1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Солариум – за или против?

Дискусија во 'Тело' започната од gracija81, 10 февруари 2010.

?

Дали сте за или против посетувањето на солариум?

  1. За, редовно одам на солариум.

    19 глас(а)
    4,0%
  2. За, но само ако не е често.

    229 глас(а)
    48,6%
  3. Против!

    223 глас(а)
    47,3%
  1. blonde.92

    blonde.92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    33
    Јас сум ПРОТИВ солариумот!!! се што е вештачко се разбира дека има недостатоци. ако не сум грешка мислам дека во Австралија со закон е забранет солариумот поради тоа што за рекордно време многу жени со рак на кожата пријавиле дека претходно оделе на солариум. не не не. еднаш да пред одмор ако веќе ептен неможиш да издржиш ма да јас имам премногу бел тен и издржувам да не појдам на солариум и малку по малку од 10 минути сончање во дено добивам преубав бронзен тен. само треба да бидеш трпелив :D солариум - НЕ !
     
  2. m2m2m2

    m2m2m2 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    1.517
    Допаѓања:
    1.059
    Јас одам 3-4 пати годишно по 15 мин на солариум, обично некаде на почетокот на јуни за да фатам малку боја, оти бела си сум. Неможам таква да се гледам, ко сирење :)
     
  3. Missy16

    Missy16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2011
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    17
    мислите дека со турбо солариум може да се фати боја од 6-7 пати по 3-5мин на ден??или малку да не е?
     
  4. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    6 пати по 5 минути и фаќаш боја. Мада зависи тоа од кожата, пигментот....ама би требало
     
  5. Asterion

    Asterion Популарен член

    Се зачлени на:
    12 март 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    5.622
    Сум против солариумот ! :!:
    Јасно ми е ајде, сакале да фатат боја за матурска, за некоја блиска свадба што им е важна и слично и океј ајде да одат, но не ми се јасни оние што преку целата година одат на солариум за да одржуваат некој тен и покрај тоа што се свесни колку е штетен, а уште повеќе со онаа постојана употреба кои тие ја практикуваат. :shake:

    До душа ни природното сончање не е здраво веќе, озонските дупки се проширени, го нема веќе оној заштитен слој кој што некогаш го имало и ги штител луѓето од ултравиолетовите зраци кои за разлика од тогаш се многу големи. Па затоа и кога се сончаме на сонце треба многу да се внимава. Да се обрне внимание на заштитните фактори и најмногу на тоа во кој период од денот се изложуваме од сонце. :!:

    Процентот на луѓе заболени од рак на кожа се повеќе се зголемува, и треба да се разбере дека сето ова не е шала и не е како што било некогаш. :x
    Многу јасно дека исончаниот темен тен стои дека дека поубаво , но ако за да го добијам истиот треба да си го ставам на ризик здравјето и да се изложувам било на ултравиолетовите зраци од сонцето, било на солариум- НЕ ФАЛА. :shake: Здравјето ми е скапоцено.
     
  6. Feminkaa

    Feminkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    62
    Едно големо ПРОТИВ солариумот!
     
  7. The-Queen

    The-Queen Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    2.139
    Допаѓања:
    2.424
    ПРОТИВ!!!! Штетно е сонцето, а не па солариумот. Солариумот е канцероген апарат кој може најлесно и најбрзо да предизвика малигнен меланом(рак на кожата), исто од солариумот може да се предизвика и пребрзо стареење на кожата, пеги и бенки, а и забрзано умирање на епителните клетки. И можно е нарушување на здравјето. Жал ми е што ги набројав штетните страни на солариумот, но јас не гледам позитивни.

    И немојте да мислите дека туку така само зборувам за ова, ова го учев на училиште бидејќи учам за козметичар и многу добро ги знам нековите позитивни и негативни страни(кои ги има повеќе)

    Па ако сакате здравјето да си го ставите на повелете, но сепак пред да одите на солариум размислете. :!:
     
  8. Missy16

    Missy16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2011
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    17
    до сеа дискутиравме за колку време може да се поцрни ова она..а сеа ме интересира уште нешто,за тие што имаат искуство.бојата што се добива колку време стои,за колку време паѓа??седи 1месец ил подолго,зошто така е од сонце обично
     
  9. plavusaaa

    plavusaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    45
    па седи до еден месец ама повеке не :)
     
  10. plavusaaa

    plavusaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    45
    Може од 6-7 пати да се фати ама не секој ден! туку ако одиш ке одиш секој втори ден ! поздрав :)
     
  11. NightAir

    NightAir Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    394
    Допаѓања:
    491
    Devojki imam premnogu bela koza i golem problem so sonceto naednas vcrvenuvam ako ne koristam krem so faktor 50. razmisluvam za solarium dva pati da pojdam pred odmor dali ke fatam boja ili samo ke izgoram kako i so sonce.Ako ima nekoj sovet za "belive" slobodno da mi kazi.isto taka koristev kantarionovo maslo lani zaedno so losion od deborah cosmetics so 50 faktor i ne izgorev voopsto no bojata sto ja dobiv od masloto bese kafeno-crvena bas kako zemja.
    [mod-kirilica:1g9bir2m][/mod-kirilica:1g9bir2m]
     
  12. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Ако решиш да отидеш на турбо солариум, штом си толку бела, како за прв пат немој подолго од една минута.
     
