1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Адаптирано млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 12 јануари 2013.

  1. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Велат за аптамилот дека бил највкусен, и/или нестле нан.
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  2. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Za kolku vreme e dozata?
     
  3. Среќа

    Среќа Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2015
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    2.568
    Пол:
    Женски
    Мислам дека една кутија и е за една недела максимум. А уште нешто интересно од аптеката кај што го зема имало некоја акција со две земени давале тропалки, цуцлички, глодалки и слични работи од Babynova и Bebedor. Па така бебуш си добил поклон. Она е задоволна од Аптамилот и си го порачува и секогаш имаат за неа настрана.
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.676
    Пол:
    Женски
    Јас си купувам за кашички за бебуш и сум земала Nan на нестле, Hipp и Хумана до сега од малите пакувања, сум ги пробала сите и Нан е најслатко од сите три, на крај го ставам Хип, не чини некако...
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ariel30

    ariel30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    288
    Mamicki mi treba eden Soviet,bebenceto mi e dve nedeli nemam dovolno mleko I po Sovet Na pedijatarot go dohranuvam so nan na sekoi 3h posle cicanje mu davam 60ml....sakam da ve prasam za vasi iskustva bidejki bebusot povraka ponekogas pa se plasma nesto da ne ne mu e vo red
     
  6. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    Можно е да цица и од тебе па да му е вишок. Не можеш да знаеш колку млеко имаш. Колку повеќе го ставаш на града толку повеќе млеко ќе имаш. Со овој совет што го добив тука јас по неколку дена го исфрлив целосно адаптираното. Ставај го почесто од 3 часа на града и читај во темата доење има многу корисни совети за сите проблеми со доењето.
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ariel30

    ariel30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    288
    Ti

    Ti blagodaram mnogu jas se isolasiv da ne e gladen,prvo bebence mi e I nemam iskustvo
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  8. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    не го слушај педијатарот, неможе да немаш доволно млеко,мене така ми викаа немаш млеко давај дохрана, а имам близнаци, давав еден месец по малку, по 30 мл еднаш дента и еднаш во текот на нокта, децата ми го повратија неколку пати и прекинав, оттогаш само цицаат и се 8 месеци и сите ми се чудат како успеав да ги дојам, Ако детето редовно полни пелени и качува на килажа барем 20 гр дневно имаш млеко, исфрли дохрана,кога спие бебето пробај да се измолзиш и додај му го после цицање наместо Ад, ке видиш ке биде добро ако продолжиш да даваш дохрана за кратко време ке го изгубиш млекото и ке се префрлиш комплетно на АД
    ПС на бебе од 2 недели 60 мл на 3 часа плус цицање? тоа не да е многу... толку треба да пие бебе без да цица...
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    ^
    И мене ме испуштија од болница со препорака за дохрана од 30-60 мл на секои 3 часа, а во меѓувреме неограничено доење.

    Ако на дете од 5 дена на 3 часа му даваш по 50 мл АД, кога тоа ќе сака да цица?
    Наместо да се удри првите денови на активна стимулација за да се среди лактацијата, и дохраната да е второстепена, кај нас обратно. Ама така е кога педијатрите повеќе сакаат инстант резултати (детето да качи во килажа од одма) отколку да се промовира она што е најдобро за детето.
     
    На Maceto123 и Miss.Sweet им се допаѓа ова.
  10. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    немора да ги слушате, дохрана ако детето не напредува 20 гр од ден, после 2 недели доење, до тогаш исклучиво доење, колку повеке ад давате лактацијата се намалува, педијатрите се поврзани со фабриките за АД, затоа го форсираат
     
