1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Адаптирано млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 12 јануари 2013.

  1. kiki4kablondy

    kiki4kablondy Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2010
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    443
    Пол:
    Женски
    Ние од три месеци сме целосно на ад пиеше хипп па почна да не го сака па аптамил 1 после 3месеца почна да го одбова и дадов аптамил 2 пошо наполнивме 6 и тоа не го сака вчера и земав Нан Про да видиме и тоа не го сака само по 40-50мл пие и на секој саат ипол два бара да јаде... незз што да правам а за оброци јаде се што е за нејзина возраст дозволено неаме гајле.. ке пробам со тоа на Хумана нокно што пишала горе членката па ке видиме... некој слично искуство?
     
  2. Dioora

    Dioora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2014
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    311
    Здраво мајки. Колку и да бев упорна сепак не успеавме да се префрлиме само на мајчино млеко. Мојата бебушка цица но плус ја дохранувам. Педијаторката ми рече ако не и е доволно моето да пробам да давам на втор оброк и дохрана. Од сам старт користиме хумана 1. На упатството пишува од 2 до 8 недели 3 мерици во 90мл вода. Јас ретко кога правам 90 обично 30,50 или 70. Ме интересира за тие мајки чии бебиња цицаат и се дохрануваат колку оброци дохрана давате на ден? Јас иако се обидувам да давам најмалку што можам испод 120-150 мл на ден не сме.
     
  3. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    И јас истото го правев...се измолзував до 5 ти месец...После веќе не ја држеше млекото на 1.5 h бараше и не можев да издржам.А не сакаше да цица, полесно и беше од цуцла. Некои се лакоми и влечат...некои се помрзливи или немаат сила да тргнат...зависи и млекото колку протекува.
    Прво користевме аптамил...потоа хип комбиотик. Од аптамил долго остануваше неискакана.
     
    На mimidjon му/ѝ се допаѓа ова.
  4. anu6kaa

    anu6kaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    Мајки последните две недели не успевам ни 40 мл да измолзам, син ми постојано е на ад.. А измолзував по 120-130мл... Пиев чај за доилки од хип но без ефект, сега пијам хумана исто без ефект... Ве молам за совет, како до повеќе млеко.
     
  5. Nikita7

    Nikita7 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2016
    Пораки:
    881
    Допаѓања:
    13.161
    Пол:
    Женски
    Ние сме 6+ јас уште се одмолзувам ама немам веќе толку млеко еднс пробав да и давам + АД купив nan несака да го проба и се гади и се повраќа ти имаше таков проблем или одма ти го прифати незнам шо да правам за да пропие ?
     
  6. Nikita7

    Nikita7 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2016
    Пораки:
    881
    Допаѓања:
    13.161
    Пол:
    Женски
    Јас јадев кромид секоја ден пошто не можев така во салати си го ставав сварно имав млеко 200мл на 2н и нај битно по често да се одмолзуваш јас се зафркнав 3 вечери малата слабо ми се будеше и јас на 4н се одмолзув во ноќта и од тогаш ми се намали млекото и сега на 3н од двај 150мл
     
  7. anu6kaa

    anu6kaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    И јас така се зафркнав.. Не редовно измолзување и многу ми се намали млекото.. Ќе пробам со кромидот. Ти благодарам
     
  8. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    Немавме проблем ние, пошто од почеток по некој оброк и давав ад...навечер тешко ми беше да се молзам, а морав еднаш до два пати за млекото да не намали. Пробај со друго ад млеко евентуално, може друго повеќе да му се допадне на бебушот.
     
    На Nikita7 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    @Nikita7 пробај со аптамил тоа има најблаг вкус , и керками никој прашак го нејкеше само аптамил
     
    На alana му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Nikita7

    Nikita7 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2016
    Пораки:
    881
    Допаѓања:
    13.161
    Пол:
    Женски
    Ќе пробам мора нешто да прифати :)
     
  11. Dioora

    Dioora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2014
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    311
    Ние сме на цице ама плус со дохрана. На почетокот користевме хумана ама почна да кака еднаш во 3 дена. Сменивме на хип комбиотик и и се изрегулира. После еден месец скоро користење хип почна да кака зелено. Еве веќе недела дена. Иста и е каката како предходно само наместо сенф боја, е жолто-зелена. Можно ли е да е од млекото? Вака не ми делува на гладна бидејки мн често дохраната што и ја давам знае да не ја испие цела, а не ми делува нити на настината. Искуства?
     
  12. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Istiot muabet. Denes bev na pedijatar i mi vika ako ne e gladna i ne e nastinata nema problem, vazno e vagata sto pokazuva. Cim napreduva veli ne se sekiraj.
     
  13. happylinda

    happylinda Активен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2016
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    nie sme na doenje i humana. Mnogu kratko cica oti nemam dovolno da nerecam iccc 3 minuti i posle i davam mleko Imame eden mesec, no nekako bajcki mi povraka. Vo rokot od tie 3 sati pomegu obrocite znaj po 4-5 da povrati, nekogas poveke nekogas pomalku. Dali ima sansi od mlekoto da e? a ja drzam posle jadenje ispravena 20tina minuti, potoa ja legnuvam podispravena na 45 stepeni
     
  14. bella24

    bella24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2014
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    789
    Бебе е 2 месеци и 3 недели на цицање е само. Еден ден нема да бидам дома па мора таа дрн да и даваат АД кое млеко да го земам за 3 дохрани и дали ќе го прифати иначе има пиено од шишенце мое измолзено млеко, но сега не ќе можам да оставам за цел ден.совет некој?
     
  15. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Мое мислење, аптамил е многу тешко за варење. Од аптамил преминав на Хип затоа што имавме страшни проблеми. Секое дете е приказна за себе но од многу мајки го имам слушнато истото. Од ХИПП-презадоволни. И се надевам знаеш, треба постепено да се внесе, не одеднаш. И најдобро, мешано со твоето.
     
    На joy1 и bella24 им се допаѓа ова.
  16. bella24

    bella24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2014
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    789
    Мислиш постепено да се даде од шишенце пауза од неколку минути и пак да се додаде или?
     
  17. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Јас кога преминав од АД на кравјо (бебе имаше 16 месеци) воведував постепено. Односно ако давав АД 100 мл, кравјо ставав 20, потоа АД 80 мл, па кравјо 40, па 50-50 и се така додека да го отфрлиме АД целосно. Како прво тешко некое дете да прифати друго млеко оденаш, во твојот случај бебето цица и вкусот на мајчино и АД се сосема различни. Може да не ти прифати АД. Мада може да има и деца кои веднаш би прифатиле ако се големи лапачи :) А башка не може одма да се воведе наедна пошто не знаеш како ќе му реагира на бебето руго млеко. Може јас премногу размислувам не знам, но јас не би дала друго млеко така одеднаш.
     
    На only44you му/ѝ се допаѓа ова.
  18. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Дали кога преминувате од АД број 1 на Ад број 2 од истата марка на млеко, кога бебето ќе наполни 6 месеци, го мешате млекото број 1 со број 2 на самиот премин пример две недели? Демек било 2 доста појако па да не правело проблем, некаде прочитав.
     
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.421
    Пол:
    Женски
    Jas ne mesav
     
    На galapce и slobodka им се допаѓа ова.
  20. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Јас мешав. И покрај тоа малата доби запек и завршивме на клиника. За потоа да преминеме од Аптамил на ХИП, кое што одлично го прифати.
     
    На mimidjon и slobodka им се допаѓа ова.