  13. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.538
    Допаѓања:
    7.835
    Пол:
    Женски
    најдобро е да се консултираш со козметичарките во салонот каде што ќе одиш, а како што знам најмалку 5 третмана се доволно за да фатиш боја бар мене така ми рече таа од силуете најдобро прашај си
     
  14. liliput22

    liliput22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    380
    Пол:
    Женски
    ПРОТИВ!!!!!!!и тука нема што да се коментира,ги знаеме последиците од користењето солариум,значи не зборувам за често дека само за тоа сум против туку за никакво да нема.исто имам прочитано податок дека девојките што почнуваат да користат солариум уште во 20тите имаат 70%поголем ризик да заболат од карцином на кожа,така да не фала!а и да не биде најлош случај карциномот има уште други 300та кожни болести кои се тешки за лекување!
     
  15. Missy16

    Missy16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2011
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    17
    леле ме испоплашифте искрено,само што наполнив 16год а веќе сум била доста пати во солариум и планирам да продолжам ама страв ме фати ,ств може да ми се деси нешто или мала е веројатноста ? :o
     
  16. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    Одам во солариум 5 пати годишно и тоа сега, овој период.Како припрема да не се испржам на плажа зашто сум прозирна, не бела :D Имам еден другар кој по 1 саат се печеше во солариум..мислам сеуште тоа го прави. Јасно е дека се што е претерано е штетно. Пет минути пет пати годишно, не е некоја голема штета. Напротив, поштетно е пет пати да прошетам на +40 С по горештините. А тоа дека предизвикува рак на кожа-јас сум пушач. Цигарите предизвикуваат рак на белите дробови. Епа ај да земеме да отидеме на планина и ништо да не правиме за свое лично задоволство само за да не се разболиме. На крај ке се сопнеш од камен и ке умреш..ако ти е шкртнато така.
     
  17. femina989

    femina989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2011
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    14
    Против солариумот сум.
     
  18. SexiLy

    SexiLy Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    2.092
    Пол:
    Женски
    Се изначитав глупости на темава. :rofl:
    Од горење, до пржење на органи, па умирачка од 10 третмани годишно итн.
    Единствено нешто за кое се согласувам е дека има реакција на кожата, како што може да се појави и од крема.

    Солариумот е штетен ако се злоупотребува постојано. Што значи ако не се појави реакција на кожата, за некој што посетувал солариум еднаш годишно, не сум чула да скинал конци.
    Бојата која што се добива од солариум е вештачка. Што значи е припрема за одмор, а не е боја што се добива од сонце. Оние што се со побел тен, како што сум јас, не горат. После 20 минутно кварцање во капсула, потемнуваш веднаш, но затоа ако не идеш на одмор и не се сончаш на сонце бојата ќе ти падне за месец. Затоа не можеш да изгориш во капсула, на неонка која што е не е пуштена на максимум. Тие што работат со капсулите знаат колку и како и по колку минути.
    Не можат органи да ти спржат. :lol:

    Значи негативности на солариумот се:
    - Можна е алергија која што излегува уште по првите минути. Решение: Стануваш и си одиш.
    - Бојата која што си ја добил не трае повеќе од месец. Решение: Одиш на одмор и се сончаш на сонце.
    - Кварцањето во салоните е скапо. Во помалите салони најефтини третмани се 5 за 1000 денари.

    Позитивни работи:

    - После 20 минути, бојата веднаш излегува.
    - Не можеш да поцрвенеш па да поцрниш. Солариумот не е исто што и сонцето.
    - Се сончаш до малото прсте на ногата. Што значи се кварцаш во танга.
    - Од мое искуство солариумот ги гори мозолчињата буквално сегде. За време на третманите и после два месеци од нив не ми се појавија мозолчиња.

    Заклучок: Не смее злоупотреба на капсулата секој ден. Тука немаме смртни случаеви зашто луѓето немаат пари за кварцање секој ден.
     
    На Lepaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Јас сум против солариумот имам слушнато многу негативни работи, од болести,алергии,страдање на јајници....и уште многу други работи.
    Иако имам бел тен,не би отишна на солариум.
     
  20. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Леле мене како ми се оди пак :doh: - почна да ми паѓа бојата од летото, а си се сакам кога сум потемна.
    Можно е деновиве да одам да добијам некој есенски тен- сепак не личи да си пресончан во ноември :)