  11. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Imam pisuvano i pak ke pisam sinko se rodi 3100 padna na 3000kg potoa pocna odma da kreva na kilaza od bolnica posle 5 dena izlegovme do 3330.Prviot mesec kaci 1600,vtoriot 1500 ili 1200 ne mi teknuva ama posle go fatti nekoj virus imase proliv,pocna da ja osoznava okolinata ne sakase da cica nikako na slednoto merenje imase kaceno za mesec dena 500 gr,trojca pedijatri mi rekoa da vovedam ad,navodno sum nemala mleko,ili mi bilo slabo rekov kako moze da mi bilo jako da kreva deteto na kilaza do sega a posle odma da mi oslabe,rekov plus sin mi ne prifakja sisinja i ad mleko dobiv sovet da dadam kravjo tetrapak mleko razredeno so voda.Posle toj sovet prekinav so doktori zaminav kaj majka mi na posedok 2 nedeli so maliot malku i jas psihicki se odmoriv plus fati deteto pak da cica kako sto treba posle tie dve nedeli se vrativ doma i bevme na kotrola za tie 2 nedeli kacil 500 grama mi se izvini maticnata negova i mi vika vo pravo si bila.Ne se otkazav od doenjeto eve ima 13 meseci i uspesno se doime seuste.Momentalno ima virus so temperatura,povrakjanje i proliv nikakvi tecnosti ne prifakja da pie uste ne se nauci da pie od sise ama zatoa doenjeto go spasuva da ne dehidrira cica kako novorodence.Inace kako malo bese mn temperamenten,mn placese i mn malku spiese imase period koga mi bese 24/7 na gradi ama nikogas ne pomisliv deka nemam mleko.I seuste e takov prgav,zilav i malku spie.:D:D
     
    На Kaetana, *цветче* и irenna им се допаѓа ова.
  12. vesna212

    vesna212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    49
    имам бебенце од месец дена и му давам 90мл на три часа , кога треба да ја зголемам дозата ? поззз
     
  13. mommy##

    mommy## Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2015
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Majki so kakva voda go prigotvuvate ad mlekoto. Dali prevriena od cesma, flasirana ili specijalna bebeska voda ? Jas zemav 2-3 pati na humana od kilo ipol 90 i kusur denari, sega vo aptekata sto vlegov mi dadoa na bebelan isto kilo ipol 65den. Ako imate iskustva za najdobra bebeska voda ve molam spodelete gi. Pozdrav
     
  14. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Обична флаширана каква пиете за вас таква и за бебето давај, се чудат како пари да печалат, вода за бебиња посебна, каква е таа, златна? Јас флашираната не ја превривам, само ја подгрејувам и нека пие млекце бебче :)
     
    На PUPICA, m.i.g и stilas7 им се допаѓа ова.
  15. mommy##

    mommy## Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2015
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Srcka jas so flasirana si pocnav eve veke sme dva meseci, ama ete pred nedela dena od prijatelka sovet, zemi si ima specijalna, i vikam ajde, neli za bebuski se so ke se kaze se prifakame samo da e naj naj, ama ova so vodava e stvarno izgleda polnenje necii dzebovi. Pozdravce
     
    На kallias му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Да де, специјална, вода си е вода, доволно е што е флаширана. Купувај си слободно нај обична и немај гајле. Поздрав :)
     
  17. ariel30

    ariel30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    288
    Mamicki dali nekoja lma iskustvo so ar humana mlekoto? Nie pocnavme so nan pa so hipp za Na kraj humana 1 I ne ja prifati povraka vo mlazovi.Zemavme Ar humana protiv povrakanje nea ne ja povraka ama mn tesko kaka tvrdo duri kako zapek?! Pediatarot mi veli deka e normalno da ima malku zapek ama mene nekako strav mi e,nemase zapek duri koristevme obicno mleko.Sovet spored vas so sto da probam da ne povraka? I dali e normalno taka da kaka?
     
  18. mommy##

    mommy## Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2015
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Kaj sekoe bebe e razlicno srcka, nie primer od koga prestanavme so cicanje sme na aptamil, mnogu retko blucka po epten malce. A kakame preku den, taka e so formula, i sosem normalno e da ne kaka i po 7 dena, taka mi kaza pedijatar.
     
  19. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Моја беба пиеше тоа млеко, ар хумана, до скора, сега има 7 и пол месеци.
    И неа и беше тврда столица на почеток , нормално е, сепак млекото е погусто, ама давај и вода да пие помеѓу оброци, ќе и помогне. Ќе се среди.
    Не го менувај ако и одговара. Од аптамилот ар слушнав дека уште повеќе мака со запек имаат бебиња, па не го пробав. Со тек на времето се среди.
     
    Последна измена: 2 февруари 2016
  20. ariel30

    ariel30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    288
    Postojano li od humana ar I davase? Mene mi e strav da ne imame problem so kakanjeto.Si mislam uste so aptamil nemam probano