1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Секојдневни влошки

Дискусија во 'Тело' започната од mace10, 30 август 2010.

?

Користите ли секојдневни влошки?

  1. Да, постојано

    189 глас(а)
    30,2%
  2. Да, но само по потреба

    323 глас(а)
    51,6%
  3. Не

    114 глас(а)
    18,2%
  1. mace10

    mace10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    3
    што мислите за секојдневните влошки ја ги користев и се чуствувам многу по пријатно со нив, но ми казаа дека не било убаво да се користат нон-стоп бидејќи ја впивале влагата што треба да ја содрзи тој дел.. сега штетно е или бабини нагаѓања??
     
  2. kalinaka

    kalinaka Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    596
    Допаѓања:
    2.024
    Пол:
    Женски
    секојдневни влошки... ДА или НЕ?

    Јас еден период ги користев секој ден и тоа тие миризливите, ама после некое време ми се појави инфекција кандида, е сега дали било од тоа или од нешто друго стварно незнам, ама престанав да ги користам секојдневно, само последните денови од менструацијата и толку
     
  3. srculka

    srculka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2010
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    170
    И мене ми кажаја за секојдневните влошки дека било штетно и јас престанав да користам такви.позз
     
  4. Kala001

    Kala001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    9
    користев многу одамна,сега скроз се откажав и ми е многу поубаво.не е убаво да се носат,така ми има гинеколог кажано.
     
  5. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Порано до пред 3 год. многу користев секојдневни, пред да добијам и откако ќе ми помине менструацијата, секогаш ставав секојдневни, ама еднаш аптекарката ми кажа дека биле штетни да се користат и од тогаш прекинав.
     
  6. katka-slatka

    katka-slatka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    46
    Користам секој ден влошка,имам многу бело прање. Патем гинекологот мој,рече белото прање не се лечи до крај,миризбата и непријатното чуство ќе го спречуваш со влошки... :^)
     
    На Ceci16 и fighter им се допаѓа ова.
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.009
    Допаѓања:
    198.819
    Пол:
    Женски
    Ако се претерува, не се добри затоа што спречуваат кожата на интимите делови да дише. Ниеден гинеколог не ги препорачува, ама понекогаш едноставно мораш да ставиш. Јас користам непарфимирани влошки и тоа кога знам дека цел ден нема да бидам дома, кога имам засилен исцедок (овулација, пред менструација) и во последните денови од менструацијата. Досега сум немала проблем. Повеќе проблем имам од влошки за менструација, посебно Always, од кои добив алергија и кандидијаза што ја лекував два месеци.
     
    На Ceci16, Sahlene и LivingGlam им се допаѓа ова.
  8. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Би го потврдила истово. Внимавајте какви влошки користите, најнепосакуван ефект можете да добиете од парфемираните влошки.
     
  9. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Јас ги користам Everyday влошките. Имам читано дека не се добри за здравјето, особено парфемираните, ама некогаш стварно имам потреба од секојдневна влошка, особено ако цел ден сум излезена.
     
  10. magnolia

    magnolia Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    7
    Не користам,едвај се справувам со влошките за време на менструацијата а не пак секој ден.Со исцедоци речиси и немам проблеми,но тоа се само ден два,кога е овулацијата,и нормално ставам тенка памучна влошка. Останатите 20на и кусур дена од месецот,уживам во памучната гаќа :D
     
  11. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Не користам секојдневни влошки,освен за време на циклус,бидејки немам потреба,имам чуено и од фемина и другарки дека не биле добри да се користат,дека се штетни тие секојдневни влошки.Сепак треба да се внимава посебно за тие работи,секакви инфекции можат да се појават.
     
  12. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.784
    Допаѓања:
    5.416
    Користам миризливи ама по потреба а не секој ден, последниот ден од циклусот или кога патувам значи неколку дена само во месецот до сега не сум забележала ништо негативно од нив за среќа
     
  13. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Да и јас знам дека секојденвните влошки не се баш препорачливи зошто не и дозволуваат на кожата да дише слободно. Особено за миризливите влошки се однесува тоа.
    Јас ретко ги употребувам, во последните денови од циклусот или кога имам исцедок.
     
  14. viki44e

    viki44e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    1.087
    Ретко ставам(..кога имам потреба..),но никогаш парфимирани..Едвај чекам да се ослободам од влошката кога имам менструација и неможам да замислам и после тоа да носам секојдневна..Тоа е едната причина..Другата се инфекциите кои веќе ги спомнавте..
     
  15. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Не користам. Неможам да трпам влошка на мене.
     
  16. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    имам користено едно време,па ми станаа досадни и ги откажав,само за циклус носам :)
     
  17. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Користам,но не секој ден,бидејќи пред година дена од секојдневната употреба ми се појавија како брумки,кои среќа ми поминаа со кантарион.Од тогаш па наваму само кога навистина имам потреба,и не од миризливите.
     
    На Ceci16 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Цело време користам..И немам никакви проблеми со нив...не можам без секојдневна .
     
  19. EnnieFabulous

    EnnieFabulous Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    399
    Не носам, гинеколозите не препорачуваат. Кожата не може нормално да дише.
     
  20. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    8.122
    Пол:
    Женски
    Не користам.Неудобно ми е кога морам за време на циклус да носам влошка,не па така.