ТЕМА: Поткожни влакна

Мислење 18 Јун 2011, 00:13

Кафето ти е само пилинг на кожата. Веќе ако сакаш да пилинг раствори 2 лажички мед со 2 лажички сол. Мнооооооооооогу добар пилинг поготово за лице бидејќи медот не е растворувач за да ја стопи солта а солта пак е многу добра за кожата
StefiNikola

Сино цветче

4233
Мислења: 142
Зачленет: 30 Јан 2011, 11:08

Мислење 18 Јун 2011, 00:20

Тие поткожни влакна се виткаат под кожата,и создаваат акна.Тоа може да го отстрани козметичар или лекар...Ама ако се како чиреви???
christina

Сино цветче

1160
Мислења: 128
Зачленет: 29 Ное 2009, 18:12

Мислење 18 Јун 2011, 00:25

christina напиша:Тие поткожни влакна се виткаат под кожата,и создаваат акна.Тоа може да го отстрани козметичар или лекар...Ама ако се како чиреви???

Кога се создава поткожно влакно се појавува црвенило кое исчезнува за максимум 1 недела. Потоа ти треба пилинг или третман со пешкир. Не се чиреви зашто чир боли ненормално и гнои како 10 бубулици заедно да ти растат значи ОГРОМНО е
StefiNikola

Сино цветче

4233
Мислења: 142
Зачленет: 30 Јан 2011, 11:08

Мислење 19 Јун 2011, 01:22

StefiNikola напиша:
christina напиша:Тие поткожни влакна се виткаат под кожата,и создаваат акна.Тоа може да го отстрани козметичар или лекар...Ама ако се како чиреви???

Кога се создава поткожно влакно се појавува црвенило кое исчезнува за максимум 1 недела. Потоа ти треба пилинг или третман со пешкир. Не се чиреви зашто чир боли ненормално и гнои како 10 бубулици заедно да ти растат значи ОГРОМНО е

Мене неколку пати ми се создадоа такви чирови и стварно беше голем, загноен, одвратен :envy: ама за недела и пол ми помина. Ќе ти препорачам само да не ги чепкаш зашто ќе останат рани, дупки па после ни пилинг ни свети пилинг не може да помогне :)
nutellce

Фем почетничка

26
Мислења: 15
Зачленет: 17 Мај 2011, 00:40

Мислење 19 Јун 2011, 11:28

Пред некој ден бев на депилација на интимната зона со топол восок, и еве веќе денес забележав неколку поткожни влакна. Значи одвратни се, ги мразам! :@ И со бричење е исто, дури и полошо, тоа ми е решение само за два-три дена и ништо повеќе. На местата каде што сум имала поткожни, откако ќе излезат ми останува белег. Има ли начин да се ослободам од нив и може ли да бидат опасни?
crazyinlove19

Жолто цветче

24791829
Мислења: 3448
Зачленет: 20 Мар 2011, 20:31
Локација: Far away.

Мислење 22 Јун 2011, 11:52

Syzane напиша:otkako pocnav da se depiliram, bez razlika dali so vosok, krema za depiliranje ili bric, pocnaa da mi izleguvaat bubulici na intimnata zona i na preponite polni so gnoj a posle stiskanjeto mi ostanaa i kako fleki... sekoj pat se poveke i poveke mi izleguvaat a vo posledno vreme imam i mn potkozni vlakna na taa zona kako i na preponite, Stavav nekoj tonik (mesavina od limon i rakija-velat uspesen bil), ima rezultati, no potoa povtorno se pojavuvaat. ..Se nerviram strasno bidejki ide leto, i koga ke spomne nekoj odmor, bazen, mene mi ide nekoe neprijatno cuvstvo pri pomislata da oblecam bikini bidejki bubulicite i potkoznite se gledaat apla mnogu :worried:
ima li nekoj da mi dade nekoj sovet?? dali go imal toj problem i kako go resil? ?? Fala odnapred

и мене истото ми се случува, имам и поткожни блакна и црвено е и бубулици... не знам што да правам.. помогна нешто кај тебе?
Melissa7

Фем почетничка

00
Мислења: 3
Зачленет: 09 Апр 2011, 15:13

Мислење 22 Јун 2011, 13:05

Јас го имам истиот проблем со поткожните влакна, ми се појавуваат флеки и сл. Користев крема од невен која доста ми помогна, пилинг со кафе и сол, исто така кога бев на депилација ми препорачаа да користам маст кутерид. Па се надевам ке помогне... нешто друго да не користите а помага? многу се нервирам кога си ги гледам вака нозеве :@
Reny

Фем почетничка

10
Мислења: 23
Зачленет: 01 Мар 2011, 13:19

Мислење 22 Јун 2011, 19:25

Reny напиша:Јас го имам истиот проблем со поткожните влакна, ми се појавуваат флеки и сл. Користев крема од невен која доста ми помогна, пилинг со кафе и сол, исто така кога бев на депилација ми препорачаа да користам маст кутерид. Па се надевам ке помогне... нешто друго да не користите а помага? многу се нервирам кога си ги гледам вака нозеве :@

имам слушнато за паста од аспирин, неколку аспирини ги дробиш и ги раствораш во вода или чист алкохол колку да се направи паста.. ја нанесуваш на местото и чекаш околу 20 мин. после го миеш со млака вода... имам пробано два пати до сега , ама пак имам многу флеки :/
Melissa7

Фем почетничка

00

Мислење 23 Јун 2011, 06:39

Моментално имам таков проблем,на интимната регија.Беа неколку,ги скубнав со пинцета и местото го премачкав со Гарамицин маст , многу помага против инфекција на фоликулот.
MarchelineAmaru

Жолто цветче

10356174
Мислења: 2152
Зачленет: 07 Јул 2010, 18:57
Локација: The First Circle of Hell
EvErYtHiNg AlWaYs HaPpEnS 4 A ReAsOnСлика

"...It's me and you - or walou..."

Мислење 23 Јун 2011, 14:25

MarchelineAmaru напиша:Моментално имам таков проблем,на интимната регија.Беа неколку,ги скубнав со пинцета и местото го премачкав со Гарамицин маст , многу помага против инфекција на фоликулот.

дали тоа е посебна маст за такви нешта? од каде можам да ја купам и колку пари е? оти јас не само поткожни туку после и лузни ми останува или црвенило
Melissa7

Фем почетничка

00

Врати се на Тело

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: olence86 и 11 гости