1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поткожни влакна

Дискусија во 'Тело' започната од irena, 10 ноември 2009.

  1. stylishh

    stylishh Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    619
    Пол:
    Женски
    а што правите со подкожните на интимните делови,мене мии се појавуваат и од обично бричење, ;( стварно не знам што да правам и иритација ми создаваат :worried:
     
  2. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    и од депил крема и од депилација и од све ...
    да надополнам :o :tmi:
     
  3. Reny

    Reny Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2011
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    2
    Како што кажав и јас имав проблеми со поткожните влакна, имам многу чуствителна кожа и после депилација ми се правеа како црвени бубулички кои не исчезнуваа,а и некогаш ми се правеа како гнојни. Мене пилингот со сол не ми помогна нешто многу многу пак после некое време ми се појавуваа внатрешни влакна. Сега после секоја депилација одма го чистам местото со алкохол во кој внатре има издробено андоли, а потоа ставам пудра во прав од бекутан. Препорачливо е пред депилација 24 часа да се направи пилинг, а после депилацијата 2-3 дена. Исто така после туширање триенје со крпа по нозете да се уништат мртвите клетки ( ова се прави после 2 дена од депилацијата). Мене искрено ми помогна многу околу 70% може да кажам дека ми е подобрена состојбата се надевам дека така и ќе остане :)
     
  4. DeepBlue

    DeepBlue Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2011
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    1.097
    и јас си имам вакви муки од време на време. еве на пример сеа што ми се дешава.....
    пред некое време ми излезе бубуличка и никако да заздраве и се глеаше ко влакно да има внатре, па ај расчепкав со игла и го извадив, арно ама пак не ми поминуваше и еве денес го расчепкав пак и извадив уште 3 влакненца :@ луда ствар
     
  5. WomanInRed

    WomanInRed Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    1.607
    Значи да прашам :) веќе 5 години се депилирам и воопшто никогаш не сум мавнала брич.. е сега ме интересира кога треба да ми растат влакната многу ме чешаат нозете, претпоставувам заради поткожните, ама толку многу ме чешаат што рани си правам .. па ако имате некој совет би била благодарна :)
     
  6. Sunday-Rose

    Sunday-Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Па јас тој пилингот си го правам со кафе, шеќер и сол и потоа по пилингот кога ќе ги измиеш нозете убаво ќе си ги истриеш со крпа и сега можеби првиот пат нема нешто да се воодушевиш од резултатите ама прави го ова и ќе види подобро ќе биде, мислам мене целата нога од едната страна ми беше поткожни влакна и тоа и кога си депилиран ко да не си депилиран, ама сега многу е подобро... :)
     
  7. crna1

    crna1 Активен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    0
    девојки и јас го имам тој проблем со поткозни влакан :worried: и ми остануваат црвени тоцки кои никако да ми поминат ...ставам хидратантно млеко али нисто не помага ..некој дане користи масло од бекутан сакам да пробам со тоа али дане останува мн мрсно ...посто нозете ми се суви
     
  8. steal

    steal Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    26
    јас си имам многу голем проблем со поткожните влакна поготово на препоните,одев на депилација со топол восок,па со електрична масинка се факав ама попусто излегуваат ненормално,а исто проблем ми е и тоа што на препоните кожата ми е потемна речиси црна ве молам за помош ако некој знае нека ми каже.однапред ви благодарам.
     
  9. Reny

    Reny Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2011
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    2
    Само пилинг... Земи си од космо или од други продавници имаш ракавица за бањање. Може е груба ама знам и сестра ми имаше поткожни влакна на препоните и тоа и помогна. :)
     
  10. Reny

    Reny Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2011
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    2
    И мене ми се суви нозете ама можам да ти кажам дека за разлика од маслото бекутан позадоволна сум од детската витаминска маст исто на бекутан со невен. Не е скапа околу 130 ден е со портокалово капаче. Обично ставам навечер дека е мрсна како павловичева крема.
     
  11. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Не знам за вас, ама јас обожавам да ги стискам потожните влакна! :rofl:
     
    На chocolate.chick, lilybeth и Sara123 им се допаѓа ова.
  12. elinela

    elinela Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2011
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    20
    Хахахах и јас исто и најголемата радост кога ќе излезе влакништето локна :D јас партали се правам на нозете :rofl:
     
    На lilybeth, Sara123 и figgiMK им се допаѓа ова.
  13. mesecinka91

    mesecinka91 Активен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2012
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    3
    Дали навистина помага депилацијата на препони со шекерна паста за да не се појавуваат поткожни влакненца??? ;(
     
  14. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    пред некој ден кога си бев на козметичар за депл. таа ми кажа дека најубоо нешто и секако наједноставно за да се справи со подкожни било да се занимаваме со пилинг со СОЛ!!!
    Викам МОРСКА(крупна) не!?
    ОБИЧНА СоЛ за јадење ;)
    ...па ке пробаме па ке кажеме :!:
     
  15. thegirl2

    thegirl2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    39
    знам има маст мислам беше за поткожни ептен помага :D
     
  16. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Како се вика?
     
  17. Podarok

    Podarok Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    76
    Јас си купив од кај депилаторката стикче на депилеве за поткожни влакна па ќе видиме дали ќе има некој ефект,инаку чинеше 250 денари....Инаку ја користев таа црната маст,но немаше никаков ефект,се надевам ова ќе има.
     
  18. thegirl2

    thegirl2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    39
    ќе се распрашам и ќе ти кажам :)
     
  19. ame23.88

    ame23.88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    8
    Може лп да ми испратиш со подетални информации, цена, контакт телефон и слично?
     
  20. mucca

    mucca Активен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2012
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    7
    Јас имав многу од восок и од депилатори, со шекерна паста ми ги снема во голлем број :)