1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Адаптирано млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 12 јануари 2013.

  1. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Барав но никако неможам да ја најдам темава.
    Сакав да споделам , а и да прашам нешто :wasntme:
    Денес земавме од Грција АД млеко Аптамил1 на милупа. Ова е млекото
    [​IMG]
    За доенчиња е, но дали некој го има користено??? Видов дека е од редот на Аптамил што ги има кај нас, со прилично голема разлика во цената(на половина), па не ми е јасно што е работава :?:
     
  2. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
    Вештачко млеко за новороденчиња

    Кога се породив, немав млеко и уште од самиот старт почнавме со млечна формула. Во болницата на новороденчињата им даваа НАН од Нестле и јас купив такво и за дома. Меѓутоа, бебето почна постојано да плаче и имаше проблем со тврда столица. Се консултирав со неонаталог и ми кажа дека НАН е многу тешка млечна формула за новороденчиња. Потоа пробавме со Бебимил, па со ХИП, па Хумана и така два месеци менувавме млечни формули се додека не добив препорака од блиска пријателка за Аптамил. И пред 5 години беше најскапо, меѓутоа, најдобро за новороденчиња, бидејќи состојките содржат и делови од колострум и најприближно е од сите млечни формули до мајчиното млеко. Откако почнавме со Аптамил, веќе не го заменивме и малечката го пиеше скоро до првиот роденден, се додека не почнавме со кравјо млеко од тетрапак. Добар избор си направила и топло ти го препорачувам.
     
    На AhThatFemaleProblems и meU им се допаѓа ова.
  3. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    Вештачко млеко за новороденчиња

    незнам кое млеко и го даваа во болница али ние купивме хумана и сме презадоволни и се сто има на хумана користиме а таков аптамил користи сестрами т.е користесе за малата во чешка живее сестрами и таму се поевтини јас не сум видела кај нас такво паковање
     
    На lea27 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Вештачко млеко за новороденчиња

    ние пробавме со сите можни .. Хип, Аптамил,Хумана,Лактовит, Новалак и ниедно не и одговараше освен Нан
     
  5. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.446
    Допаѓања:
    34.329
    Пол:
    Женски
    Вештачко млеко за новороденчиња

    И јас кога се одби малата со цицање почнав со Беба од Нестле , а во Мк ми најдоа замена НАН
    и супер си го прифати бебица млекото , почнавме со Беба про 1 , па продолживме Беба про 2 па сега сме Беба про 3 . :)
     
  6. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

    Зборуваме за АД млеко : Јас секогаш фрлам 10 мл млеко што е инормално за да не голта воздух некогаш ако не гладна и20 амап овеќе од тоа не друга работа како тис ерасипува млекото за 3 часа каде го чуваш и како познаваш дека е расипано ? Кај мене стои до 4 часа ама тогаш не и го давам не сум ни видела Ад да ми се расипе
     
  7. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Вештачко млеко за новороденчиња

    Користиме Аптамил 1 но не ние такво пакувањето во Мк ме интересира што има разлика во млекото и дали ја има изашто опаковките се различни тука е плава кутија иако можеби никогаш нема да дознаам . За мојава малечка нема идеално млеко дури и ова и прави гасови нотие се помал проблем од онаш то нисе случуваше содругите млека а имаме пробано нан и хип па дури и хипоалергенски хип
     
  8. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

    ^ го чувам на собна температура може и затоа се расипува сега повеќе грееме и побргу се расипува порано не беше волку топло внатре па не се расипуваше , не го ставам во фрижидер зошто ќерка ми мора да пие топло млеко , и сега го правам топло нели па после го ставам на ладно па пак топло во ред ли е тоа? јас мислам дека не е и затоа фрлам , а во последно време не ни останува многу..
     
  9. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

    Како познаваш декае расипано јас го чувам исто на собна не менува мирис исто муе гаден :D а по боја и конзистенција е истото ? А зашто греете многу не го претоплувајте бебето температура од 24 -25 степени е супер барем за моево а облечена е во шпикозни боди и чорапки ако падне температурата одма ставаме калчинки и ракавици секогаш кога спие полека иставам капа зашто будна не ја трпи.А го приготвувам со млака вода
     
  10. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

    Na site ad mleka koi gi koristev do sega (vkupno 3) pisuva deka posle 1 cas treba da se frlat a i vo bolnica toa mi go naglasija. Poarno frli go nego da se razboli bebenceto
     
  11. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    Вештачко млеко за новороденчиња

    наводно нашето аптамил е правено во бурарија. јас имам и аптамил земено ама немам прочитано од каде е.
    на син ми во болница му даваа лактовит.
    дома прво купив хип.
    па нан
    имав земено и хумана за против повраќање
    па пак нан
    сега сме со нан2
    син ми се пие ама декананот е тешко млеко и дека моши да има од нанот тврда столица немам заприметено
    а ми има педијатар кажано(началник на детцко одд) дека сите млека се исти и сите се убави и тешки за бебешкото меше зависи само цената и фирмата
    ние од нанот сме зедоволни супер си напредува
     
  12. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Вештачко млеко за новороденчиња

    на плавиот аптамил стои дека наводно е германски а сега на 800грамскиот на кутијата пишува на англиски на вика производство германско :( . Инаку ние пробавме исто многу млека и имаше различно поднесување така да не ни излегоа сите ист нанот ни даде ужас запек аптамилот само гасови а хипот зелена столица
     
  13. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Вештачко млеко за новороденчиња

    800гр Аптамил колку е кај нас???
     
  14. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    Вештачко млеко за новороденчиња

    јас аптамил имам видено само 900гр 935 ден. во зегин

    а зе зелената столица незнам каква била ама на син ми кога почна да пие ад му беше кафеава помешана со зелено и тоа било од железото во млекото.
    така ми кажа патронажната
     
    На monka_bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Вештачко млеко за новороденчиња

    Ааа, епа не е поефтино во Грција, зошто ова е пакување од 400гр, и е 8.30евра
     
  16. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    Вештачко млеко за новороденчиња


    шо зборате бе грција поефтино???
    сестрами се купва над 8 евра и млека и млечни каши а се помала грамажа
    кај било поефтино
    зато цел најлон изнакупи последниот пат кога беше тука
     
  17. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Вештачко млеко за новороденчиња

    Не оваа беше чисто темно зелена пењушава честаи многу течна воопшто не обилна искачаше прво водичка па потоа столицата . Грозно . Малата само плачеше . 800 грамски аптамил и дадоа прв пат на мајка ми и го наплатија иста цена 935 некаде 5 ти јануар мислам беше а сега мене во приватна аптека на 10 ти ми го напатија 990 исо 800 грамски па прашував итука дане знаат колку е еве и слика компарација на 900 гр со 800 гр [​IMG] [​IMG] . Ваљда ќе се прикажат, Инаку не е битно што во грција се поскапи дали се подобри и зашто пакувањето е различно ако е од иста фирма ?
     
  18. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    Вештачко млеко за новороденчиња

    а шо истата кутија е само ја намалија грамажата???
     
  19. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Вештачко млеко за новороденчиња

    Кутијатае плава исто ама напред е на англиски со она with unique blend .... долу буквите на 800 грамската се од десно како што се гледа и се црвени не плави друго се е исто и грамажата е назначена позади а не напред како кај 900 грамската
     
  20. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

    Денеска после цел ден пиштење апсолутно престана да го пие млекото само што и ја доближувам цуцлата почнува да вришти се мршти и ја плука деновиве и вака и така ама денес му стави крај а за тоа колку пати исповрати не сакам да зборам . и сега ? Пак ново млеко ? Или хипот ? Уф веќе ;(