1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Адаптирано млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 12 јануари 2013.

  1. LadyIvvy

    LadyIvvy Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    772
    Dali ako go smenime mlekoto moze da mu se namalat grcevite? Momentalno sme na humana
     
  2. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Kolku sto znam ne. Jas smeniv ad radi zapek.
     
  3. ruruk

    ruruk Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2015
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    336
    Пол:
    Женски
    Kaj nas se namalija prvo bevme na Nan i premnogu se stegase se crvenese patlizan se praese I smeniv na aptamil I sega e mn podobri skoro da recam I dq nemame grcevi
     
    На LadyIvvy му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Jovana21

    Jovana21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2012
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    7
    Majki kolku pari e bebelan mlekoto 400 grama ?
     
  5. Jasminabl

    Jasminabl Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2016
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
  6. anilorakkarolina

    anilorakkarolina Активен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2016
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    mamicki sakam da ve prasam nie sme na ad i doenje pieme humana no bidejki mi bluckase zemav humana ar i citam deka e dietalen proizvod ako imate iskustvo so humana i dali vi napreduvat bebuskite nie sme 2 meseci mesecno kacuvame po 800gr dali e vo red.vi blagodaram
     
  7. bella24

    bella24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2014
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    789
    Мамички доено ми е бебенцево еве 7мес но ми е намалено млекото денски јадеме и кашички и цица меѓу оброци и супер е навечер стамува на саат време малку цица и заспива и пак станува не вришти одма се смирува на цице ама мислам дека му е малку. Пробав аптамил и нан 2ка не сака да ги пие. Кое друго млеко би ми го препорачале иначе пие од шишенце мое млеко и чајче. Ова веќе 2 месеци трае ненаспана сум ќе почнам на рабпта другиот месец не се издржува. Совет од доење на ад млекче како???
     
  8. Slow18184

    Slow18184 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2015
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    918
    Пол:
    Женски
    Препорака за ад млеко анти алергено?
     
  9. LadyIvvy

    LadyIvvy Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    772
    Moeto napreduva odlicno so humana .imame 3 i pol meseci i sme 6800 teski :)
     
  10. FeVeR

    FeVeR Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    здраво женски... бебуш со аптамил 1 е од рагање денес земав аптамил 2 пишува дека треба 3 оброци во 24ч дали можи да се даде некогаш и 4 оброци ...фала
     
  11. Верче4

    Верче4 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Мене ме интересира дали кога се преминува од аптамил 1 на 2 се преминува директно со полни 6 месеци или се комбинира на почеток?
     
  12. MamyG

    MamyG Нов член

    Се зачлени на:
    29 декември 2016
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    А може ли ад да се направи пред време и да се дава во текот на ноќта ,или мора свежо да е направено и тогаш?
    Ние сме полни 4мес. на доење сме плус ад од овој месец
     
  13. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    Мaксимум дo еден чaс мoже дa стoи пригoтвенo.
     
    На MamyG му/ѝ се допаѓа ова.
  14. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    Јaс плaнирaм сo 6 месеци и некoј ден дa дaдaм 2кa.
    Не сме нa aптaмил aмa истo е сo сите млекa.
     
    На Верче4 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. bella24

    bella24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2014
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    789
    Ние па со друг проблем, 8мес без некој ден сме на доење, во првите 6мес имав дома аптамил 1 во случај кога бевме излезени за едно шишенце и го пиеше, во 7миот месец добив менс и ми се намали млекото а мојава често станува навечер и воведов ад едно шишенце од 150мл навечер(демек повеќе ќе спие) па купив аптамил 2 не го сакаше, совет од педијатар ми рече да земам 1ца и тоа го пие, со оглед што преку ден цица 2 пати навачер и наутро по еднаш, сега сакам да пробам пак со 2ка како го воведувате или комбинирате?
     
  16. seldom

    seldom Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2015
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Ние сме 2 недели и сме на ад млеко . Го пиеме хипп комбиотик. И давам по 60 на 3ипол часа. Ја будам и ноќе. Од вчера почна веќе и сама да се буди и порано на 2 ипол часа. Го прашав докторот дали да зголемам дозата на 90 ми кажа не многу била мала не можела. Јас сепак кога траже и правам 60 а испива и по 40 кога не е гладна. Само да напреднува. Тоа ми е најбитно.
     
  17. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.189
    Допаѓања:
    5.313
    Пол:
    Женски
    Ние преминавме, не комбиниравме. Всушност, составот по малку се разликува во 2-ката мислам има казеин кој го нема во 1-цата и некои од минералите се во зголемена доза.Има и поголема калориска вредност, многу битно!. Со шест месеци има други нутритивни потреби. Сепак, ако педијаторот има друга замисла, тоа е веќе друго.
     
    На Верче4 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Верче4

    Верче4 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Па овде некаде прочитав дека некои комбинираат. Значи директно да преминам. Денес бев на педијатар и заборавив да прашам имаше болни деца па да заминам побрзо и заборавив некои работи. Фала ти.
     
    На slobodka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.189
    Допаѓања:
    5.313
    Пол:
    Женски
    Те разбирам, сега некако не е време за прегледи кај матичниве,каде во ист ходник чекаат и болни здрави, но ако можеш побарај ја по телефон. Не е проблем да ти одговори, може да те праша за мерките (тежина, висина и толку). Јас не се ни консултирав, ја истрошив кутијата, прминав на 2-ката, веднаш си прифати,а зборував со аптекарите. Сепак прозводителот си навел и возраст и тежина. Ама ако си скептик подобро прашај си по телефон, не мора да одиш до таму со детенцето.
    Заборавив да додадам дека си ја доев во тој период, а само еден оброк ми беше аптамил зошто млекото почна да опаѓа. Тројката ја почнав неколку дена пред годинката, и иако ванилизирана, мојава кратко ја есапеше.
     
    На Верче4 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Верче4

    Верче4 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Не секако не одам со него. И денес стоев надвор јас мм чекаше внатре за да не прозиваат. Ми е страв многу болни а ние засега сме супер. Да и ја читав и така пишува. Најверојатно и ние така ке преминеме да ја дотрошам единицата за еден ден и ќе почнам. Фала ти најмногу.