1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Адаптирано млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 12 јануари 2013.

  1. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Od pocetok sme so nego i redovno kakame.Pisav i pogore.Toplicko stavate?
     
  2. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Pogolemata kerka kako bebe bese na kombinirana ishrana majcino mleko + aptamil. Kakase sekoj den po 2-3 pati. Do den denes kaka redovno po 1-2 pati. Maloto e samo na doenje. Denes e 6-ti den kako se nema iskakano. Iskustva?
     
  3. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    А dali davate vodicka da pijat ?
     
  4. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
  5. Matea212

    Matea212 Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2015
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Jas davam posebno sega na zestinive nemoze da i bide nisto od malku vodicka
     
    На espana му/ѝ се допаѓа ова.
  6. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Jas i davan prevriena vodicka i malju stavan Bekutan caj ,taman za grcevite, a denes sano vodicka i bas koga ja ispi prestana da place, toplo e ,mislam deka ubavo e voda da i davam,zatoa prasav vase mislenje.
     
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.542
    Пол:
    Женски
    Јас сум давала вода и на двете.Едното доено другото бебе на ад порасна.Не по мн околу 10-20 мл дневно и не наеднаш.Самата сум голем љубител на вода па може затоа и децата од мали ги форсирав да пијат.
     
    На galapce и espana им се допаѓа ова.
  8. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Mamicki,dobro utro,ajde srekna nedela ,so pomalku placenje, grcevi, a poveke smeshkanje i shetkanje...i spienje :)
    Kazete me kolku mleko pijat vasite bebinja, znam site razlicno,toa e individualno, ama onaka sakam da napravam sporedba.Moeto bebe e 2 meseca...
     
  9. orchidea.orchidea

    orchidea.orchidea Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2014
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки,

    Моето бебенце е веќе пет недели и ние сме повеќе на АД ...Додека бевме во болница цицаше но јас немав доволно млеко , а тоа гладно и така повеќе се навикнавме на шишенце :( Користиме Хипп Био Пре и бебето си напредува супер за месец дена се поправи 1130 грама. Му давам и мое млекце но тоа е премалку измолувам само по 20 мл, се трудев а го ставам на гради но не сака сега е нервозен и ме турка , а од шишето си пие по 90 а сега и по 120 мл без проблем. И незнам дали воопшто вреди да се измолзувам ...мн се нервирам кога ќе видам дека по 15 мин има само толку малку млекце :(

    А во врска со АД млекцето, зедов прво ХИПП 1 , но патронажната ми рече дека подобро би било да користам ПРЕ ( значи почетното ), иако било послабо било подобро бидејќи имало помалку шеќери и по состав било најблиску до мајчиното млеко без разлика за која марка на млеко се работи.

    Е сега ме интересира дали им давате вода и чајче на вашите бебенца. Не сака да пие чај можеби само по 10 - 20 мл. Патронажната ми рече во чајчето да го растворам и млекцето но и така гледам дека го сеќава и не сака. А вода му давам со лажиче но мн малку.
     
    На victoria му/ѝ се допаѓа ова.
  10. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
     
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.542
    Пол:
    Женски
    Незнам како ке ме сватиш но прерано си се откажала од доење.Нормално дека новороденче ке цица и бара често.Нема капацитет да те исцица наеднаш.Колку повеке шишиња си дала толку повеке твоето млеко си го губела.Не си се ни стрпила да воспоставите нормална лактација која настапува тек околу вториот месец.Јас активно дојам 10 месеци и тоа само од десната града и повеке од 30 мл не сум измолзела .А бебето за 2 месеци накачи 2300 грама.Ама бев инат ко магаре и нонстоп ми висеше на града и се исплати.

    Чај не давај ако немате грчеви.

    А пре хипп нели е за предвремено родени бебенција?Така ме асоцира мене
     
    На Kiflicka05 и TIGARCE86 им се допаѓа ова.
  12. orchidea.orchidea

    orchidea.orchidea Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2014
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски

    Па не сум се откажала сеуште, пробувам да го ставам на гради но не сака, се трга, плаче и нервозен е многу. Пијам чај за доилки и коа си дојдовме од болница пиев и специјални апчиња за лактација но и тоа не ми помогна.
    Не се изјаснив можеби добро... останавме во болница 10 дена бидејќи малиот доби инфекција и не беше со мене во тој период, беше на терапија со антибиотици и не можев да го ставам на гради кога ќе посакам јас или тој. Колку што даваа условите се доевме, но нему не му беше доволно И искрено битно ми беше да јаде и напредува и побрзо да оздрави одколку да плаче цело време гладно.

    Како и да е, ќе пробувам додека можам. А ПРЕ ХИПП ја зедов по препорака на педијатарот и патронажната сестра со образложение дека има помалку шеќери и создава помалку грчеви.

