1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поткожни влакна

Дискусија во 'Тело' започната од irena, 10 ноември 2009.

  1. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Морам да признаам дека ретко и многу оддамна не ми се случило да имам поткожно влакно,арно ама,ако не ти се деси нешто со кое ќе ти се наплати се минато,не поминува.И така фино лепо...ми се деси циста,малку повнатре на препонот од десна страна.Јас не сум ја забележала зошто вака на прв поглед,не се гледа,мазна е кожата,ниту пак ми создавала болка,ама претпоставувам му требало време.Вчера туширајќи се ја забележав,па и се присетив дека претходната недела во жегаше нешто во тој дел од телото,ама не обрнав внимание...што да ви кажам...да не се објаснувам,одвратно е и е големо колку поголем лешник.Ако не помине за некој ден ќе одам на лекар да ме сецнат,нема друго чаре.А и пилиг си правам редовно,буквално на цело тело,ама тоа е,кога сака-сака,ќе се деси и ништо не помага.
    Се надевам дека ќе помине така,со оглед на тоа дека пијам антибиотик за друго нешто,па ќе го смири и ова,инаку...скалпел не бега.Стискајте палци,зошто се уцвикав ептен! :D
     
  2. ljulju

    ljulju Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    3
    Мене пак над колената ми се појавува како кокошкина кожа со црни топчиња внатре (влакненциња) :@ :@ :worried: :worried: :worried: :worried: Што би ми помогнало?
     
  3. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    И мене исто така .. и според мојот дечко сето тоа е само и единствено поради депилацијата!!!
    ( :?: само ме пука од нервози :!: ) !! А нему му излагале поткожни зошто таква му била кожата!
    ( да не поверуваш)!! :rofl:
     
  4. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Па мене и од брич ми излегуваат поткожни, ги мразам еј ! :(
     
  5. bbb

    bbb Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    5
    Според мене подкожните влакненца излегуваат од самиот корен на претходното влакно, ако си забележила после депилација се појавуваат како влака бели и куси, ако не се истријат добро си пилинг, остануваат, засушуваат и не му даваат на наредното влакно да порасне и останува под кожа ...
     
  6. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Не е циста и не е страшно. Сама ќе се повлече или ќе си направи терен да пукне, протече и за ден два нема ништо. Ми се има и мене случено 2 пати и приметив дека е од долна облека (мала чипка на рабови од гаќи :) која нормално се најде во ѓубре )
     
  7. antica20

    antica20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    28
    Јас доста проблеми си имав со со поткожните влакна но откако почнав да употребувам млеко за нега на кожа се поретко и поретко се појавуваат.
     
  8. Shoe-Gal

    Shoe-Gal Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    178
    Мразам поткожни влакна :@
     
  9. mona.s

    mona.s Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2011
    Пораки:
    579
    Допаѓања:
    153
    можиш да ми кажиш какво?епа подкожните се правта од депилатор машинче и од брич дефинитивно и се грди многу,со восокот помалце се појавуваат,ама зависи од кожата според мене,оти јас знам некои кои се бричат па пак немаат подкожни
     
  10. bbb

    bbb Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    5
    А на раните можете и ЈОД од 10 % со памук да си ставите, јас веке 5 години имам рани по нозете, ставам јод и кога забравам на нозете ми поминуваат, но кога ќе ме фате мерак да ги чепкам пак се разранувам (особено зимата), а јодот ги засушува раните. За 10 дена одам на одмор и не смеам никако да помислам на стискање на влакната, касно ја пронајдов темата но ќе ги употребам сите совети што ги напишавте, и на крај пак со пудра на нозете ќе се мачкам како и сите тие лета, ама тоа е :( благодарам унапред девојќи мислев дека сум единствената со овој проблем :( :* :)
     
  11. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Девојки глупо прашање, ама стварно не ми е јасно. Прв пат ми се појавија пред некој месец поткожниве, ама сега се доста влошени. После депилација имам знаете како црни точкички, ваљда коренчињата што не се извадиле и со стискање одма излегуваат. А кога ми растат веќе растат баш слепени со кожата-поткожни. Ме интересира пилинг треба да направам пред депилација за да излезат тие залепените, или после за да излезат коренчињата што останале?? :?: И дали е можно да се појави некоја иритација ако правам пилинг после депилација? Инаку се е ова поради проклетиот депилатор. Претходниот не ми правеше вака, ама ми се расипа, новиов е УЖАС :x
     
  12. bbb

    bbb Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    5
    па пожелно е и пред и после депилација, после депилација стргај се со грапавата страна на сунгерот, за да излезат коренчињата, потоа намачкај се бебешко уљје
     
    На Jojoba му/ѝ се допаѓа ова.
  13. solzuska

    solzuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    135
    |( |( никогаш не сум имала поткожни влакна, ама ете и тоа реши да ме посети... не го имав забележано до преска коа влегов да се туширам, а тоа грдо, грдо, најгрдо :puke: толкаво големо станало местото бе, шо ми се иде да земам еден нож масакар да ја направам цела интима :@ и така пробав малку да го расчепкам ама слабо, епа слабо...па ке си го мачкам со павловичева неколку дена, а ако не успеам ке идам нека го сецнат, ке издржам јас, еее. шо е то за мене
     
  14. pikolin4e

    pikolin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Поткожни влакненца

    Со цестото депилирање имам проблем со поткожни влакненца на нозете.
    Како да се справам со нив??
    Кажете некој совет ако некој успеал да се справи со нив.
    Однапред благодарам!
     
  15. 321

    321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    imam rani i fleki od stiskanje potkozni flakna kazete mi kako mozam da gi izlecam
    [mod-kirilica:2qen9r46][/mod-kirilica:2qen9r46]
     
  16. MoreNa-22

    MoreNa-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    386
    Допаѓања:
    76
    после депилација нормално дека ќе се направи некое поткожно и мене ми се прават ама не многу и си ги стискам
     
  17. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    Оф леле дојде ред и јас да пишам во темава, обично со пинцера или со нокти само ги вадам подкожните веднаш штом почнат да растат, ама едно не сум забележала :(
    На препонот сега го заприметив, веќе си израснало добри сантим ипол под кожа и се познава коренот и линијата до каде што е израснато, кога ќе ја затегнам кожата на тоа место се гледа црна линија од внатре и пробав да го расчепкам со пинцета и да го извадам, несака само си се направи мала раничка и ништо, нити од кај коренот ни од кај врвот неможе да се дофати :@
    Има некој идеја како да се справам со влакништево :doh: :?:
     
  18. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Феминки имам едно прашање на темава.
    Од депилација на интимната зона ина препоните ми се појавуваат многу поткожни влакна и почнав сама да си ги вадам. Проблемот е тоа што ми остануваат многу црвени точки после тоа, белези или незнам како да ги наречам, и никако не исчезнуваат. Незнам што да правам многу лошо изгледа. Имала ли некоја од вас сличен проблем? :(
     
  19. mops

    mops Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    119
    феминки лекот му е пред туширање триење со готварска сол на местата каде што имате подкожни влакна ;) испоробано,делува и препорацано од мојата козметичарка пробајте па пишете дали успеав да ви помогнам :*
     
  20. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    ја користам секогаш пилинг,колку толку да ги спречам барем да не растат под кожа,ама некако не бива...шо знам :(
    пак ги има и има !! уф! :devil: