1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Употреба на тампони

Дискусија во 'Тело' започната од Secilly, 10 декември 2009.

?

Употребувате ли тампони?

  1. Да, редовно

    172 глас(а)
    12,6%
  2. Да, но ретко

    356 глас(а)
    26,0%
  3. Не

    842 глас(а)
    61,5%
  1. Secilly

    Secilly Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    2
    lugje sakam da slusnam mislenja od vas dali e preporacliva upotrebata na tamopni za vreme na menstrualen ciklus, zatoa sto prv pat upotrebuvam i mi se javuva bolka koga gi vadam.Thanksin advance ;)
     
    На Ceci16 и Cecko85 им се допаѓа ова.
  2. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    srcka jas upotrebuvam tamponi veke celi 3 god i nema pohigiensko nesto od toa. Bolkata sto ti se javuva mozebi e predizvikana bidejci tamponot ti e prepolnet ili pak e malku natopen pa zatoa te pece(grebe po sluznicata) ne e nisto strasno prodolzi ponatamu da gi upotrebuvas
     
    На Ceci16, Cecko85, connie и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. kikuuus25

    kikuuus25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    16
    Spored mene tamponite se najdobroto nesto napraveno za zenite...s3kogas nosam tampon, a i za sreka nemam voopsto bolki pa se cuvstvuvam kako da ne mi e toj period vo mesecot...plivam, trcam bez da se grizam dali tece se izmestila vloskta ili slicno, tampon so sekojdnevna vloska...perfektna kombinacija...a troa sto te boli pri vadenje ke pomine...:) ne e nisto strasno voopsto...so tek na vreme ke se naviknes tolku nema da custvuvas pri vadenje...pozzz
     
    На Ceci16, Cecko85 и Fancy_Nency 22 им се допаѓа ова.
  4. snegulcence

    snegulcence Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    3
    tamponite se najdobroto nesto vo tekot na menstruacijata, kupuvaj si gi najmalite oni se i najtenki
     
  5. LaRagazza

    LaRagazza Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    121
    Јас ги употребував порано ама малце ми е страв од тоа да не ми се скине кончето при вадење.Знам дека тоа е возможно! :?
     
  6. Mitevska

    Mitevska Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2010
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    11
    Хмм.. има тампони за девојчиња што уше немале сексуални односи. Јас сум немала и нз дали е подобро да си зеам тампон или влошка...шо мислите вие ?? :D pozz!!
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    според мене влошка си е влошка, особено ако немаш искуство во употребата на тампони
     
    На Traveler$ му/ѝ се допаѓа ова.
  8. shiningstar

    shiningstar Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    307

    да,има вириана мини ке побараш во аптека...инаку јас сум за употреба на тампони само кога си на одмор или некои такви околности...пошо имам обилна менструација и треба многу да му мислиш на секои 3 саати да мењаваш :)
     
    На Cecko85 и Traveler$ им се допаѓа ова.
  9. Pipito

    Pipito Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    58
    Hmm povekje sum za tamponi.. Neznam zoshto no koga nekoj kje mi spomne vloshka mi se smachi.. A ushte pak koga e toplo vremeto.. I koga e toj period od mesecot.. e nepodnoslivo zatoa biram tampon
     
    На Fancy_Nency 22, Osamena devojka и Ice&Fire им се допаѓа ова.
  10. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    не сум голем љубител на тампони имам дома си стојат фаќаат прашина :lol: страв ми е да не ми се скине кончето а и не ми се мисли секој 3 саат дали треба да менувам или не...така да влошка си е влошка
     
    На Traveler$ му/ѝ се допаѓа ова.
  11. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Пробав да користам тампони ама некако ми беше непријатно, незнам зошто, така си останав на влошки, немем долга и обилна менструација , ми трае едвај 5 дена , првите два ставам влошки а после користам од најтенките па дури и од оние секојдневните влошки.
    Незнам што е подобро тампон или влошка, сепак на кој како му одговара, како му е поудобно.
     
