1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Јаболкова киселина за слабеење

Дискусија во 'Диети' започната од kate, 8 ноември 2009.

  1. principessaE

    principessaE Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    3
    точно е дека слабее,но многу го уништува организмот,имам искуство и никојпат повеке не би го пробала..
     
    На TrinityNeo му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Mija

    Mija Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    25
    Јас пијам веке две недели секој ден на гладно го растворувам во чаша вода не ми смета се навикнав веке првата гтка ми е грозна потоа на екс :D
     
  3. lily-prune

    lily-prune Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    155
    можете да ставите и мед во водата со јаболковиот оцет така мислам е поарно јас порано пиев само јаболков оцет со вода а сега овие денови ке почнам и со медот па ке видиме дали има резултати.
     
  4. Vesna25

    Vesna25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2011
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    11
    Jas pred nekolku godini drzev dieta so jabolkova kiselina (na Vitalia). Ja koristev taka sto ja piev pred obrok po 1-2 lazici kiselina gi rastvarav vo casa voda,jadev normalno,po malku crn leb,malku blago koga ke me fatea krizite,malku zelencuk i taka 3 nedeli oslabev 7kg. Nemav problemi niti so zeludnik niti so nesto drugo XD
     
  5. Klaudi

    Klaudi Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    39
    Почнав некое време да ја пијам јаболковата киселина ама поодвратно нешто :puke: уфффф нема,ептен ми се гадеше и се откажав,така да не знам дали би имало кај мене резултати бидејќи уште 3 ден ја престанав,ама ете некои велат дека и штетна е, и не би сакала да си го уништувам организмот,нели пред се најважно е здравјето.
     
  6. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    942
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    А зошто не си купеш јаболкова киселина во капсули? Исто е чиста јаболкова киселина, меѓутоа е дехидрирана и ставена во капсула. Ефектот е ист. Се пие една цпс наутро на гладно, јас терам вака еве 2 недели, метболизмот ми е забрзан, секоја ден одам во вц, (пред тоа одев на 5-6), што ми е показател дека има дејство, не е ѓабе трудот :)
     
  7. mama27

    mama27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2011
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    175
    пиев две недели со лажица мед и лажица јаболкова киселинаво во чаша млака вода ,но се откажав кога прочтав дека треба да ја одбегнувам на мојава крвна група А+
     
  8. ruzmarinka

    ruzmarinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    137
    И јас почнав да пијам некоја јаболкова киселина од некој диви јаболки и цеден сок од сентени.
    Пишува дека помага за слабеење и го прочисрува црниот дроб и крвта од маснотии холестерол итн..
    Дали е оваа истата киселина за која велите дека е штетна?Оваа се пие 20 мин пред секој оброк 3 пати на ден.
     
  9. diks8

    diks8 Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    dali e vi red?

    Dali e vo red ,ako pijam 1-2 čaši voda so 2 lazici jabloko(obučen) ocet na den ,iako iam 16godini ?
     
  10. angel92

    angel92 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    1.579
    Допаѓања:
    3.202
    Девојче, зошто да пиеш оцет?
     
  11. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Нема никаква штета од пиење на јаболков оцет.
    Можеш наутро во една чаша вода да ставиш 2 лажици оцет.
    Ако мислиш дека од тоа се слабее многу па затади тоа пиеш, ич не се лажи.
    Дека го забрзува метаболизмот и дека го прочистува организмот тоа е точно.
    Ако имаш слаб желудник - заборави!

    Медот е диуретик па може да јадеш наутро една лажичка мед , а потоа да се напиеш јаболков оцет.

    Незнам дали и другите феминки пиеле јаболков оцет, но мене лично ми се случи да станам зависна од него. Оцетот го чувавме во канцеларија и буквално едвај чекав да стигнам наутро да се напијам .
    Незнам зошто...а незнам ни како таа зависност престана.
     
    На Bescheiden му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    dali e vi red?

