1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Акутен дерматит кај бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од SimonaTino, 30 август 2013.

  1. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    3 недели има, па дај боже да помине, од се што прочитав уплав ме фати утре прекинувам со млеко и ќе постам буквално! Нели алергија може да биде, а страшно изгледа на лицето е цело успалено и црвено
     
  2. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Ееее, штом сте три недели не се секирај, дефинитивно е она што викаат 'се чисти' бебето, иако и заради доењето внимавај со млечни производи.
    Моиве и двете до кај 40 дена имаа по нешто црвено на лицето па и вратот. Само еуцерин ставав, еднаш дневно, на чиста кожа, од црвената линија за одржување на пх вредноста на кожата.
     
    На Domakica му/ѝ се допаѓа ова.
  3. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Да не конзумираш мн цитрусни овошја?
     
  4. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Еве ја кремата која проверено делѕва.
     

    Прикачени фајлови:

    На Domakica му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Ич, од прв ден ни лимон, поради грчеви. Е сега чоколадо со лешник и јогурти се давам...
     
  6. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.675
    Пол:
    Женски
    fighter од каде ја имаш земено кремета и колку пари?
     
  7. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Тогаш избегавај лешник,кикирики и јатки
     
    На Domakica му/ѝ се допаѓа ова.
  8. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Кремата е купена од Зегин,лани.
    Мислам дека беше околу 800 денари
     
    На Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
  9. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    Секаде каде што прочитав пишува дека акутниот дерматит се јавува обично после 2 месец па можно е да не се работи за дерматит туку чистење на кожата од самото раѓање.Најдобро е педијатар или дерматолог да види за што се работи ако веќе не сте биле.Се надевам брзо ќе оздравите :)
     
    На Domakica му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Posle avene xera calm, koja ne ni pomogna, ja zemav eucerin atopi control kremata. Ja koristam sekojdnevno posle banjanje i zadovolna sum. ke vidime kako ponatamu. Od istava kolekcija go zemav i masloto za kapenje.
     
  11. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Мами нели ви кажував имаме промени на кожата како посува е на некои делови,на рачињата кај лактовите на нозете исто над глуждовите еден вид на лишаи,денес бев да го види Доктор ми кажаа било мал Атопичен дерматит и ми дадоа некоја Адерма ексомега крема да го мачкам помага ли кремава???
     
  12. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    Според тоа што го читав и по другите форуми имаше позитивни коментари за таа крема ама мој заклучок е дека кај секој различно делуваат кремите кај некој може да помогне кај друг не.За пример ете Авене ксера калм нас ни помогна а на Артемида не.Инаку да и кај нас најпрво таму се појави на тие места па потоа и на лицето му се прошири ама еве сега сме чисти и дај боже така да остане :)
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Koga ja kupuvav eucerin kremata devojceto vo zegin mi kaza, ako ne pomogne posle da ja zememe kremata na bioderma. Site ovie kremi sto se nabrojani vo temava se za istata maka- dermatiti, egzemi, seborei itn, samo zavisi koja ke vi odgovara na bebceto. Nie zasega ke prodolzime so eucerin pa ke vidime. Inaku od taa kolekcija go zemav i masloto za kapenje, a se konsultirav i so doktorkata na fb stranata na eucerin makedonija.
     
    На bambusce му/ѝ се допаѓа ова.
  14. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Мајки вчера бевме во Медикоз кај докторката Николина,црвенилото проследно со сува кожа било дерматит ни даде маст да се мачкаме сабота сме на контрола, кажете ми вие што имате искуство за колку време поминува дерматитот???ние го имаме веќе 5 6.дена жален ми е да го гледам знаете колку лошо изгледа :( и кажував дека педијатарот ми кажа ,со А-дерма Ексомега да го мачкам вика не таа е премногу јака 1200 ден ја платив за џабе за да седи така кој да ги разбере докторите,ми кажа да му помине дерматитот ќе одиме со Weleda козметика на природна база од невен ајде само да ни помине брзо поздрав :***
     
  15. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    I jas si dadov 1200 za Avene, po preporaka na pedijatarot, ama ne pomogna. Posle sama istrazuvav na tema varijacii na dermatit i sl i od site kremi za taa dijagnoza, pocnav so eucerin atopi control kolekcijata, krema i maslo za kapenje. Zasega ni se povlece, ama se macevme edno 3 nedeli otprilika.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.388
    Допаѓања:
    34.209
    Пол:
    Женски
    И нас ни дијагностицираа дерматит. Исфрливме од употреба се за што мислам дека и предизвикува алергиска реакција и ја мачкам со Мустела еве веќе трет ден, ама некако нема ефект. Матичната ми рече ако за една недела нема ефект, пак на преглед да одиме. Јас ќе барам упат за дерматолог. Ве читам тука за д-р Николина. Во Аеродром и е ординацијата? Колку наплатува за преглед? Некоја друга ординација во Аеродром да препорачате.
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  17. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Ана во аеродром позади веро и е ординацијата заедно со стоматолошка ординација Пикасо,300 ден.наплатува со три контроли бесплатни,супер е докторкава фина и стручна нема да згрешиш побарај ја на фб.Медикоз има и број на страната,ние уште се бориме со дерматитот веќе 1 месец сега е многу подобар,ама не му е скроз поминат со помин да е и кај вас...
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  18. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.388
    Допаѓања:
    34.209
    Пол:
    Женски
    Фала ти @TIGARCE86 Се јавив и закажав за утре, ќе видиме што ќе ни каже.
    Кај нас сеуште не е многу, малку има кај устето и вратчето. Се надевам нема да се прошири и ќе се санира бргу.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Devojka100

    Devojka100 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски
    moeto bebe imase mnogu bruskicki po liceto i ja kupivme kremata vazelin so neven od zegin 63 denari i za dva dena crveniloto i bruskite gi odnema sega ima mnogu cisto lice probajte i vie mozebi ke vi pomogne
     
  20. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    После еден месец борба со дерматитот конечно ни помина на лицето скроз,уште многу малку имаме на телото,Др.Литовски ни препорача да ја пробаме линијата на Еуцерин Атопи-Контрол и од тоа ни помина фала богу :sweat: пукнавме што се не купивме и не пробавме...
     
    На Domakica, bambusce, ubavka1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.