    Сепак фала на одговорот :)
     
  13. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Majki,dali na vasite deca im davate navecer mlekce, pocnaa mn.da me sovetuvaat navecer da ne.davam tesko e ad.mlekoto,ako se budi da ja zalazuvam so vodicka ili cajce.Jas do sega i davam,dvapati vo nokta se budi...vie kako pravite?
     
  14. orchidea.orchidea

    orchidea.orchidea Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2014
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски

    Па јас му давам но една дозерка помалку одколку што пие преку ден. На пример ако пие преку ден 120 ноќе му давам 90. Чајот не го сака баш и само лизнува, а вода му давам само неколку лажички на ден. Додуша последниве неколку дена спие ноќе по 6-7 часа без да се разбуди, така да наутро кај 5 или 6 си добива јадење :).
     
    На espana му/ѝ се допаѓа ова.
  15. IveBrajan

    IveBrajan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    593
    Тие што советуваат вака би сакала да ме советуваат и како да го смирам у сред ноќ 3ипол месечното бебе што огладнело и жив се дере дур не му дадеш млекце. Свашта значи, ако е потешко, ќе ги најаде повеќе па нема ни да бараат. Јас давам кога и да стане да побара. Обично тоа е околу 3 пати ама знае и повеќе. Спие околу 11-12 саати ноќе. Само нормално, помалку пие. Нити имаме грчеви, нити повраќа а нито пак е дебел. Напротив, висок и тенкичок со топчести образи. И сега еве нека ме поучат тие како да го тргнам ноќното млекце, ете и јас сакам да поспијам ама пусти синко не ме разбира кога му кажувам (facepalm)
     
    На stefanija70, espana, Matea212 и 2 други им се допаѓа ова.
  16. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Postov se odnesuva na nekolku majki koi denovive pisuvaa vo temava, da ne gi imenuvam poedinecno, ke pisam eden generalen post :) Ke go pisam moeto licno iskustvo i vo nego moze da najdete odgovori na iks prasanja...
    Znaci, od prv den sme na "aptamil",roden vo 36-ta nedela,2390 g. Veke sme 9+10 dena. Da cuknam, pu pu, ne znaeme sto e i najmala nastinka. Prvite meseci bev vo depresija, bidejki ne cicase, no morav da se pomiram.-

    *Super go prifati od prv den,nikakva reakcija

    *Bljuckanje,povrakjanje da izbrojam na prsti.

    *Kaka redovna.Pomegju 2-3m ne kakase i do 4-5 dena, no, toa NE BESE od "aptamilot", tuku e voobicaeno za toj
    period od zivotot,organizmot pretrpuva promeni,prilagoduvanja.

    *Grcevi recisi i da nemavme(individualno e kaj sekoe bebe).

    *Vodicka pocnav da mu davam od kaj 3-ot mesec.

    *Mu davav i seuste davam koga ke posaka. Se slucuvalo i na saat i pol, i na 2 i na 4.Ne sum ukinuvala nokno sise(najgolema glupost!!!)

    *Nikogas ne sum se vodela po tabelata na kutijata, ziva glupost!Sinko od 6-ot mesec do den denes max pie 150ml, sto mozebi e malku. No, tolku si bara.Ne forsiram, tuku, gi sledam negovite potrebi.

    P.S.SIGURNO ISPUSTIV NESTO STO MISLEV DA PISAM,KE MI TEKNE, KE DOPOLNAM ;)
    PRED SE SAKAM DA VI POTENCIRAM DEKA NE E DOKAZANO DEKA APTAMILOT ILI IKS MLEKO E PRICINA ZA GRCEVI,ZAPEK,POVRAKJANJE I SLICNO.ETE,VIDETE OD MOJOT SLUCAJ.ZNACI,MAJKI SE E INDIVIDUALNO!!!
     
    На Maceto123, TIGARCE86, orchidea.orchidea и 7 други им се допаѓа ова.
  17. Tajnaotrovna

    Tajnaotrovna Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    33.626
    Пол:
    Женски
    Јас на почеток му давав чајче... почнавме некаде при крај на 2ри месец, пробував и водичка да му давам но ми ја плукаше...постепено избегнував да му давам чајче туку почесто водичка и се навикна да пие, сега ми пие околу 100мл дневно.
     
    На espana му/ѝ се допаѓа ова.
  18. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    sega vekje ima 14 ipol meseci a pochnavme so bitolsko od 5ipol meseci pedijatar mu e svetlana ( u tetovo ziveeme )
     
  19. MarkoDavid

    MarkoDavid Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2015
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Na 4mes bebe po kolku ad mleko mu davate i na kolku vreme?
     
  20. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Nema pravilo, kolku saka i koga saka.