    А место оцет да пиеш, зошто не пиеш лимон исцеден во млака вода наутро или навечер сеедно. Мене лимонот ми помогна до некаде...
     
  13. macence4

    macence4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    416
    Jas imam probano no mnogu e gnasno za pienje .Ima efekti majkami go piese podolg vremenski period i oslabe no stetno e zaludnikot bidejki e kiselina :)
     
  14. SONJA.ACE.TEODORA

    SONJA.ACE.TEODORA Активен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    ZDRAVO ZENSKI!!! DALI SE EFIKASNI CITRAX TABLETKITE ZA SLABEENJE
     
  15. Lollipop7

    Lollipop7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2012
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    782
    Пол:
    Женски
    Јаболков оцет пијам месец ипол и нема никакви резултати!!!! :@
     
  16. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    jas go piev jabolkoviot ocet pred 2 godini, sekoe utro vo edna golema casa со вода по една супена лажица, и после јадев нормално.. ослабев многу стварно, и немав никакви проблеми со желудникот, но резултатите не се гледаат така брзо. Од тогасш пробав неколку пати пак да го пијам, неможев, ми беше прекисел, едноставно гаден. Тоа зависи многу од оцетот, кој и како го прави. Пред 2 месеци си купив од една колешка, домашен, правен за нив, и почнав да го пијам пак секое утро, ( без сабота и недела) на гладно во една голема чаша вода 1 супена лажица, значи многу разреден, и во комбинација со УН многу ми помага, а исто немам проблем со желудникот. Проблем имаат оние кои имаат веќе надразнат желудник, го пијат неразреден, разреден во многу малку вода или многу пати на ден, јас мислам дека само наутро е доволно, ти го уништува апетитот,и за 2 месеци сум испила едно кило (веќе го допивам) :D Вкусот не е воопшто гаден, можете да му додадете и малце мед. Сега планирам да направам пауза, и место јаболков оцет да ставам лимон во водата, па да почнам уште едно шише... Значи јаболковата киселина разредена со вода помага намалувањето на килограмите, но треба да внимавате од каде ја купувате, да сте сигурни дека е природна, не би го пиела јаболковиот оцет од продавница, пробав еднаш, одвратен е :puke: И кога го пиете, ако ви е прекисел, или ви прави проблеми во желудникот, не го пијте :D подобро пијте вода со лимон
     
  17. Ellena07

    Ellena07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    12
    Јас пред некое време пиев јаболкова киселина..Ми ја предложи една познаничка која доста ослабе од неа..
    Но јас исто така пиев..и тоа не по една чашка од оние за ракија пред секој оброк..туку по голема чаша за вода од 150гр...И пиев некое време..Но немаше никакви резултати..Ама воопшто никакви! :@
    Така да не верувам воошто во ова со киселината ..
     
  18. hubba.bubba

    hubba.bubba Активен член

    Се зачлени на:
    7 март 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    3
    кога велите треба да се пие подолг период, на колку долг мислите??
     
  19. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.415
    Пол:
    Женски
    Ако беше така лесно и брзо сите ќе беа твиги...
    Значи комбиација мед-оцет-млака вода е делотворна, ама не прави чуда.
    Да се разбереме, треба да пиеше со месеци за да има некој резултат.
    Ама и да се намали со јадење, не да се гладува сега, но да не се прејадува.
    Оваа мешавина топи масни наслаги, со пиеше секојдневно, 6 месеци па и година дена.
    Не очекувајте дека ќе се стопите се за месец дена.
    И диети па не делуваат рака брзо.
     
  20. Jessie-J

    Jessie-J Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2012
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    61
    Вишок килограми:
    Доколку имате проблем со масните наслаги или пак држите диета а не можете да се справите со вишокот масти во телото тогаш пробајте помеѓу оброците да пиете по една чаша млака вода во која ќе ставите една супена лажица јаболков оцет. Овој рецепт се користи најчесто за детоксикација на организмот па така, со помош на здрава исхрана и јаболков оцет ќе можете полесно да се справите со мастите. :)