1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Адаптирано млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 12 јануари 2013.

  1. MarkoDavid

    MarkoDavid Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2015
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Pa ne e bas taka treba da se ima red,jas mu davam na 4 saati po 180ml
     
  2. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Кој ти кажал дека така треба?
    П.С.На пример моето е 9+17 д,пие макс 150мл на 3-3,5 часа а некогаш и порано. Покрај тоа има и по три оброка. На ваша возраст пиеше едвај 120мл на 2,5-3 часа.
     
    На IveBrajan му/ѝ се допаѓа ова.
  3. MarkoDavid

    MarkoDavid Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2015
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Koj kako saka ai pravi bas toa mi bese prasanjeto po kolku i na kolku casa bidejki so prvoto dete bese ista situacija kako kaj vas a sega e sosema razlicno
     
  4. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Апсолутно, секој како мисли и сака,не осудувам никој за ништо.
    Но,нема логика кога некој ќе каже „па на кутијата пишува толку за таа возраст и тежина...педијатарот ми рече мора да поминат 3 часа и други небулозни примери“...
    Пример,синми се роди 2390,од болница излеговме со 2.200 г, неговата тежина на кутијата ја немаше се дури не направи 2м, така што...
    П.С.Мајчиниот инстикт и самото бебе ќе си „каже“ кога и колку сака.Секое бебе си е посебна индивидуа и пример сам за себе. Така, сметам, ете и во твојот случај,од иста мајка а различи во случајов за исхаран,нема правило.
     
    На zuto и MarkoDavid им се допаѓа ова.
  5. MarkoDavid

    MarkoDavid Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2015
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    I nie sme 2550 od bolnica 2360 mene me zbunuvaat tie minimum 3casa rastojanie demek za da se svari hranata a ako ispie 70ml pak li ke se ceka 3casa da pominat
     
  6. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Е ајде де...Јас до ден денес му давам кога сака,колку сака.Да чукнам.никаков проблем.
    Еве 2-3 дена ќе си руча(цврст оброк) и за нецел час пие 80-100мл „аптамил“. Му бара душата,му давам :) (Мајками ми му дава,јас веќе се вратив на работа :():
    П.С.Што е вишок ќе го исфрли(бљуцне).А тој временскиот период за варење на храната(демек мин или макс до толку и толку), никогаш не ни направил проблем а пие кога сака. Така да мајка,види,пробај,следи го...
     
    На MarkoDavid му/ѝ се допаѓа ова.
  7. IveBrajan

    IveBrajan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    593
    Абе ајде глупости, сега ми дојде патронажната (не знам зошто, син ми е скоро 4 месеца) и ми вика ноќе не му давај, нема потреба. Како бре да не му дадам ако бара. Можам да пробам да нишнам да видам дал ќе успее, ама ако плаче за млекце? Лесно е да кажеш, кажи ми како да го постигнам тоа. Точно и преку ден треба да имаат ред, ама нека си го направи самото бебе редот. Па не согоруваат калории сите бебиња исто. Затоа и не кркаат исто. Еве син ми едвај испива 120 мл. Често и остава по 20-30. Бара на 2 или 2ипол часа, ретко на 3. Приметив сега ако му дадам за 2 саата, не испива многу, па го занимавам за да фати 2ипол саати за да си испие повеќе и подолго да го држи. Ама се до сега пиеше по 70-80-90 на 2 саата. Толку збирало мешето, толку издржувал после тоа. Да го мрцварам за млеко? Ме нервираат докториве :)
     
    На PUPICA и MarkoDavid им се допаѓа ова.
  8. MarkoDavid

    MarkoDavid Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2015
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Jas eden den go izdrzav 3 ipol saati za da fati red bidejki 2mesec piese na 2 ipol max 3h i kaci rekordni 1.600kg sto e mnogu pa morav da fatam red a sega pa 4h rastojanie mi se gledaat mnogu i neznsm sto da pravam
     
  9. IveBrajan

    IveBrajan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    593
    И мојов првите два месеца качуваше по кило ипол. Нека си пие и качува, за година две ќе го бркаш со лажицата. Мојов пие и качува и е поголем за возраста, ама не е дебел. Долг е, па нема ништо дебељуцкаво, тенок е во половинчето. Мој внук во првиот месец само со цицање качи 2ипол кила, и што? Нема цице?хахаха
     
    На MarkoDavid му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Tajnaotrovna

    Tajnaotrovna Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    33.626
    Пол:
    Женски
    Мене досега никој не ми рекол да не му давам во текот на ноќта, а и стварно не знам како би го направила тоа. Имаме 4м и 14 дена и се буди два пати...ете баш синоќа пробав да го успијам, му ставив и цуцла но не продолжува со спиење, а штом му го дадам млекото одма продолжува со спиење. Инаку е многу жив, активен додека е буден па претпоставувам дека не го држи доволно млекцето што го пие...пие по 150 мл, пробав да му зголемам на 180 ама го враќа.
     
    На referentka и MarkoDavid им се допаѓа ова.
  11. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Во потрага сум по Нан 3ка (или евентуално Аптамил 3) но помало пакување...Има ли некоја видено некаде?
    Секаде пакувањата се по 600г, 800г, а мене ми треба не повеќе од 300-400г.

    До сега од двојката секогаш имало, но тројка неможам никаде да најдам.
     
  12. Matea212

    Matea212 Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2015
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Od koga se preminuva na broj 2 od adaptiranive mleka? od 6 meseci? Nie pieme nan1 imame 5 ipol meseci sega
     
  13. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.583
    Пол:
    Женски
    Од 6 месеци.
     
  14. Matea212

    Matea212 Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2015
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Joy ti blagodaram mnogu sekogas mi davas soveti i odgovaras na moite prasanja fala ti mnogu :*
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Дали провери во ДМ дрогерииве? Можеш дс им пишеш на фемина или да им се јавиш, љубезни се ќе то кажат во кое ДМ го има. Позз
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  16. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    Jas vcera zemav 2ka od zegin I bas primetiv deka gi ima I 1 I 3 vo mali pakovanja od 300gr. ako ne se lazam bese. Inaku nie sme si na doenje, no zemav I vestacko mleko, sakam naskoro da probam da mu napravam I nekoja mlecna kasicka so nekakva zitarka I ovosje.
     
  17. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Во кој Зегин? Баш тука кај мене во населба ги прашав, но рекоа дека во сите филијали имаат иста пратка.

    И мене ми е за каши, но не трошиме повеќе од 300г месечно, а после отварањето треба да се потроши за три недели.
     
  18. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    vo ilinden. na raftot od site imase po 1 kutija, nezz dali taka gi mestat, ili mozebi pa stvarno da ne im stignala nova pratka. Ke pisam I vo temata za peleni, no eve I tuka - za onie koi koristat canbebe vo zegin ima akcija paketot od 80 peleni za br.4 (nezz po kolku peleni odat vo dr.broevi) odi so malo paketce od 10peleni gratis I e namaleno od 760 na 683 den.
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  19. MarkoDavid

    MarkoDavid Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2015
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Vo golemoti pakuvanje ima 2mali kesi taka da nema da gi otvoris dvete od ednas ili podeli ja so nekogo
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  20. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Vo aptamilot ima 2 kesi po 400g, i ako ne se lazam 1 mozese da stoi otvorena mesec dena, za ova ne szm bas sigurna, sum zaboravila.