    На Cecko85 и Traveler$ им се допаѓа ова.
  12. sindi12

    sindi12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    mnogu sakam da gi upotrebuvam tamponite no sto da pravam koga ne sum iskusna pri upotrebata :?
     
    На Osamena devojka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. lavica23

    lavica23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    28
    пред три години почнав да користам тампони и одтогаш редовно користам .немам никаков проблем и никогаш не се скинал конец или слично .внимавајте на упатството за правилно да го наместите ..само тогаш може да се појави болка ,ако е добро наместен нема шанси.дури и забораваш дека носиш тампон...хигиенски е тоа е најбитно ...пробајте ! ако не можете да се навикнете постојано да ги користите барем користете ги кога одите на одмор за некои посебни пригоди кога сакате да излезете во фустан во бели панталончиња итн.
     
    На Ceci16 и Cecko85 им се допаѓа ова.
  14. Devils-Candy

    Devils-Candy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    32
    Мене да ви кажам, многу ми се топ! Ја ептееееен долго размислував дали да почнам да користам.. Мислам дека цел нет го превртев и прочитав се што имаше врска со тампони и сите викаа дека се многу ок, не штетат на здравје (шо е најбитно).. И на крај си купив, си пробав, топ ми се.. Само некако секад ми е страв да не ми протече случајно.. Не знам зашто.. Ви протекло ли некад на вас?? :D
     
    На Ceci16 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    Не ми се случило никогаш да ми протече...мада тие два дена кога ми е најобилно крварењето ставам и секојдневна влошка....евентуално ако го оставиш поише од 3-4 саати, а и тоа зависи од големината на тампонот.....најголемите држат и 6 часа. јас од средните менувам на 3-4, во зависност кој ден ми е...тампонот е најдоброто нешто направено за жената :lol: исто како да немам добиено :lol:
     
    На little women му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Devils-Candy

    Devils-Candy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    32
    Исто и јас си праам.. Си користам ОБ Нормал со секојдневна влошка и ми се има случено вториот и третиот ден кога ми е најобилно крварењето ако не го сменам после 3 саати (обично на 3 го мењам, али некад морам и на 4 ако сум со нешто зафатена) да ми протече али капка или две.. Ништо страшно.. И стварно е најдоброто нешто направено за жената! :lol: Go Tampons! :up: :up: :up:
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.829
    Пол:
    Женски

    Зошто да не е препорачлива? Само треба да си одбереш соодветни тампони - за првите денови кога е менструацијата пообилна, ти требаат тампони со поголема апсорптивна моќ, а кон крајот на менструацијата нешто послаби... треба секако често да ги менуваш, затоа што ако го држиш повеќе од 6-8 саати може да се јави т.н. токсичен шок синдром...
    и потребно е да се навикнеш и правилно да ги ставаш, ама тоа брзо оди... штета што кај нас нема тампони со апликатор... или има, не знам... видел некој некаде? :?:
     
    На little women му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Јас користам и тампони и влошки, некогаш се чувствувам мн поубаво со влошка а некогаш со тампон, тампони обавезно користам ако излегувам некаде а на тоа што сакам да го носам ми се познава влошката, доколку сакам да пливам а имам менструација, или на лето неподносливо е со влошка ууфффф, а тампоните се нешто најубаво што е создадено за жената .
     
    На Ceci16, Cecko85 и Osamena devojka им се допаѓа ова.
  19. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.789
    Допаѓања:
    5.422
    Веке неколку години користам тампони и мислам дека не би ги менувала. Се одвикнав од влошки и ме нервират кога носам преку нок. На почетокот и јас имав проблеми со удобноста бидејќи не го местев правилно, а сега не го ни осеќам.
     
  20. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    немам употребувано, ама ќе пробам од љубопитност понатака некогаш :D
     
    На Cecko85 и Osamena devojka им се допаѓа ова.