значи подкожни влакна се јавуваат најчесто како последица од депилација. Причината за тоа е што влакната се кинат испод површината на кожата. Таквото искинато влакно не може да го пробие површинскиот слој. Исто важи и за депилатор, и тој ги кине влакната.
Е сега, зошто влакната се кинат? При депилација со восок, влакната се вадат во насока спротивна од нивната природна насока на растење, и кога ќе се тегне восокот ендоставно не може да го извади комплетно од коренот и влакното пука. Доколку сакате да се уверите, кога одите на депилација кога козметичарката ќе го извади восокот едноставно побарајте да ви го покаже и ќе видите дека само мал број од влакната се извадени од корен. Друг проблем е и што тие козметичарките брзаат, нарочно во тие поголемите салони кај што има стално гужва, и набрзинка гледаат да те протераат и не марат многу.
Пилинг дефинитивно помага. Правете пилинг со морска сол барем еднаш месечно и ќе видите дека помага.
Јас мака мачев со моите подкожни влакна се додека не почнав да се депилирам во еден салон со шеќерна паста. Принципот на работа е спротивен од восок, односно при ваква депилација влакната се вадат во нивниот природен правец на растење и при самото вадење не се кинат, односно не пукаат. Прв пат кога отидов да се депилирам со шеќерна паста, кога ми ги видоа подкожните влакна ми препорачаа да не се депилирам одма, туку дека они ќе ми направат пилинг со некоја сол од мртво море, па да дојдам после 3 дена да ме депилираат. Мислев дека само сакаат пари да ми земат и сакав да си отидам, амо откако ми кажаа дека без пари прв пат ќе ме депилираат :lol: па ако ми се свиѓа ок, ако не више и така и така нема да ги идам, се решив да пробам. И од тогаш сум раат, тука и тамо ќе се појави понекое подкожно еднаш на 2-3 месеци, амо порано цела бев таква, плус знаеја и да загнојат, па стискај, па боли, е сега веќе немам таков проблем.
Се надевам дека помогнав ;)
sofija91

Фем почетничка
 
30
Мислења: 9
Зачленет: 30 Мар 2010, 10:15

Врати се на Тело

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 5 гости